Rekonstrukce začala loni v posledním březnovém týdnu. Po 18 měsících stavbaři předávají památkářům hotové dílo.
„Když na zámek nastupovali dělníci, byl zdevastovanou památkou se ztrouchnivělými okny, podlahami napadenými dřevomorkou a nefunkčními elektrickými rozvody. Nyní je velká část interiérů zcela k nepoznání, místnosti voní dřevem a omítkami, cenné výmalby a stropy prošly restaurováním,“ srovnává kastelán Vojtěch Brož.
Návštěvníci se budou moci potěšit pohledem na tři opravené nádvorní fasády, čeká je nové návštěvnické zázemí, prohlídková trasa s restaurovaným záklopovým stropem ze 17. století nebo nová rozsáhlá expozice Muzea Vimperska.
Prohlídková trasa na zámku nabízí osmnáct místností včetně dvou kaplí, muzejní expozice zabere dalších 26 místností.
„Stavební práce však zahrnovaly i mnoho oprav, které návštěvník sice nevidí, přesto jsou pro zámek a jeho provoz zásadní – přeložení vodovodních a kanalizačních sítí, nové rozvody elektřiny nebo sanaci dřevomorky,“ vysvětluje ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.
Národní památkový ústav získal na opravy přes 110 milionů korun, z nichž 85 procent pokryla dotace z Evropské unie.
Na zámecké prohlídkové trase se návštěvníci v prvních čtyřech sálech seznámí s dobou šlechtického rodu Novohradských z Kolovrat, který vlastnil Vimperk v letech 1601 až 1629 a s jejich jménem souvisí velké přestavby na zámku.
„V další části bude expozice věnovaná době Schwarzenbergů. A budeme zde instalovat mobiliář nikoli panský, ale služebnický, protože přesně víme u tří místností, kdo je obýval přibližně v polovině 18. století. Dobu Schwarzenbergů tak představíme z pohledu jejich muzikantů a pážat, komorníků a kaplana, který obýval prostor nedaleko hlavní zámecké kaple sv. Josefa,“ popisuje Milena Hajná, která je hlavní kurátorkou připravované zámecké prohlídkové trasy.
Návštěvníci na ní uvidí i kapli čtyř evangelistů, černou kuchyni a přípravnu potravin. Obnova Horního zámku je součástí projektu Probouzení zimního zámku, jehož cílem je postupně obnovit všechny části zanedbaného areálu.
„Poetický název jsme zvolili zcela záměrně. Odkazuje nejen na dlouhé šumavské zimy, ale také na desetiletí trvající období, kdy byl zámek ‚spící‘ a nedostávalo se mu potřebné pozornosti a péče. Zámek se skutečně probouzí, obyvatelé města to mohli zvláště v zimě pozorovat ze svých domovů – v některých oknech se totiž začalo po mnoha letech opět svítit,“ říká kastelán Vojtěch Brož.
Vedle vybavování muzea a stěhování mobiliáře na prohlídkovou trasu už běží projektování další části obnovy zámku, která má pokračovat v následujících letech. Ta se má obejít bez omezení pro návštěvníky.