Bývalý zámecký pivovar v Jindřichově Hradci nedávno vyhořel.

Bývalý zámecký pivovar v Jindřichově Hradci nedávno vyhořel. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Obyvatelé Jindřichova Hradce chtějí mít z ruin u zámku městský pivovar

  • 3
Pivovar a pivnice, divadlo, multifunkční sál, ale také pěstírna konopí. To je část návrhů, které se sešly na radnici v Jindřichově Hradci. Ptala se, jak využít bývalý zámecký pivovar, který v roce 2011 vyhořel.

Zchátralou budovu koupilo město loni v květnu od společnosti RBB Invest za necelých osm milionů korun a v posledních měsících investuje do záchranných prací.

Od 12. června do konce srpna přišly na radnici návrhy celkem od 33 respondentů. Starosta Stanislav Mrvka byl jejich počtem zklamaný.

„Upřímně, čekal jsem jich víc, ale žádný minimální počet námětů jsme neurčovali. Chtěli jsme, aby se k tomu vyjádřil, kdo má zájem,“ poznamenal.

Nejčastěji padaly dva tipy – městský pivovar a pivnice, pro oba návrhy bylo 15 lidí. Celkem devětkrát se v anketě objevilo divadlo, osmkrát ubytování, dále pak multifunkční sál, muzeum pivovarnictví, lázně či minipivovar.

„Některé tipy byly opravdu zajímavé, v paměti mi utkvěla pěstírna konopí,“ svěřil se starosta. Lidé si psali například o městskou truhlárnu, muzeum voskových figurín či virtuální svět – kolonie Mars.

Návrhy posoudí velká pracovní skupina

V co se ruina nakonec promění, zatím není jasné. Radní jmenovali osmnáctičlennou pracovní skupinu pro posouzení návrhů.

„Jsou v ní zástupci městského úřadu, jednotlivých stran v zastupitelstvu a lidé z Národního památkového ústavu. Vyberou pravděpodobně tři varianty, mezi kterými se budou rozhodovat zastupitelé. To pak bude podklad pro projektanty. Během půlroku věřím, že bychom to mohli projednat,“ vysvětlil Mrvka. Dodal, že pak by radnice pravděpodobně vyhlásila architektonickou soutěž.

K budoucí náročné přestavbě objektu se vyjádřila i jindřichohradecká iniciativa Je to i tvoje město složená ze studentů architektury a výtvarného umění. Shodli se na tom, že by zde mělo vzniknout multifunkční centrum.

„Bývalý zámecký pivovar by si na sebe měl jednoduše sám vydělat. Může to být minipivovar s restaurací a ubytováním, nebo divadelní sál. Bez ekonomické rozvahy a obchodního plánu do budoucna by byl tento projekt předem odsouzen k neúspěchu. Komerční využití místa by mělo být vyvažováno rozsahově menší expozicí o historii pivovaru, která by připomněla i osobnost Bedřicha Smetany a jeho otce, jenž zde působil jako sládek v letech 1831 až 1835,“ uvedli na svých facebookových stránkách.

„Mně osobně by se líbilo, kdyby polovinu prostor zabral minipivovar, restaurace a mělo by tam být i kulturní zázemí. Městu totiž chybí sál. Zbylou polovinu pak může obsadit něco, co by snížilo náklady na provoz. Není totiž možné, abychom to dotovali,“ přiblížil již dříve svou představu Mrvka.

Rekonstrukce ruiny nebude jednoduchá, neboť objekt je součástí areálu státního hradu a zámku, který je nemovitou národní kulturní památkou. Při opravě tak bude nutné zachovat původní vnější vzhled a materiály. To bude obnášet obnovu zastřešení jednotlivých křídel v původním tvaru a jiné práce na zachování rázu budovy.

Podle odhadu vedoucího odboru vývoje Vladimíra Krampery by stavební práce na dříve vyhořelém pivovaru mohly vyjít až na stovky milionů korun.