Oprava obchvatu u Vodňan zdrží tisíce řidičů. Stát bude 165 milionů

  14:03aktualizováno  14:03
Až 16 tisíc vozidel denně projede po silnici u Vodňan, která je hlavním tahem mezi Českými Budějovicemi a Pískem. Ve středu začnou úsek dlouhý 5,4 kilometru opravovat. Na začátku zimy práce přeruší a dokončí je na jaře příštího roku.

Obchvat kolem Vodňan už chtělo Ředitelství silnic a dálnic opravit loni, tehdy však ještě chybělo stavební povolení na akci. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Chtěli ho opravovat už loni, pak letos v létě, nakonec se na rekonstrukci poničeného obchvatu kolem Vodňan na Strakonicku dostane teď. Ředitelství silnic a dálnic jako investor celé akce ve čtvrtek potvrdilo, že práce začnou ve středu 9. září. Opravu za přibližně 165 milionů korun bude mít na starosti sdružení firem Eurovia a Strabag.

Řidiči musí v místě počítat s dopravními komplikacemi a zdržením. Obchvat Vodňan je součástí hlavního silničního tahu na trase České Budějovice - Písek - Praha a denně tam projede až 16 tisíc vozidel.

Uzavírka naštěstí nebude úplná. Původně hrozilo, že budou muset jezdit všichni přes Vodňany po staré cestě. Nakonec se ŘSD dohodlo s dodavatelem i dalšími zúčastněnými na nastavení prací tak, aby se dalo alespoň částečně po obchvatu projíždět.

Ve Vodňanech už počítají se zvýšeným provozem

„Práce jsme rozdělili do etap. Začnou ve dvou úsecích, které měří necelé dva kilometry. Technologicky je možné provádět opravy po půlkách vozovky, což zmírní negativní dopady celé stavby. Letos se bude pracovat, dokud to klimatické podmínky umožní,“ zdůraznila Vladimíra Hrušková, ředitelka Správy České Budějovice ŘSD.

Provoz bude letos omezený na obou koncích opravovaného úseku - u obcí Radčice a Újezd.

Ve Vodňanech už počítají se zvýšeným provozem. „Určitě budeme dávat podrobné informace o omezení na webové stránky města, možná i do městského rozhlasu,“ reagoval starosta Václav Heřman.

Zejména v prvních dnech omezení se na dopravní situaci zaměří i policisté. Potvrdila to jejich mluvčí Jaromíra Nováková.

„Ve středu 9. září silnici uzavřou v úseku od obce Radčice ke sjezdu ve směru od Strakonic. Uzavřený úsek budou řidiči objíždět po vyznačené trase. Zhruba o týden později začne oprava úseku u obce Újezd. Doprava bude řízena v denní době kyvadlově pracovníkem stavby a mimo pracovní dobu pomocí semaforů,“ upřesnila Nováková.

Ředitelka ŘSD Hrušková upozornila ještě na další možnost pro řidiče. „Kdo jede delší trasu, může využít cesty z Českých Budějovic na Týn nad Vltavou a dále na Písek a opačně,“ nabídla Hrušková.

Pro motoristy bude složitější druhá, jarní část rekonstrukce.

„To by měla být uzavřena část obchvatu v celé šířce, což určitě zatíží provoz ve městě,“ očekává starosta Heřman. Informaci potvrdilo i Ředitelství silnic a dálnic. V zimě, kdy se naopak na silnici nic dít nebude, zůstane komunikace bez omezení.

S ohledem na rozsah prací požádalo ředitelství zhotovitele, aby zaměstnanci pracovali v prodloužených směnách bez ohledu na víkendy a svátky, samozřejmě v souladu se stavebním povolením.

„Staveniště předáme v úterý 8. září. Kontrolní dny budou každé úterý. S dokončením počítáme na jaře roku 2016,“ doplnila Hrušková.

Součástí kompletní výměny povrchu silnice v délce 5,4 kilometru je také prodloužení připojovacího pruhu u mimoúrovňové křižovatky na sjezdu ve směru od Strakonic, a to přesně o 230 metrů. Pruh v současné době nesplňuje normy.

Obchvat kolem Vodňan už chtělo Ředitelství silnic a dálnic opravit loni, tehdy však ještě chybělo stavební povolení na akci. Letos ředitelství zahájení prací o několik měsíců posunulo, protože se v okolí Vodňan pracovalo na jiných silnicích a ŘSD nechtělo omezit dopravu v dalších úsecích.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Další z rubriky

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

Kamiony z průmyslové zóny budou trápit obyvatele Týna až do konce dubna

Na okraji Týna nad Vltavou rostou haly, které budou součástí průmyslové zóny.

Silnici, která odvede dopravu z průmyslové zóny v Týně nad Vltavou, dokončí později. Obchvat za 28 milionů korun měl...

Najdete na iDNES.cz