Zachránce jindřichohradeckých úzkokolejek kvůli sporům ve firmě končí

  13:07aktualizováno  9. března 8:13
Jedinou ryze soukromou železnici v Česku - Jindřichohradecké místní dráhy - opouští klíčová postava. Z vedení společnosti odchází Jan Šatava, který ji řídil až do konce loňského roku přes patnáct let. Výpověď dali i někteří manažeři.

Zachránce jindřichohradecké úzkokolejky, Jan Šatava, dráhu opouští, neshodl se s novými šéfy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jan Šatava je známý tím, že se zasloužil o záchranu provozu na dvou jihočeských úzkorozchodných tratích. Ty se staly v regionu fenoménem. "Jsem znepokojen situací, ke které došlo ve firmě po nástupu nového předsedy představenstva," vysvětluje svůj odchod Šatava.

Z firmy, ve které si nechal jen svůj minoritní podíl, odešel minulý týden. Dál se chce věnovat nezávislému poradenství v oblasti dopravy. Kromě Šatavy dalo výpověď i zhruba dalších deset zaměstnanců ze středního managementu. Na post v představenstvu rezignoval i Peter Bosáček, který do firmy přišel na konci loňského roku z RegioJetu. Ve firmě má nakonec zůstat provozní ředitel Jan Hruška, kterého loni odvolala valná hromada z představenstva.

Jindřichohradecké místní dráhy

Provozují osobní i nákladní dopravu na tratích Jindřichův Hradec - Nová Bystřice a Jindřichův Hradec - Obrataň. Během letní sezony vypravuje společnost pravidelné parní vlaky s historickými vozy. Dlouhodobě je v zisku. Podle výroční zprávy za rok 2010 firma vydělala 2,2 milionu korun při obratu přes 70 milionů korun.

Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) musely vyřešit po Šatavově odchodu i problém s licencí na provoz dráhy a vlaků. Odbornou způsobilost nakonec od Drážního úřadu získal současný předseda představenstva Boris Čajánek, který je jedním z akcionářů a v minulosti v představenstvu působil. Formálně tak splnil požadavky na udělení licence. Čajánek na dotazy MF DNES neodpověděl ani po týdnu.

"Rád bych se vás tedy dotázal, co vás k těmto otázkám vede a kam vaše otázky směřují," reagoval Čajánek na zaslané dotazy, které nechal bez odpovědi.

Důvodem současných personálních problémů jsou především spory mezi devíti akcionáři. Mezi nimi jsou jak železniční fandové, kteří firmu založili kvůli záchraně tratí, tak investoři hledající hlavně zhodnocení svých vložených peněz. "Ve firmě začali převažovat lidé, kteří preferují větší zisky nad dalším rozvojem železnice," popsal jeden z akcionářů, který si nepřál být jmenován.

Šatava stál v čele firmy od roku 1995, kdy dal dohromady skupinu železničních nadšenců a společně s několika podnikateli založili společnost JHMD. Ta od drah odkoupila úzkokolejky připravené už na zastavení provozu. Od té doby počet cestujících na tratích do Nové Bystřice a Obrataně každoročně roste.

"Loni to bylo kolem šesti procent u pravidelné dopravy, o pětinu u parních vlaků," řekl Šatava. Čajánek na začátku roku personální změny vysvětlil tím, že se firma chce účastnit liberalizace železniční dopravy v Česku.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Spor o volby ve Strakonicích pokračuje, vítěz chce podat druhou stížnost

Ilustrační snímek

Strakonická Veřejnost podá druhou ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který znovu zneplatnil podzimní...

ŘSD může dokončit D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu vyvlastněného majitele

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Ředitelství silnic a dálnic může dokončit 50 metrů dálnice D3 v úseku Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých...

Najdete na iDNES.cz