Zábradlí u Malše v centru Budějovic mají po tahanicích konečně odřezat

  8:33aktualizováno  8:33
Osud zábradlí u řeky Malše poblíž cyklostezky u Železné panny v Českých Budějovicích se blíží ke konci. Po dalším týdenním zpoždění se zdá, že už je jasný termín, kdy by mělo modré železo u slepého ramene zmizet. Radnice ho plánuje odstranit mezi 15. a 19. červencem.

Na mnoha místech v Českých Budějovicích je přístup k řece omezen zábradlím. Vedle Biskupské zahrady by se to mohlo změnit. | foto: Magistrát města České Budějovice, Jakub Bartoš,  MF DNES

„Upřímně jsem sám překvapený, že tam zábradlí ještě je,“ reagoval na dotaz MF DNES náměstek primátora Juraj Thoma, který na začátku měsíce uvedl, že ho radnice odstraní po festivalu Múzy na vodě, který skončil 6. července.

Odbor správy veřejných statků si nejdříve vyžádal od stavebního úřadu vyjádření, jež celý proces zbrzdilo. Dokument není závazný, zjednodušeně jde pouze o názor. Tento týden požádal odbor o pokyn Thomu. Po jeho udělení by nemělo odstranění nic bránit.

„Zmizí část od kamenných schodů směrem ke dřevěné lávce. Jen ze strany od můstku musí tři metry zůstat,“ popsal Thoma.

Pro odstranění je většina lidí, v anketě na městském Facebooku jich hlasovalo 1 800. Celkem 77 procent bylo pro, aby u slepého ramene Malše zmizel modrý „plot“ v místě, kde je mezi chodníkem a řekou tráva.

Fotogalerie

Rozhodnutí ale u některých obyvatel stále vyvolává pochybnosti.

„Já vždycky myslím na to že, tam je výstup z vody jen na schodech. Když tam pak spadne dítě nebo opilec, tak má co dělat, aby se dostal ven. Klidně bych byl pro v případě, že by se předělal břeh. Když se jen odstraní zábradlí, tak s tím nesouhlasím. Navíc se mi zábradlí líbí a myslím, že uřezání nadělá problémy a nakonec ho tam stejně vrátí,“ myslí si například 23letý student Jiří Vobr.

Ti, kteří rozhodnutí radnice podporují, argumentují mimo jiné tím, že jsou v mnoha městech řeky podobně přístupné bez zábradlí. Připomínají také, že na druhém břehu, na Sokolském ostrově, zábradlí také není.

Odstraněním části u Biskupské zahrady nicméně nemusí řezání skončit. „Budeme se bavit i o straně ve směru od schodů k Železnému mostu. Zároveň by se tam vstup do vody mohl v budoucnu rozšířit,“ naznačil Thoma.

Jak se změna nakonec osvědčí, by se mělo ukázat po příštím týdnu.

Lepší přístup k vodě byl také nejčastější žádostí 122 lidí z celkem 300, kteří odevzdali dotazníky k budoucnosti parku Dukelská. Mezi dalšími prvky, které v parku postrádají, se objevovalo také oddělení cyklo a pěší stezky či místo na dětské hry. 

Obyvatelé, s jejichž pomocí chce radnice místo oživit, by rovněž ocenili více květin a místa na sezení. Výsledky a další texty dostanou architekti jako podklad pro návrh a podnět k řešení. Termín na odevzdání mají do konce prázdnin.

Autor:

Nejčtenější

Zeman na Živitelku dorazil golfovým vozíkem, pak tepal Bursíka

Prezident Miloš Zeman přijel na zahájení agrosalonu Země živitelka. Po areálu...

V Českých Budějovicích začal 46. ročník agrosalonu Země živitelka. Na jeho zahájení přijel i prezident Miloš Zeman,...

Budějovice - Slavia 0:3, výhra po velké převaze, góly padaly po pauze

Slávista David Hovorka hlavičkuje po rohovém kopu.

Hra na jednu bránu, spousta střel a nakonec tři góly. Slávističtí fotbalisté v předehrávce 6. kola Fortuna ligy za tři...

Za rozbití lebky mačetou dostal mladík sedm let, soud sáhl pod sazbu

Českobudějovický krajský soud začal projednávat vraždu muže, která se odehrála...

Krajský soud v Českých Budějovicích potrestal čtyřiadvacetiletého muže za lednovou vraždu v chatce na Strakonicku....

Otevřené dveře vlaku vystrašily cestující. Je to chyba, přiznávají dráhy

Dveře nebyly řádně zabezpečené.

Cestující ve vlaku na trati mezi Veselím nad Lužnici a Českými Velenicemi byli hodně překvapení a rozčílení. Po...

Vandal udělal zmatky na stavbě silnice, vytrhal kolíky a změnil její trasu

Silnice povede kolem místní části Měšice.

Dlouhodobé protesty proti stavbě spojky Chýnovské a Vožické ulice v Táboře zjevně pokračují i po zahájení prací. Jen co...

Další z rubriky

Voda před 17 lety zpustošila Jihočeský kraj, Malše může stále hrozit

Obyvatele obce Metly povodeň připravila o všechno. V místech, kde stály domy,...

Zatímco před velkou vodou z Vltavy jsou České Budějovice chráněné až na pětisetletou povodeň, u Malše stačí dvacetiletá...

Zprvu nevěrohodný tip dovedl policisty k ukrytému tělu, brzy dopadli vraha

Policisté objevili tělo zavražděného muže ukryté pod větvemi a odpadem.

Táborští policisté obvinili dvaadvacetiletého mladíka, že po předchozí hádce ubodal šestačtyřicetiletého muže a ukryl...

Před šesti sty lety vypálili Písečtí místní klášter, připomíná výstava

Prácheňské muzeum v Písku připomíná výstavou 600 let od vypálení místního...

Byl 20. srpen roku 1419, když rozvášněný dav píseckých obyvatel zničil tamní dominikánský klášter a zavraždil většinu...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz