Jindřichohradecká policie zprávu začala hned dementovat.
„Žena 16. července v podvečerních hodinách zveřejnila na svém facebookovém účtu zprávu o tom, že v obci Lidéřovice skupina arabských uprchlíků drobnému zemědělci bezdůvodně podřezala veškerá hospodářská zvířata. Dle tvrzení ženy přežil pouze kůň, který byl bezpečně zavřený,“ uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Hanna Millerová.
Žena ve svém statusu dále rozvíjela, jak policisté s termokamerami už chytili deset lidí a dalších asi osmdesát dopadli u Starého Města pod Landštejnem. Tam navíc údajně zabrali obydlený dům.
Za šíření poplašné zprávy může hrozit i vězení
Na závěr svého statusu si žena stěžovala, že sdělovací prostředky o celé události „samozřejmě mlčí“.
Její zpráva se lavinovitě šířila dál a na policii zvonily telefony, co se vlastně děje.
„Na základě podnětu občana dačičtí policisté zajistili důkazní materiál. Celý případ precizně zadokumentovali a prošetřili. Dne 17. července zahájili úkony trestního řízení, neboť žena, jež úmyslně zveřejnila tuto nepravdivou zprávu, může být podezřelá z přečinu šíření poplašné zprávy,“ dodala Millerová. Za to hrozí až pětileté vězení.
Žena si vzápětí svůj omyl uvědomila. Uveřejnila omluvu, že to celé byla fáma.
„Zprávě jsem opravdu věřila, jednala jsem v dobré víře, nikoliv z rasistických nebo xenofobních důvodů. Nejsem pravičák ani extremista, ale jsem bohužel hloupá ženská, která uvěřila fámě. Kdybych se byla podrobně informovala hned, nerozpoutala bych hotovou bouři na internetu,“ napsala 17. července do médií.
Nebylo by to poprvé, kdy by se soud zabýval slovy zveřejněnými na Facebooku. Muž z Ostravy se zodpovídá ze schvalování trestného činu a podpory hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod kvůli tomu, že na sociální síti vychvaloval čin atentátníka, který zabil pět českých vojáků v Afghánistánu (o soudu více zde).
Schvalování atentátu na české vojáky začal soud řešit v polovině června:
15. června 2015 |