Školy představují v Budějovicích nové obory, sázejí na informatiku

  8:32aktualizováno  8:32
Místo objíždění Dnů otevřených dveří jednotlivých středních škol v jižních Čechách i dalších krajích České republiky je pro žáky z osmých a devátých tříd a jejich rodiče jednodušší zajít na budějovické výstaviště. V pavilonech T1, T2, E5, R1, H a Z se do pátku odehrává 24. ročník přehlídky Vzdělání a řemeslo.

Na přehlídce Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti se prezentují střední školy a učiliště. | foto: David Peltán, MAFRA

„Výstava nabízí expozice téměř stovky středních škol a učilišť. Návštěvníci tam mohou dostat informace o náplni studia, zeptat se studentů na jejich osobní zkušenost, sledovat dovednosti těch nejlepších v celostátních soutěžích a získat tak další podklady při volbě studia pro budoucí povolání,“ uvedl projektový manažer výstavy Zdeněk Filip.

Většina škol se snaží reagovat na poptávku zaměstnavatelů a představit na výstavě nové obory i novinky ve vybavení a výuce. Například Střední škola a COP Sezimovo Ústí promění pro potřeby praxe od příštího školního roku dva obory.

„Pro budoucí techniky začínáme nabízet nový maturitní obor chytré řešení v energetice. Zareagovali jsme na poptávku firem, které po těch chytrých řešeních volají. Tento obor se opírá o elektro, IT a pracování se stroji řízenými počítačem,“ popsala ředitelka školy Lenka Hrušková s tím, že druhý maturitní obor je ekonomická specializace řízení sportu.

Fotogalerie

Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín zase končí s maturitním oborem informatika v ekonomice a zájemcům o informatiku nabízí obor informační technologie.

„V něm nebude až tak zvýrazněna ekonomika, bude víc zaměřený na programování. Jdeme s dobou, vycházíme vstříc požadavkům firem,“ konstatoval ředitel školy Milan Timko.

Na výstavišti představuje velešínská škola robotickou ruku. „To je u nás novinka, v regionu chybělo programování v této oblasti. Vykrýváme mezeru, která tu byla. Ve firmách se nahrazují manuální práce roboty a někdo je musí programovat. To teď budeme učit naše studenty v maturitním oboru mechanik seřizovač už od příštího školního roku,“ upřesnil Timko.

Řada škol se na výstavě prezentuje ve společných expozicích s významnými zaměstnavateli regionu, kteří se školami spolupracují a nabízejí jejich učňům a studentům stipendia, praxe i pracovní uplatnění.

„Součástí výstavy je dvacet celostátních soutěží napříč obory, řada z nich je divácky atraktivních. Ani letos nechybí informační a poradenské středisko při úřadu práce i doprovodný program,“ pozvala mluvčí výstaviště Michaela Čeňková.

Už popáté se v areálu odehraje veletrh fiktivních firem, který organizuje českobudějovická Střední škola obchodní a Vyšší odborná škola Husova. Cílem je pomoci rozvoji podnikatelských dovedností žáků, kteří si vyzkoušejí simulaci reálného podnikatelského prostředí v podmínkách tržního hospodářství.

„Žáci se tím učí samostatnosti, týmové práci, zodpovědnosti, rozvíjejí své obchodní znalosti a dovednosti,“ řekla ředitelka školy Jarmila Benýšková.

Výstaviště je ve čtvrtek otevřené od devíti do 17 hodin a v pátek do 16 hodin. Vstup je zdarma. Loni výstava hostila 16 tisíc návštěvníků.

Nejčtenější

Sparta si na úvod poradila s Budějovicemi, pomohl i krásný gól Stancia

Patrik Čavoš z Českých Budějovic (vlevo) a Guélor Kanga ze Sparty bojují o míč...

Fotbalisté Sparty první zápas kalendářního roku 2019 zvládli, druholigového lídra České Budějovice v přípravě na...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Další z rubriky

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun....

Největší odměnou je led plný spokojených dětí, říká trenérka krasobruslení

Barbara Dufková si cení sošky, kterou dostala v soutěži Díky trenére. Chce, aby...

Šestadvacetiletá Barbara Dufková strávila většinu svého života na ledě. Dříve závodila, pak založila a dodnes vede v...

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Najdete na iDNES.cz