Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Jihočeská výtvarnice namalovala UFO podle zážitku svého bratra

  9:38aktualizováno  9:38
Jaroslava Matoušková Pánková z Plané nad Lužnicí chystá velkou výstavu ke svým sedmdesátinám. Návštěvníkům představí i své malby neobvyklých výjevů – UFO či kulového blesku v krajině. Po celém Jihočeském kraji vystavuje od roku 1971.

Jaroslava Matoušková Pánková vystavuje po Jihočeském kraji od roku 1971. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Její obrazy znají i milovníci umění v Rakousku, Německu a Slovinsku, kam mohla se svými díly zavítat až po sametové revoluci. A nemaluje jen svou oblíbenou přírodu či portréty. Jaroslava Matoušková Pánková z Plané nad Lužnicí přenesla na plátno i UFO (neidentifikovatelný létající předmět).

V jejím podání neuvidíte žádné fantaskní postavičky s tykadélky, ale to, co se podle lidí objevilo na obloze začátkem července 1995.

Úkaz, jenž se za daných světelných podmínek nedal vyfotografovat běžným fotoaparátem. „Stalo se to v poledne, kdy obloha byla bez mráčku,“ vypravuje malířka.

„V místní části Plané nad Lužnicí, zvané Strkov, si lidé v ulici Bydžovská všimli, že se na obloze pohybují dva zvláštní objekty vedle sebe. Jeden měl tvar bumerangu a druhý doutníku. Každý se otáčel kolem vlastní osy a oba mírně klesaly a zase stoupaly. Měly bílou blyštivou barvu a občas se v nich zablesklo. Asi po dvaceti minutách odletěly.“

Pánková namalovala i obraz s názvem Kulový blesk.

Pánková namalovala i obraz s názvem Kulový blesk.

Ve skupince pozorovatelů byl bratr Jaroslavy, Jiří, který si pak doma okolnosti jevu zapsal a jednoduše zakreslil. O svém pozorování se zmínil sestře. „Já jsem vždycky toužila něco takového vidět, a když se to objevilo, tak jsem u toho nebyla,“ říká Jaroslava s úsměvem.

„Pak jsem tři roky pozorovala krajinu a doufala, že se objekty znovu objeví. Nakonec jsem to vzdala a požádala Jirku, aby mi vše popsal. Dal mi i svoje poznámky s nákresy a já podle nich namalovala obraz. Bratr se na něj podíval a potvrdil, že přesně tak se to na obloze odehrálo.“

Plánské UFO zřejmě mělo smysl pro humor, protože Jaroslavu navštívilo přesně deset let po zmíněném pozorování. Nezjevilo se však na obloze, nýbrž v jejím snu.

„Ten sen byl úžasně barvitý a odehrával se v reálné krajině. Viděla jsem les směrem na Zhoř u Tábora a nad ním létající talíř. Jeho barva byla růžová s nádechem oranžové. Z prostředku talíře zářilo žluté světlo a na obvodovém prstenci měl namalované čtyři složité znaky. Hned po probuzení jsem sedla k plátnu a namalovala výjev akrylem.“

Obrazy teď tvoří dvoudílný celek. První zobrazuje nečekanou skutečnost a druhý její podobu ve fantazii, která je kupodivu utvářená naším očekáváním. „Když UFO, tak tedy v podobě létajícího talíře, jak jsme zvyklí z filmů a literatury,“ sděluje výtvarnice.

Pro Jaroslavu není těžké namalovat pohotově cokoliv. Učila ji to už v jejích čtyřech letech maminka. „Když si všimla, jak se snažím neobratně namalovat kuřátka, poradila mi: Představ si je jako něco jednoduchého, co znáš a dokážeš namalovat. Třeba jako kolečka. A pak k nim přidávej hlavičky, nožky, křídla, až se ti na obraze objeví kuřátka. Opravdu to funguje,“ potvrzuje.

Jaroslava Matoušková Pánková

(69 let)

Narodila se 12. září 1950 v Táboře. Od dětství žije a tvoří v Plané nad Lužnicí. Absolvovala výtvarný obor lidové školy umění v Táboře pod vedením výtvarníků Karla Valtera a Emila Růžičky. Později studovala u akademických malířů Jana Kunovského a Teodora Buzu. Vedla výtvarný kroužek při ZŠ v Plané nad Lužnicí a v táborském gymnáziu. Používá téměř všechny techniky malby i grafiky. Maluje přírodní motivy a portréty, do nichž vkládá i své okamžité fantazie. Získala řadu ocenění. Do roku 1991 byla zaměstnána v podniku Silon, pak několik let pracovala na volné noze. Z existenčních důvodů znovu nastoupila do zaměstnání, od svých 57 let je v penzi a vytváří volnou výtvarnou tvorbu. Je vdaná, její manžel Bohuslav Pánek se věnuje fotografování. Mají syna Jaroslava a tříletou vnučkou Sofii.

Tatínek ji později dovedl do lidové školy umění v Táboře k malíři Karlu Valterovi, který svým žákům vštěpoval: Dokonale odpozoruj, co chceš namalovat, načerpej z toho dojmy a přidej je do obrazu.

„Od dětství jsem měla o svém povolání jasno – budu malířkou. Chtěla jsem studovat na keramické škole v Bechyni, ale oznámili mi, že přijímají jen kluky. Tak jsem nastoupila do podniku Silon a pracovala tam do roku 1991.“

Studovala u uznávaných malířů

Ve volných chvílích malovala a malovala. V 17 letech vytvořila vlastní pojetí kaligrafie vkládané do reálných výjevů krajiny i lidí. Učitel Valter jí s obdivem řekl, že to ještě nikdo jiný nezkoušel.

„Myslím, že každý, kdo se chce nějaké činnosti věnovat dobře i jako koníčku, musí vše zvládnout stejně důkladně jako profesionál. A tak jsem i v dospělosti studovala na kurzech u uznávaných výtvarníků, abych se naučila co nejvíce malířských a grafických technik. Každý obraz maluji takovou technikou, o kterou si téma samo řekne.“

Rok před sametovou revolucí se pokusila využít politického tání a získat povolení k výtvarné živnosti. Rozhodovala o tom komise v Českých Budějovicích. „Ukázala jsem jim svoje práce a oni z nich určili jediný obraz, který smím malovat v kopiích za účelem prodeje. Bylo to pro mě zklamání, protože na mých výstavách lidé měli zájem o všechny obrazy.“

Pak se změnily poměry a v roce 1991 se odhodlala k přestupu na volnou nohu.

„První dva roky jsem byla spokojená, obrazy se prodávaly. Ale trh se brzy přesytil, lidé začali mít hlouběji do kapsy a já byla ráda, když se z výstavy prodal jediný obraz. O moje práce byl zájem v zahraničí, ale když nemáte peníze, těžko tam můžete sjednávat pravidelné prodejní výstavy. Žili jsme z manželova platu. Přiznala jsem si, že mě malování neuživí, a nastoupila jsem do práce. V 57 letech jsem odešla do předčasného důchodu. Od té doby si maluji, co chci, a jsem jako malířka skutečně šťastná.“ Nejraději maluje portréty svých rodinných příslušníků a přátel.

Jejím dalším velkým tématem je příroda. Nikdy při tvorbě nepoužívá jako pomůcku fotografii, maluje venku, i když je chladno. Dne 11. května 2017 se jí splnil sen – uvidět výjimečný úkaz, který namaluje. Nebylo to UFO, nýbrž kulový blesk.

„Večer jsem se podívala z okna. Nad lesem směrem k Ústrašicím se ladně pohybovala velká koule zlaté barvy. Několikrát přeplula tam a zpět nad vršky, občas sestoupila i mezi stromy a zase zamířila vzhůru. Vlevo byl černý mrak, který vyrůstal přímo ze země a šlehaly v něm drobné záblesky. Elektrické výboje se objevovaly i mimo mrak. Najednou kulový blesk vybuchl a zmizel. Neslyšela jsem ale žádný zvuk.“

Výtvarnice ihned výjev namalovala. Veřejnost uvidí obraz na její retrospektivní výstavě, jež se letos uskuteční v Galerii Fara v Plané nad Lužnicí od 21. srpna do 18. září.

„Výstava bude u příležitosti mých sedmdesátin a představím na ní nejzajímavější obrazy ze všech fází své tvorby. Návštěvníci uvidí i dětské obrázky, které mě učila malovat maminka,“ zve Jaroslava Matoušková Pánková.

Autoři:

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Po krizi budou firmy lidi potřebovat, říká šéf Jihočeské hospodářské komory

Na Jihočeskou hospodářskou komoru se obracejí firmy a řeší opatření v době pandemie koronaviru. Volají a ptají se na...

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Obchvat kolem Budějovic je ve skluzu, chybí stavaři ze Slovenska i Švédska

Koronavirus a přijatá opatření mají dopad i na dokončení dálnice D3 kolem Českých Budějovic. Protože se na ní podílejí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....