Festival oslavil přistání člověka na Měsíci, některým lidem vadilo vstupné

  11:53aktualizováno  11:53
Scéna o rozměrech 30 krát 20 metrů v pátek na českobudějovickém výstavišti hostila multimediální show festivalu Vltava žije. Projekce s lasery či tanečním vystoupením připomněla padesát let od přistání člověka na Měsíci. Návštěvníci letos při osmém ročníku poprvé platili vstupné, což některým vadilo.

Vrchol v podobě multimediální show Man on the Moon odstartoval o zhruba půl hodiny později kvůli dešti. Poté hlavní třídu budějovického výstaviště ozářily několik desítek metrů dlouhé lasery a rozezněly zvuky motorů, když se na 20 metrů vysoké scéně promítal start rakety.

Fotogalerie

Představení rozdělené do několika částí postupně přehrávalo počátek mise Apollo 11, přípravu astronautů, cestu i přistání na Měsíci. To simuloval vysoký jeřáb, který nad diváky zdvihl velkou železnou konstrukci se zavěšeným astronautem.

„Skoro před rokem jsme začali v hlavách připravovat příběh člověka na Měsíci. Do té doby se mě to týkalo jen okrajově. Když ale jdete do hloubky toho příběhu, tak zjistíte, že to je opravdu velký úspěch. Oni měli počítače, které neměli ani takový výkon, jako má telefon ve vaší kapse,“ řekla při zahájení představení Lenka Střítecká, jednatelka agentury Art4promotion, která festival připravila.

Scéna byla raketou i měsícem

Diváci se díky show dozvěděli i jiné zajímavosti. Třeba to, že část vzorků z Měsíce byla poslána na rozbor do Československa, nebo že americká vlajka na Měsíci je dnes už bílá kvůli záření Slunce. Laserová, světelná a holografická show skončila právě ve chvíli, kdy astronaut vlajku do povrchu Měsíce zapíchl. V něj se proměnila scéna, která byla během představení také třeba raketou.

„Hodně se mi líbily laserové efekty a celkově i to, že jsme se dozvěděli něco o historii. Bylo to super,“ hodnotila krátce po konci show jedna z divaček, devětatřicetiletá Lenka Štojdlová z Českých Budějovic. „Možná se mi to ale nejvíc líbilo na náplavce u řeky,“ doplnila.

Novinkou festivalu, na který město České Budějovice v posledních letech pravidelně přispíval částkou 800 tisíc korun, bylo letos vstupné ve výši 150 korun kromě dětí do 12 let. To část lidí odradilo.

„Tohle už je festival o něčem jiném, než to před pár lety začalo. Je mi smutno, jak se z jednoduše krásné akce na řece Vltavě stává megalomanská věc, za kterou ještě musí lidé platit. Byla jsem na předchozích ročnících a dost se mi to líbilo. Tohle ale s původním festivalem nemá nic společného,“ svěřila se například osmadvacetiletá Adéla Malechová z Českých Budějovic a nebyla jediná. Na sociálních sítích podobně reagovali i další lidé.

Kromě multimediální show měl festival také doprovodný program v podobě koncertů či přednášek. Menší podívaná byla k vidění i u Jaderné elektrárny Temelín.

Autor:
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Umím si představit, že bych opět létal v armádě s gripenem, říká Šonka

Pilotu Martinu Šonkovi skončila před pár týdny sezona v podniku Red Bull Air Race, který v loňském roce vyhrál. Příští...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Byl agresivní a nespokojený, popisují lidé Afghánce, který ubodal farmáře

Útočník, který v pondělí zabil rakouského farmáře, žil ve vesnici Leopoldschlag u hranic s Českem. Podle místních se...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Expertiza potvrdila, že při výbuchu zemřel muž, na něhož si lidé stěžovali

Genetická expertiza potvrdila totožnost muže, který zemřel při výbuchu v domě v Lenoře na Prachaticku. Mrtvému je 53...

Najdete na iDNES.cz