Chvojka a jeho kolegové nalezli v jižních Čechách věci odkazující k období přibližně mezi roky 2 200 až 800 př. n. l.
"Na výstavě budeme minimálně do konce června prezentovat nejnovější archeologické nálezy z našeho regionu. Je to výběr kovových artefaktů a jejich přírůstek za posledních pět nebo šest let," upřesňuje Chvojka.
Podle něj je každý hromadný nález předmětů sám o sobě unikátní. Málem se mu prý zastavilo srdce v posledních srpnových dnech roku 2008, kdy se stal prvním svědkem veleobjevu Vladimíra Říhy nedaleko Nové Vsi u Křemže na Krumlovsku.
"Našlo se tam deset nákrčníkovitých hřiven a dva spirálovité nápažníky, které byly zvláštně či záměrně uspořádány – svazek byl zastrčen očky do dvou nápažníků, nasazených na sebe tak, že vytvářely jakousi trubku," popisuje jihočeský badatel.
Ještě větší překvapení – úžas a skoro infarkt, se pro Chvojku z nitra země zjevilo o dva dny později v podobě nebývalé vědecké hodnoty. "Spatřil jsem unikátní sekeromlat křtěnovského typu!" vzpomíná Chvojka.
Vystavené nálezy mnohé naznačují, ale archeologové se zatím nepouštějí do přesných interpretací a závěrů. Jejich domněnky mají uzrát a být publikované až v roce 2012 ve speciální archeologické monografii.
Zájemci si však už teď mohou prostudovat katalog, který je v muzeu k dostání za 50 korun, nebo se třeba setkat přímo s Chvojkou. První komentovaná prohlídka pod jeho vedením je naplánovaná na středu 23. března od 17 hodin, další dvě se ještě chystají.