Při výpravě na sněžnicích viděli turisté Poledník i krávy plemene highland

  11:32aktualizováno  11:32
Šumavská infocentra lákají na vycházky na sněžnicích. Každý si je může za 50 korun půjčit a vyrazit s průvodcem do zasněžené přírody. Redaktor MF DNES se přidal ke skupince, která stoupala z Horské Kvildy na vrch Antýgl.

Když se o turistické hole silně zapřete, někdy se propadnou hluboko do sněhu. Nohám se to však nestane, protože na nich máte sněžnice. Zaručuje to jejich široká plocha, a vy tak můžete kráčet závějemi.

„Když je sníh namrzlý, tak se člověk moc nepropadá. Horší je to v těžkém, mokrém sněhu. Úplně ideální je procházet se po čerstvě napadaném prašánku,“ mluví ze zkušenosti Pavel Nagy ze Střediska environmentální výchovy v šumavské Horské Kvildě. Právě on bere zvídavé turisty na vycházky na sněžnicích. Minulý týden se na ni přihlásilo 15 zájemců.

Když se v půl desáté ráno scházíme u infocentra, je nám jasné, že počasí bude ideální. Jasná obloha a paprsky slunce třpytící se na všudypřítomném sněhu slibují povedený výlet.

„Půjdeme na Antýgl,“ ukazuje Nagy na dobře viditelný vrchol nedaleko obce ještě předtím, než začne rozdávat páry sněžnic. Od každého ze skupiny vybírá padesát korun jako poplatek za zapůjčení.

Fotogalerie

Průvodce nejprve ukazuje, jak sněžnice fungují, a upozorňuje na kovové hroty na spodní straně, díky nimž se chodec po sněhu nesmýká. V případě neopatrnosti však mohou i poranit. Pak už si příchozí zkoušejí nasazovat sněžnice na své pohorky. Zkušenějším to jde lépe, jiní zasazují špičku a patu boty do postroje s obtížemi.

„Důležité je nastavit si správnou velikost a pak všechno pořádně utáhnout, aby se nám bota ve sněžnici neviklala,“ radí Nagy, který pak odvede celou skupinu k Hotelu Rankl, kde výprava začíná.

Každý krok provází zakřupání sněhu pod nohama. „Máme několik variant, kam chodit. Kromě Antýglu vyrážíme ještě na Zhůří nebo takzvané Výhledy. Ale dnešní cesta nejvíce připomíná šumavskou divočinu, přestože nepůjdeme prvními zónami parku, ale hospodářskými lesy. Určitě nebudeme potkávat další lidi, je tam naprostý klid,“ navnazuje Nagy.

Průvodce dělá pauzy na výklad

Ve výpravě jsou školáci i starší lidé. „Zájemci si nás většinou najdou na internetu. Jezdí sem třeba z Budějovic nebo Prahy. Chtějí poznávat Šumavu,“ dodává a vede zástup natěšených turistů kolem Hamerského potoka, který vzápětí po malé lávce všichni překročíme.

„Zatím jsem to na sněžnicích nikdy nezkoušela, tak jsem zvědavá, jaké to bude,“ podotýká jedna z účastnic Vladimíra Carvová, která na Šumavu přijela z Tábora společně s manželem. I ona si všímá sněhových boulí, které nápadně připomínají pouštní duny. Jsou to zasněžené sejpy, jež tu zůstaly po rýžování zlata z minulosti.

Vycházky na sněžnicích

19. února - Kvilda a okolí
19. února - Modrava a okolí
20. února - z Modravy na Modravskou horu
22. února - Kašperské Hory
25. února - z Kašperských Hor na Šibeniční vrch a vrch Vinice
25. února - Horská Kvilda a okolí
26. února - Kvilda a okolí
27. února - z Modravy na Modravskou horu
28. února - Svinná Lada a okolí
Pozn.: Další vycházky, přesné časy a kontakty na rezervace najdete na npsumava.cz

Kráčíme za sebou po již vyšlapané úzké cestičce s náležitými rozestupy, aby jeden druhému na sněžnice nešlapal. Občas si někdo zkusí vyjít vedle stopy, dvě nadšené turistky závodí ve slalomu mezi stromy. Celá skupina mírně stoupá lesem, Pavel Nagy občas udělá pauzu s výkladem, kde vysvětluje, co lze v okolí zpozorovat.

„Můžete si všimnout, že sníh je plný smrkových semen. Ta dozrávají a pomocí větru se roznášejí po sněhu. Když pak na jaře taje, mají semena dostatek vláhy, aby vzešla,“ objasňuje například.

Výletníkům se mezi stromy otevírá výhled na políčka v protějším svahu, kde dříve místní obyvatelé pěstovali různé plodiny. Připomínají je zbylé kamenné valy.

Až na Antýgl do výšky 1 253 metrů sice nevystoupáme, přesto díky příznivému počasí vidíme Roklan, který je druhou nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa. Objevuje se i Poledník se svou rozhlednou. Ta za socialismu sloužila jako radiová stanice pohraniční stráže, vojenská základna byla ve Zhůří.

„A vidíte ty malé stromky? Mají šišky, to znamená, že tu rostou už alespoň třicet let. Jsou jen zakrslé, protože stály v zástinu,“ komentuje vedoucí výpravy Nagy nedaleké jehličnany, když pod Antýglem všichni zastavili, aby si výhledy nafotili.

Pak již začínáme postupně scházet zpět, chvíli lesem, jindy bílými pláněmi. Odpočíváme u výběhu krav plemene highland, které je typické svou dlouhou srstí. Ta jim jako ofina padá přes oči. Krávy se pohodově sluní a zájem kolemjdoucích a běžkařů je nechává klidnými. Hotel, tedy výchozí bod celého výletu, je odtud už jen pár kroků.

„Jsem nadšená. A náročné mi to vůbec nepřišlo, jsem zvyklá chodit. S manželem jsme sem přijeli na týden a na vycházky nás odkázali v informačním středisku,“ těší Vladimíru Carvovou.

Výšlap si užila i Martina Jílková. „Bylo to pro nás super, a náročnost nebyla nijak závratná. Kdo je zvyklý chodit v létě, tohle pro něj nebude problém,“ říká žena z Plzeňska, která vyrazila s kamarádkami.

Na sněžnicích prý stojí počtvrté a o možnosti vycházek se dozvěděla na webu národního parku. Před několika dny využila organizované výpravy na sněžnicích i ve Svinných Ladech, kterou si také pochvalovala.

Podobně jako další pak Jílková míří do hotelové restaurace na oběd. V nohou máme necelých deset kilometrů a dvě a půl hodiny chůze.

Než sníh roztaje, šumavská informační centra nabídnou další termíny. Ve Středisku environmentální výchovy na Horské Kvildě plánuje Pavel Nagy ještě dva. „Sníh tu taje většinou na konci března, takže ještě vycházky stihneme,“ zve zkušený průvodce.

Turisté vyrazili na sněžnicích z Horské Kvildy.

Turisté vyrazili na sněžnicích z Horské Kvildy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Spolujezdec zemřel v autě rozbitém o stromy, řidička ve vrtulníku

Řidička vyjela s Fordem Fiesta do lesa. Její spolujezdec zemřel na místě, žena...

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na Písecku. Řidička osobního vozu ze zatím nejasných příčin vyjela ze silnice do...

Skoro každý den nehoda. Další vlaky do sebe narazily v Jindřichově Hradci

Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. (12....

Kolize na české železnici neberou konce. Dva vlaky se časně ráno srazily při posunování v Jindřichově Hradci. V...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Boj o baráž: Vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

U Českých Budějovic hořel autobus MHD, stejný vůz jako loni v létě

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Na hlavním tahu z Českých Budějovic na Český Krumlov ráno hořel autobus městské hromadné dopravy. Vůz zastavil ve směru...

V Lišově odvolali ředitele školy. Učitelé chtějí, aby zůstal do prázdnin

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Ředitel ZŠ a MŠ v Lišově odchází k 31. březnu. Nabídl městu, že dokončí letošní školní rok, což požadovali i učitelé....

Motorkář nezvládl po předjíždění zatáčku a vylétl do lesa, na místě zemřel

Náraz do pařezů byl tak silný, že se motocykl rozpadl na několik částí.

Na Jindřichohradecku zemřel v neděli odpoledne třiadvacetiletý motorkář. Po předjíždění neudržel stroj na vozovce a...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz