Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

Při výpravě na sněžnicích viděli turisté Poledník i krávy plemene highland

  11:32aktualizováno  11:32
Šumavská infocentra lákají na vycházky na sněžnicích. Každý si je může za 50 korun půjčit a vyrazit s průvodcem do zasněžené přírody. Redaktor MF DNES se přidal ke skupince, která stoupala z Horské Kvildy na vrch Antýgl.

Když se o turistické hole silně zapřete, někdy se propadnou hluboko do sněhu. Nohám se to však nestane, protože na nich máte sněžnice. Zaručuje to jejich široká plocha, a vy tak můžete kráčet závějemi.

„Když je sníh namrzlý, tak se člověk moc nepropadá. Horší je to v těžkém, mokrém sněhu. Úplně ideální je procházet se po čerstvě napadaném prašánku,“ mluví ze zkušenosti Pavel Nagy ze Střediska environmentální výchovy v šumavské Horské Kvildě. Právě on bere zvídavé turisty na vycházky na sněžnicích. Minulý týden se na ni přihlásilo 15 zájemců.

Když se v půl desáté ráno scházíme u infocentra, je nám jasné, že počasí bude ideální. Jasná obloha a paprsky slunce třpytící se na všudypřítomném sněhu slibují povedený výlet.

„Půjdeme na Antýgl,“ ukazuje Nagy na dobře viditelný vrchol nedaleko obce ještě předtím, než začne rozdávat páry sněžnic. Od každého ze skupiny vybírá padesát korun jako poplatek za zapůjčení.

Fotogalerie

Průvodce nejprve ukazuje, jak sněžnice fungují, a upozorňuje na kovové hroty na spodní straně, díky nimž se chodec po sněhu nesmýká. V případě neopatrnosti však mohou i poranit. Pak už si příchozí zkoušejí nasazovat sněžnice na své pohorky. Zkušenějším to jde lépe, jiní zasazují špičku a patu boty do postroje s obtížemi.

„Důležité je nastavit si správnou velikost a pak všechno pořádně utáhnout, aby se nám bota ve sněžnici neviklala,“ radí Nagy, který pak odvede celou skupinu k Hotelu Rankl, kde výprava začíná.

Každý krok provází zakřupání sněhu pod nohama. „Máme několik variant, kam chodit. Kromě Antýglu vyrážíme ještě na Zhůří nebo takzvané Výhledy. Ale dnešní cesta nejvíce připomíná šumavskou divočinu, přestože nepůjdeme prvními zónami parku, ale hospodářskými lesy. Určitě nebudeme potkávat další lidi, je tam naprostý klid,“ navnazuje Nagy.

Průvodce dělá pauzy na výklad

Ve výpravě jsou školáci i starší lidé. „Zájemci si nás většinou najdou na internetu. Jezdí sem třeba z Budějovic nebo Prahy. Chtějí poznávat Šumavu,“ dodává a vede zástup natěšených turistů kolem Hamerského potoka, který vzápětí po malé lávce všichni překročíme.

„Zatím jsem to na sněžnicích nikdy nezkoušela, tak jsem zvědavá, jaké to bude,“ podotýká jedna z účastnic Vladimíra Carvová, která na Šumavu přijela z Tábora společně s manželem. I ona si všímá sněhových boulí, které nápadně připomínají pouštní duny. Jsou to zasněžené sejpy, jež tu zůstaly po rýžování zlata z minulosti.

Vycházky na sněžnicích

19. února - Kvilda a okolí
19. února - Modrava a okolí
20. února - z Modravy na Modravskou horu
22. února - Kašperské Hory
25. února - z Kašperských Hor na Šibeniční vrch a vrch Vinice
25. února - Horská Kvilda a okolí
26. února - Kvilda a okolí
27. února - z Modravy na Modravskou horu
28. února - Svinná Lada a okolí
Pozn.: Další vycházky, přesné časy a kontakty na rezervace najdete na npsumava.cz

Kráčíme za sebou po již vyšlapané úzké cestičce s náležitými rozestupy, aby jeden druhému na sněžnice nešlapal. Občas si někdo zkusí vyjít vedle stopy, dvě nadšené turistky závodí ve slalomu mezi stromy. Celá skupina mírně stoupá lesem, Pavel Nagy občas udělá pauzu s výkladem, kde vysvětluje, co lze v okolí zpozorovat.

„Můžete si všimnout, že sníh je plný smrkových semen. Ta dozrávají a pomocí větru se roznášejí po sněhu. Když pak na jaře taje, mají semena dostatek vláhy, aby vzešla,“ objasňuje například.

Výletníkům se mezi stromy otevírá výhled na políčka v protějším svahu, kde dříve místní obyvatelé pěstovali různé plodiny. Připomínají je zbylé kamenné valy.

Až na Antýgl do výšky 1 253 metrů sice nevystoupáme, přesto díky příznivému počasí vidíme Roklan, který je druhou nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa. Objevuje se i Poledník se svou rozhlednou. Ta za socialismu sloužila jako radiová stanice pohraniční stráže, vojenská základna byla ve Zhůří.

„A vidíte ty malé stromky? Mají šišky, to znamená, že tu rostou už alespoň třicet let. Jsou jen zakrslé, protože stály v zástinu,“ komentuje vedoucí výpravy Nagy nedaleké jehličnany, když pod Antýglem všichni zastavili, aby si výhledy nafotili.

Pak již začínáme postupně scházet zpět, chvíli lesem, jindy bílými pláněmi. Odpočíváme u výběhu krav plemene highland, které je typické svou dlouhou srstí. Ta jim jako ofina padá přes oči. Krávy se pohodově sluní a zájem kolemjdoucích a běžkařů je nechává klidnými. Hotel, tedy výchozí bod celého výletu, je odtud už jen pár kroků.

„Jsem nadšená. A náročné mi to vůbec nepřišlo, jsem zvyklá chodit. S manželem jsme sem přijeli na týden a na vycházky nás odkázali v informačním středisku,“ těší Vladimíru Carvovou.

Výšlap si užila i Martina Jílková. „Bylo to pro nás super, a náročnost nebyla nijak závratná. Kdo je zvyklý chodit v létě, tohle pro něj nebude problém,“ říká žena z Plzeňska, která vyrazila s kamarádkami.

Na sněžnicích prý stojí počtvrté a o možnosti vycházek se dozvěděla na webu národního parku. Před několika dny využila organizované výpravy na sněžnicích i ve Svinných Ladech, kterou si také pochvalovala.

Podobně jako další pak Jílková míří do hotelové restaurace na oběd. V nohou máme necelých deset kilometrů a dvě a půl hodiny chůze.

Než sníh roztaje, šumavská informační centra nabídnou další termíny. Ve Středisku environmentální výchovy na Horské Kvildě plánuje Pavel Nagy ještě dva. „Sníh tu taje většinou na konci března, takže ještě vycházky stihneme,“ zve zkušený průvodce.

Turisté vyrazili na sněžnicích z Horské Kvildy.

Turisté vyrazili na sněžnicích z Horské Kvildy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
  • Nejčtenější

Jela směrem k zoo. Na přejezdu u Hluboké ji rozdrtil rychlík

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto,...

Kamarádi z Prahy si na Šumavě postavili dvojdomek. Byla to skvělá volba

Od dětství milují Šumavu, kde si pořídili víkendový byt. Pracovní povinnosti držely ale celou rodinu v Praze. Roky...

Manželé točili erotická videa s nezletilými dívkami, rodiče o tom věděli

Až 12 let hrozí manželům z Českých Budějovic za to, že podle obžaloby provozovali sexuální praktiky se dvěma...

Hocha kousla čivava. Nebyla očkovaná proti vzteklině, aby jí nebylo špatně

Nepříjemnou zkušenost má za sebou chlapec z Českých Budějovic. Při procházce si chtěl pohladit čivavu, která se po něm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dřív rebel, pak velký šéf. Sivok končí - aby se vrátil do Sparty?

Dlouhé minuty nebyl u balonu, proto se s ním ještě zatoužil na chvíli pomazlit. Jindy ho dává rychle od nohy, tentokrát...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Vraťte 400 tisíc, festival Vltava žije byl jednodenní, požadují Budějovice

Polovinu z 800 tisíc korun požaduje vedení radnice v Českých Budějovicích od firmy Art4promotion. Podle něj má...

Kamarádi z Prahy si na Šumavě postavili dvojdomek. Byla to skvělá volba

Od dětství milují Šumavu, kde si pořídili víkendový byt. Pracovní povinnosti držely ale celou rodinu v Praze. Roky...

Jela směrem k zoo. Na přejezdu u Hluboké ji rozdrtil rychlík

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto,...

Cena za čistou vodu pro Český Krumlov je 210 milionů korun

Zastupitelé Českého Krumlova schválili největší investici za posledních 30 let. Koupí čistírnu odpadních vod a...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.

Najdete na iDNES.cz