V anketě řidičů o nejhorší výmol v kraji vede díra v Budějovicích

  15:27aktualizováno  15:27
Sto tisíc hlasů řidičů rozhodlo v soutěži o nejhorší díru na silnici v republice webu www.vymoly.cz. Jižní Čechy dopadly dobře, v první desítce není ani jeden „zástupce“ z regionu, jihočeským vítězem je díra z Českých Budějovic.

V anketě serveru vymoly.cz „vyhrály“ jihočeskou část díry na křižovatce ulic Strakonická a Plzeňská v Českých Budějovicích. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Kolem obchodní zóny u Strakonické ulice v Českých Budějovicích by měli řidiči zpozornět. Právě tam je podle ankety o nejhorší díru v republice nejrizikovější výmol na jihočeské silnici.

Krajské silnice v anketě serveru vymoly.cz, do které dorazilo na sto tisíc hlasů motoristů, dopadly ale dobře. V celorepublikovém měřítku se první jihočeská díra na rohu Strakonické a Plzeňské směrem k sídlišti umístila až na 71. místě. Je tu spíše více menších výtluků.

Druhou a třetí pozici v jižních Čechách obsadily díry od Zlivi a Munic na Českobudějovicku. MF DNES tam situaci ověřila a v obou případech už došlo k nápravě.

Závažných výtluků hlásí řidiči na silnicích v Jihočeském kraji 65. Řada z nich už však může být a mnohdy je opravená, protože některé údaje jsou staršího data.

Nejvíce upozornění na různé díry na komunikacích v regionu je právě z Českobudějovicka. A přímo v krajském městě je celá řada míst, kde průjezd není vůbec příjemný. Je to třeba tím, že tam vozovka nebyla stavěná na tak velký provoz, jako tam nyní je.

„To je třeba úsek kolem sádek a k Jihočeské univerzitě, kudy si hodně řidičů zkracuje cestu mezi Dlouhou loukou a sídlištěm Šumava, aby se vyhnuli přetíženým křižovatkám,“ všiml si jeden z motoristů David Bárta žijící na sídlišti Máj.

Podobné je to třeba na spojnici mezi Hlinskem a Suchým Vrbným. Ve špatném stavu jsou třeba i tak rušné a důležité silnice, jakou je Rudolfovská třída. Mezi Sady a viaduktem je v majetku města a dále směrem ven je z části krajská a z části opět Budějovic.

Přihlásil se jeden uchazeč a nabídl skoro dvojnásobnou cenu

Je tak na obou úřadech, ale i dalších společnostech, jak se na postupu rekonstrukce dohodnou. Silničáři krajskou část vyhodnotili jako havarijní už před lety a celková oprava byla naplánovaná na rok 2012, nakonec z ní ale sešlo. Na generální rekonstrukci se musí nejdříve dohodnout i všichni správci sítí pod vozovkou.

Jihočeští silničáři už letos chtěli opravit třeba poničený úsek Husovy třídy u výstaviště k Branišovské.

„Jenže do výběrové řízení se nám přihlásil jen jeden uchazeč a ještě nabídl skoro dvojnásobnou cenu oproti předpokladu, takže jsme od toho ustoupili. Zkusíme akci znovu vysoutěžit v zimě, kdy by mohly být cenové nabídky příznivější,“ sdělil Jan Štícha, ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Pokud se vše podaří, tak se bude příští rok na jaře frézovat a pokládat nový asfalt.

To je naplánované i na dalších místech Budějovic, kde vozovku spravuje město. „Podle návrhu rozpočtu pro rok 2019 je to například Staroměstská ulice na Pražském sídlišti, dále část Pohůrecké a úpravy zastávek autobusů jsou v plánu v ulici M. Horákové na sídlišti Máj,“ vyjmenoval náměstek primátora Petr Holický.

Rekonstrukce ulic, kdy se dostane i na vozovku, je pak připravená v Nerudově na Pražském předměstí pro úsek Kostelní - Jírovcova nebo v Římovské na jihu Budějovic.

Napříč krajem by se pak mohlo dostat například na vozovky u Temelína, přes a kolem Číčenic na Strakonicku, na Českokrumlovsku mezi Lipnem nad Vltavou a Herbertovem, na Prachaticku by to mohl být průtah obcí Podeřiště, která byla v poslední době hodně zatížená při uzavírkách hlavních silnic. Vše se bude odvíjet od finančních prostředků a plán musí také schválit vedení hejtmanství.

Celou řadu komunikací v regionu spravuje i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Jde většinou o ty nedůležitější tahy, vozovky první třídy a dálnice.

„Každoročně provádíme diagnostiku našich silnic a na základě výsledků pak naplánujeme potřebné opravy. V únoru bychom měli mít hotový seznam, protože v tu dobu už také víme, s kolika penězi můžeme počítat,“ doplnila šéfka českobudějovické správy ŘSD Vladimíra Hrušková.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Nová výstava ukazuje i vykládací karty, které vytvořila Ema Destinnová

Sběratel Pavel Langer ukazuje karty v Muzeu  Jindřichohradecka.

Unikátní série je k vidění na výstavě Muzea Jindřichohradecka. Ta provede návštěvníky pěti staletími zábavy, vášně a...

Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

Dvojice horolezců ve čtvrtek začala s natíráním čtyř hodinových ciferníků na...

Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

Najdete na iDNES.cz