Díky vyhlášce je možné likvidovat problémové vlky, ochránci jsou proti

  9:19
Nová vyhláška informuje, za jakých podmínek může ztratit vlk statut ochrany ohroženého druhu a jakým způsobem pak bude možné jeho působení eliminovat. Na jihu Čech smečky útočí na stáda ovcí hlavně na Českokrumlovsku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Archiv Hnutí Duha

Tanec mezi vlky. Tak pro někoho vyznívá rozruch kolem právě vydané jihočeské vyhlášky k regulaci této chráněné šelmy. Takzvané opatření obecné povahy namířené na zvířata s problematickým chováním napadají totiž jejich ochránci.

Myslivci a chovatelé hospodářských zvířat naopak rozhodnutí vítají, avšak zdá se jim příliš těžkopádné. Odstranění škodících vlků nebo jeho křížence se psem bude totiž povolovat speciální pohotovostní štáb vedený státní Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK).

„Je to podle mě dost kostrbaté řešení. V sousedním Rakousku likvidují takové nezvladatelné vlky okamžitě a bez složitého posuzování nějakým štábem,“ myslí si jednatel Okresního mysliveckého spolku v Českém Krumlově Jaromír Nosek.

Vyhláška podrobně informuje, za jakých podmínek může ztratit vlk statut ochrany ohroženého druhu a jakým způsobem pak bude možné jeho působení eliminovat. Vždy to má být cestou od nejmírnějších opatření, jeho usmrcení je možné až na posledním místě. Zásah do života problematických jedinců má posuzovat štáb složený mimo jiné z myslivců, policistů, zástupců místních samospráv, veterinářů a kraje.

Rozruch vyhláška vyvolala už v průběhu přípravy hlavně u spolků. V jižních Čechách proti ní vystoupila s námitkami například Zoo Tábor, dále sdružení jako Hnutí Duha, Calla nebo Hlas zvířat, což je seskupení vedené pražskými právníky. V minulosti Hlas zvířat uspěl v tažení proti množírnám a prosadil jejich nezákonnost.

Do naší krajiny vždycky patřil

Oponenti argumentují především tím, že vyhláška neodpovídá zákonu na ochranu přírody a krajiny nebo že takzvaný pohotovostní štáb nemůže rozhodnutí k vyjmutí vlka z ochrany vůbec vydávat. Také se jim nelíbí, že opatření postrádá specifika, jako předepsané pravidelné kontroly lokalit. Dále namítají, že nestanovuje, jestli převládá veřejný zájem vztahující se ke škodám způsobeným vlky nad zájmem jejich ochrany.

Zoo Tábor dokonce před časem, kdy se vyjadřovala k podobné vyhlášce vydané v Královéhradeckém kraji, iniciovala proti ní petici, kterou podepsalo jedenáct tisíc lidí. „Vlk obecný je u nás chráněný jako ohrožený druh, jeho zabití je tak trestným činem,“ upozornil ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Ochránci vlka zdůrazňují, že tato šelma reguluje volně žijící přemnoženou zvěř a do naší krajiny vždy patřila. Zároveň nevěří v nezávislost pohotovostního štábu.

Farmář přišel po útocích už o 57 ovcí. Nechci vlky krmit, říká

Podle Petra Lhotky z odboru životního prostředí jihočeského krajského úřadu už na severovýchodě Čech obdobná vyhláška k vlkům platí a funguje také v Libereckém kraji. V Rakousku řeší regulaci vlků trochu jinak, protože tato země upřednostňuje víc vlastnická práva.

Podle Jaromíra Noska z českokrumlovského mysliveckého spolku mají v poslední době hodně škod způsobených vlky farmáři na Hornoplánsku u Lipna a také u Malont na Kaplicku. Pohybuje se zde několik smeček. Chovatelé hlavně ovcí tvrdí, že někteří jedinci ztrácejí plachost.

Proti opatření obecné povahy je podle Lhotky možné se bránit jen soudní cestou. Zoo Tábor chce k němu nejprve podat žádost o jeho přezkum k ministerstvu životního prostředí.

Vlk obecný je chráněným živočichem v celé Evropě. Místní pastevci před ním chrání stáda hlavně pomocí ohradníků a velkých psů. Jihočeská vyhláška se netýká vojenských újezdů, chráněných krajinných oblastí, národních parků a rezervací a má platit do 31. ledna 2033.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Dálniční obchvat Budějovic nebude zpoplatněný, dostal na rok výjimku

Obchvat Českých Budějovic, který se stane součástí dálnice D3, nebude zpoplatněný. Ministerstvo dopravy udělilo na úsek výjimku, která zatím potrvá rok. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS),...

24. července 2024  12:38

Muž s dredem a australskou troubou čmáral po autech, napáchal škodu za 80 tisíc

Policie hledá muže, který v Táboře nadělal škodu za 80 tisíc korun. Černým lihovým fixem tam v noci čmáral po autech, fasádách domů a dalších objektech. Policie nyní vyzvala veřejnost o pomoc při...

24. července 2024  9:32

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dělník uvázl ve výkopu, když zdil základy. Se zraněnou nohou ho vyprostili hasiči

Profesionální i dobrovolní hasiči a také jihočeští záchranáři vyráželi v pondělí na pomoc dělníkovi, který uvázl ve výkopu při stavbě základů ve Starém Sedle u Orlíka nad Vltavou na Písecku. I díky...

23. července 2024  10:29

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...