Díky vyhlášce je možné likvidovat problémové vlky, ochránci jsou proti

  9:19
Nová vyhláška informuje, za jakých podmínek může ztratit vlk statut ochrany ohroženého druhu a jakým způsobem pak bude možné jeho působení eliminovat. Na jihu Čech smečky útočí na stáda ovcí hlavně na Českokrumlovsku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Archiv Hnutí Duha

Tanec mezi vlky. Tak pro někoho vyznívá rozruch kolem právě vydané jihočeské vyhlášky k regulaci této chráněné šelmy. Takzvané opatření obecné povahy namířené na zvířata s problematickým chováním napadají totiž jejich ochránci.

Myslivci a chovatelé hospodářských zvířat naopak rozhodnutí vítají, avšak zdá se jim příliš těžkopádné. Odstranění škodících vlků nebo jeho křížence se psem bude totiž povolovat speciální pohotovostní štáb vedený státní Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK).

„Je to podle mě dost kostrbaté řešení. V sousedním Rakousku likvidují takové nezvladatelné vlky okamžitě a bez složitého posuzování nějakým štábem,“ myslí si jednatel Okresního mysliveckého spolku v Českém Krumlově Jaromír Nosek.

Vyhláška podrobně informuje, za jakých podmínek může ztratit vlk statut ochrany ohroženého druhu a jakým způsobem pak bude možné jeho působení eliminovat. Vždy to má být cestou od nejmírnějších opatření, jeho usmrcení je možné až na posledním místě. Zásah do života problematických jedinců má posuzovat štáb složený mimo jiné z myslivců, policistů, zástupců místních samospráv, veterinářů a kraje.

Rozruch vyhláška vyvolala už v průběhu přípravy hlavně u spolků. V jižních Čechách proti ní vystoupila s námitkami například Zoo Tábor, dále sdružení jako Hnutí Duha, Calla nebo Hlas zvířat, což je seskupení vedené pražskými právníky. V minulosti Hlas zvířat uspěl v tažení proti množírnám a prosadil jejich nezákonnost.

Do naší krajiny vždycky patřil

Oponenti argumentují především tím, že vyhláška neodpovídá zákonu na ochranu přírody a krajiny nebo že takzvaný pohotovostní štáb nemůže rozhodnutí k vyjmutí vlka z ochrany vůbec vydávat. Také se jim nelíbí, že opatření postrádá specifika, jako předepsané pravidelné kontroly lokalit. Dále namítají, že nestanovuje, jestli převládá veřejný zájem vztahující se ke škodám způsobeným vlky nad zájmem jejich ochrany.

Zoo Tábor dokonce před časem, kdy se vyjadřovala k podobné vyhlášce vydané v Královéhradeckém kraji, iniciovala proti ní petici, kterou podepsalo jedenáct tisíc lidí. „Vlk obecný je u nás chráněný jako ohrožený druh, jeho zabití je tak trestným činem,“ upozornil ředitel Zoo Tábor Evžen Korec.

Ochránci vlka zdůrazňují, že tato šelma reguluje volně žijící přemnoženou zvěř a do naší krajiny vždy patřila. Zároveň nevěří v nezávislost pohotovostního štábu.

Farmář přišel po útocích už o 57 ovcí. Nechci vlky krmit, říká

Podle Petra Lhotky z odboru životního prostředí jihočeského krajského úřadu už na severovýchodě Čech obdobná vyhláška k vlkům platí a funguje také v Libereckém kraji. V Rakousku řeší regulaci vlků trochu jinak, protože tato země upřednostňuje víc vlastnická práva.

Podle Jaromíra Noska z českokrumlovského mysliveckého spolku mají v poslední době hodně škod způsobených vlky farmáři na Hornoplánsku u Lipna a také u Malont na Kaplicku. Pohybuje se zde několik smeček. Chovatelé hlavně ovcí tvrdí, že někteří jedinci ztrácejí plachost.

Proti opatření obecné povahy je podle Lhotky možné se bránit jen soudní cestou. Zoo Tábor chce k němu nejprve podat žádost o jeho přezkum k ministerstvu životního prostředí.

Vlk obecný je chráněným živočichem v celé Evropě. Místní pastevci před ním chrání stáda hlavně pomocí ohradníků a velkých psů. Jihočeská vyhláška se netýká vojenských újezdů, chráněných krajinných oblastí, národních parků a rezervací a má platit do 31. ledna 2033.

  • Nejčtenější

Bouřlivá noc hasičů. Vyjížděli k tisícovce případů, řešili stromy i zatopené domy

Hasiči v Česku ve středu odpoledne a v noci zasahovali u 946 případů souvisejících s bouřkami. Spadlé stromy v noci na šesti tratích zastavily vlaky. Nejvíce výjezdů měli ve Středočeském, Jihočeském...

11. července 2024  6:56,  aktualizováno  22:23

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalí majitelé Dynama se bojí odlivu peněz za prodej. Koubek jim dluží miliony

Převod českobudějovického fotbalového klubu má jeden háček – zásadní a finanční. Vladimír Koubek totiž dluží peníze bývalým majitelům Dynama. Ti se tak obávají o své nevypořádané závazky.

17. července 2024  16:23

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

Bývalí majitelé Dynama se bojí odlivu peněz za prodej. Koubek jim dluží miliony

Převod českobudějovického fotbalového klubu má jeden háček – zásadní a finanční. Vladimír Koubek totiž dluží peníze bývalým majitelům Dynama. Ti se tak obávají o své nevypořádané závazky.

17. července 2024  16:23

Chtějí mi zničit klidný život, brání se muž obžalovaný ze znásilnění dcery

Násilí v rodině, nebo pomsta bývalé manželky? Českobudějovický krajský soud začal rozplétat případ oznámeného znásilnění devítileté dívky vlastním otcem. Osmačtyřicetiletému muži teď hrozí pět až 12...

17. července 2024  16:18

Na Šumavě je tetřevů víc, pomohlo rozšíření území bez lidského zásahu

Početnost tetřeví populace na území národních parků Bavorský les a Šumava, v chráněné krajinné oblasti Šumava, v tetřeví rezervaci Arber a přírodní rezervaci Hochwald, stoupá. Potvrzují to výsledky...

17. července 2024  15:03

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...