Sám sobě se hnusím, říká souzený. Podle znalce rozbil oběti lebku mačetou

  14:52aktualizováno  14:52
Lednovou vraždu mačetou v chatce u Truskovic na Strakonicku začal projednávat českobudějovický krajský soud. Obžalovaným je Lukáš Novák, který se v opilosti dostal do sporu s druhem své matky a zasadil mu mnoho sečných ran.

Čtyřiadvacetiletému Lukáši Novákovi hrozí trest od deseti do osmnácti let vězení. „Sám sobě se hnusím za to, co jsem udělal. Lituji toho, ale chtěl jsem pomoci matce,“ prohlásil před soudem.

Vražda se podle státního zástupce Petra Žižky stala v časných ranních hodinách 20. ledna v chatce nedaleko osady Truskovice u Vodňan. Matka obžalovaného tam slavila od předchozího večera narozeniny, pozvala své děti a několik přátel. 

Po půlnoci přišel její druh, se kterým měla žena dlouhodobé rozpory. Když se hosté postupně rozešli, zůstal Lukáš Novák s partnerem své matky sám. Oba muži byli opilí. Jejich hádka a vzájemné napadání záhy skončily vraždou.

Podle Nováka, který od začátku spolupracuje s vyšetřovateli, ho poškozený napadl jako první. Po krátké rvačce obžalovaný z chatky sice odešel, ale vrátil se po chvíli zpět, což byl zřejmě osudový okamžik.

„Od večera jsem pil pivo a tvrdý alkohol. Byl jsem těžce opilý, na podrobnosti si nepamatuji. Vzpomínám jen, že on ležel na břiše a já mu do hlavy dal poslední ránu. Pak jsem odešel domů a probudil se až odpoledne. Volala mi matka a řekla, co se stalo. Rozhodl jsem se jít na policii a přiznat se, i když mi mladší bratr radil, abych utekl. To jsem odmítl. Pak bych utíkal celý život. Když se přiznám, tak se jednou vrátím domů,“ vysvětloval obžalovaný.

Fotogalerie

Podle znalců byla poslední rána nejsilnější, oběti prorazila lebku a zasáhla mozek.

Předsedkyně senátu Olga Smrčková nechala v soudní síni promítat rekonstrukci vraždy, kde obžalovaný předváděl na figurantovi, jak se bránil napadení a jak použil mačetu, kterou náhodně nahmatal u kamen. Měla čepel dlouhou 30 centimetrů. 

Novák se mimo jiné přiznal, že občas kouřil marihuanu a v kombinaci s alkoholem mu selhávala paměť. V kritickou dobu měl v sobě jednoho jointa. Živil se hledáním vltavínů. 

S partnerem matky se nesnášel, protože, jak tvrdil, se opíjel a byl na ni hrubý. Stejně tak i na další jeho sourozence. Ve společné domácnosti proto obžalovaný zůstával jen jako ochránce mladších dětí a matky.

Podobně popsali soužití v rodině sourozenci obžalovaného. Matka osmi dětí se podle dalších svědků před několika lety seznámila s mužem slovenské národnosti a rozvedla se, o děti se rozdělili manželé. Z milence se nakonec vyklubal nezaměstnaný alkoholik, který rodinu psychicky týral. Domácnost proto navštěvovaly i sociální pracovnice.

Naopak jako pracovitého a nekonfliktního člověka vylíčil poškozeného jeho jediný kamarád. Potvrdil přitom, že se s ním partnerka chtěla rozejít. Verdikt v případu zatím nepadl, hlavní líčení pokračuje výslechy svědků a znalců.

Nejčtenější

Hejtmanství platilo miliony za kampaň proti kůrovci PR agentuře pracující pro Zimolu

Pohled na šumavské lesy z rozhledny na Poledníku.

Více než dva miliony korun za kampaň proti kůrovci zaplatilo jihočeské hejtmanství agentuře, která dělala PR...

Sám sobě se hnusím, říká souzený. Podle znalce rozbil oběti lebku mačetou

Českobudějovický krajský soud začal projednávat vraždu muže, která se odehrála...

Lednovou vraždu mačetou v chatce u Truskovic na Strakonicku začal projednávat českobudějovický krajský soud....

Budějovice - Slavia 0:3, výhra po velké převaze, góly padaly po pauze

Slávista David Hovorka hlavičkuje po rohovém kopu.

Hra na jednu bránu, spousta střel a nakonec tři góly. Slávističtí fotbalisté v předehrávce 6. kola Fortuna ligy za tři...

Znásilnil mě chlap mluvící německy, oznámil muž. Ve skutečnosti byl nevěrný

Policejní zásah proti zabarikádovanému muži na okraji Chrudimi (28. srpna 2018)

Původně vážné oznámení o znásilnění se v Českých Velenicích na Jindřichohradecku změnilo v kuriózní případ, který...

Hejtmanka porušila své předpisy, když zaúkolovala agenturu blízkou Zimolovi

Bývalá stanice pohraniční stráže, která nyní slouží jako rozhledna, se tyčí na...

Kontroverze kolem kampaně proti kůrovci pokračují. Jihočeský kraj 2,1 milionu vyplatil bez řádného tendru agentuře,...

Další z rubriky

Dvacet let od útoku na Romy. Skinheadi vyrazili do Modré hvězdy v Budějovicích

Dům v Českých Budějovicích, kde býval podnik Modrá hvězda.

Čtyřiadvacet obžalovaných stanulo před soudem po nájezdu skupiny skinheadů na romskou zábavu v restauraci Modrá hvězda...

Jen peníze nestačí. Lesníci chtějí jasný plán, jak se poprat s kůrovcem

Kůrovec ničí státní i soukromé lesy na Dačicku.

Ministerstvo zemědělství chce do jara příštího roku přidat soukromým lesníkům až 2,5 miliardy korun na boj s kůrovcem....

Staré filmy o Rožmbercích jsou plné nepřesností, říká scénárista seriálu Krčín

Autor seriálového scénáře Jan Matěj Krnínský.

Nedávno dokončil scénář k seriálu Krčín o známém českém rybníkáři. Jan Matěj Krnínský nyní dohlíží na celé natáčení...

Najdete na iDNES.cz