Ženu zabil alkohol. Přesto si mladík za přípravu vraždy odsedí 15,5 roku

  15:45aktualizováno  15:45
Martin Van Fabián podle obžaloby dlouhodobě plánoval vraždu své bytné. Nepodařilo se ale prokázat, že by žena v konečném stádiu alkoholismu nakonec zemřela cizím zaviněním. Proto pražský vrchní soud potvrdil sedmadvacetiletému muži trest 15,5 roku za přípravu činu. I přesto, že podle soudce dělal vše proto, aby žena zemřela.

Vrchní soud v Praze projednával v úterý odvolání Martina Van Fabiána, který podle obžaloby otrávil starší ženu. | foto: ČTK

Žena, která byla v konečném stadiu alkoholismu, nakonec skutečně zemřela, zpětně se však nepodařilo prokázat, že ji Fabián zavraždil.

„Řetězec nepřímých důkazů týkajících se dokonané vraždy je takřka uzavřen - kromě jednoho: znalecký posudek z oboru soudního lékařství stanovil, že poškozená zemřela na otravu alkoholem, a nic bližšího, pokud jde o cizí zavinění, nezjistil. Na základě toho nelze uzavřít, že se obžalovaný dopustil dokonané vraždy,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Hodoušek.

„Skutková situace je skutečně nezvyklá, s podobnou jsme se tu snad ještě nesetkali. Obžalovaný totiž ze svého hlediska udělal všechno pro to, aby obžalovaná zemřela,“ podotkl soudce.

Žena na Fabiana nejprve přepsala svůj majetek

Fabián postarší ženu, u které bydlel, nejprve zmanipuloval tak, že na něj přepsala svůj šestipokojový byt na pražské Letné i chatu na předměstí Tábora. Někdejší právnička se pak podle rozsudku „stala překážkou a zátěží ohrožující jeho ambiciózní podnikatelské i osobní plány“, a proto Fabián vymýšlel, jak se jí zbavit.

Cíleně zhoršoval její špatný fyzický i psychický stav tím, že ji ponižoval a šikanoval, a podle svědků přemlouval nejméně jednoho kamaráda k tomu, aby ženu zlikvidoval za něj.

Když s tím neuspěl, rozhodl se jednat sám. Za bytnou, které přezdíval Glum, přijel Fabián 6. října 2015 na chatu do táborských Horek. Podle obžaloby měl v úmyslu podat jí alkohol s neznámou toxickou látkou a shodit ji ze srázu u mostu. K řece však už nedošli, protože žena, která předtím vypila 0,7 litru tuzemského rumu, po cestě zkolabovala.

Stylizoval se do role elfa

Fabián ji odtáhl do houští a zanechal ji na místě, kde po půlnoci zemřela. Policie původně prověřování úmrtí bytné odložila s tím, že příčinou smrti byla otrava alkoholem.

Dcery ženy však následně podaly trestní oznámení. Soudy Fabiána vedle přípravy vraždy potrestaly také za nedovolené nakládání s lysohlávkami a konopím a také za napadení jednoho ze spolubydlících, které vyhodnotily jako vydírání a ublížení na zdraví.

Hrozilo mu 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zastupitelství se domáhalo toho, aby justice muže odsoudila za dokonanou vraždu a aby mu uložila 17,5 až 18 let odnětí svobody.

Kulturista Fabián, který má podle znalců vysoce nadprůměrné IQ a který se při komunikaci s okolím stylizuje do role elfa, k činu nevypovídal. Svou vinu však popřel.

„V žádném případě jsem neměl důvod jí jakkoliv ublížit,“ řekl odvolacímu senátu. Trestní řízení komplikovala skutečnost, že obžalovaný je neslyšící. U soudů neměl tlumočníka, protože ho dříve opakovaně odmítl s tím, že znakové řeči nerozumí.

Podle obhájce soudci dostatečně nezohlednili klientovu indispozici a zásadním způsobem tím porušili právo na spravedlivý proces. Soudce Hodoušek s tím nesouhlasil. „Ve spise je nesčíselněkrát uvedeno, že pan obžalovaný umí výborně odezírat. Pokaždé, když k tomu byl dotazován orgány činnými v trestním řízení, tak prohlásil, že rozumí,“ poznamenal.

Autor:

Nejčtenější

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Řidička MHD si podle lidí za jízdy lakovala nehty na nohou, volali policii

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Kuriózní případ zaznamenali policisté v Českých Budějovicích. Přivolali je cestující z trolejbusu s tím, že si řidička...

Češi vyrobí kalhotky, co odolají noži a zavolají pomoc. Zájem je v Německu

Funkční prádlo ze Strakonic využívají sportovci i členové speciálních jednotek...

Speciální kalhotky, které připomínají pás cudnosti, právě vyvíjí strakonická Moira. Výrobek by měl zamířit na západní...

Lvy do zoo nedám, to se raději přestěhuji do ciziny, říká chovatelka

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Chovatelce šelem Ivě Lapkové Zelinové z Jindřichohradecka se před několika dny nepodařilo získat dodatečné povolení k...

Další z rubriky

Lvy do zoo nedám, to se raději přestěhuji do ciziny, říká chovatelka

S chovem exotických šelem začala Iva Lapková Zelinová před osmi lety, kdy si...

Chovatelce šelem Ivě Lapkové Zelinové z Jindřichohradecka se před několika dny nepodařilo získat dodatečné povolení k...

Rodiče žádají odvolání ředitelky školky, radnice chystá kontroly

Ilustrační snímek

Dříve si rodiče pochvalovali, co všechno jejich děti v Mateřské škole v ulici Emila Pittera v Českých Budějovicích...

Frymburk se chce věnovat lázeňství, kvůli zdrojům vody odmítl sjezdovky

Pohled na Frymburk se sjezdovkou na Martě z Vítkova Hrádku. Lokalita Kaliště je...

V lokalitě Kaliště u Lipenské přehrady sjezdovky hned tak nevzniknou. Frymburk schválil nový územní plán, který tento...

Najdete na iDNES.cz