Ženu zabil alkohol. Přesto si mladík za přípravu vraždy odsedí 15,5 roku

  15:45aktualizováno  15:45
Martin Van Fabián podle obžaloby dlouhodobě plánoval vraždu své bytné. Nepodařilo se ale prokázat, že by žena v konečném stádiu alkoholismu nakonec zemřela cizím zaviněním. Proto pražský vrchní soud potvrdil sedmadvacetiletému muži trest 15,5 roku za přípravu činu. I přesto, že podle soudce dělal vše proto, aby žena zemřela.

Vrchní soud v Praze projednával v úterý odvolání Martina Van Fabiána, který podle obžaloby otrávil starší ženu. | foto: ČTK

Žena, která byla v konečném stadiu alkoholismu, nakonec skutečně zemřela, zpětně se však nepodařilo prokázat, že ji Fabián zavraždil.

„Řetězec nepřímých důkazů týkajících se dokonané vraždy je takřka uzavřen - kromě jednoho: znalecký posudek z oboru soudního lékařství stanovil, že poškozená zemřela na otravu alkoholem, a nic bližšího, pokud jde o cizí zavinění, nezjistil. Na základě toho nelze uzavřít, že se obžalovaný dopustil dokonané vraždy,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Hodoušek.

„Skutková situace je skutečně nezvyklá, s podobnou jsme se tu snad ještě nesetkali. Obžalovaný totiž ze svého hlediska udělal všechno pro to, aby obžalovaná zemřela,“ podotkl soudce.

Žena na Fabiana nejprve přepsala svůj majetek

Fabián postarší ženu, u které bydlel, nejprve zmanipuloval tak, že na něj přepsala svůj šestipokojový byt na pražské Letné i chatu na předměstí Tábora. Někdejší právnička se pak podle rozsudku „stala překážkou a zátěží ohrožující jeho ambiciózní podnikatelské i osobní plány“, a proto Fabián vymýšlel, jak se jí zbavit.

Cíleně zhoršoval její špatný fyzický i psychický stav tím, že ji ponižoval a šikanoval, a podle svědků přemlouval nejméně jednoho kamaráda k tomu, aby ženu zlikvidoval za něj.

Když s tím neuspěl, rozhodl se jednat sám. Za bytnou, které přezdíval Glum, přijel Fabián 6. října 2015 na chatu do táborských Horek. Podle obžaloby měl v úmyslu podat jí alkohol s neznámou toxickou látkou a shodit ji ze srázu u mostu. K řece však už nedošli, protože žena, která předtím vypila 0,7 litru tuzemského rumu, po cestě zkolabovala.

Stylizoval se do role elfa

Fabián ji odtáhl do houští a zanechal ji na místě, kde po půlnoci zemřela. Policie původně prověřování úmrtí bytné odložila s tím, že příčinou smrti byla otrava alkoholem.

Dcery ženy však následně podaly trestní oznámení. Soudy Fabiána vedle přípravy vraždy potrestaly také za nedovolené nakládání s lysohlávkami a konopím a také za napadení jednoho ze spolubydlících, které vyhodnotily jako vydírání a ublížení na zdraví.

Hrozilo mu 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zastupitelství se domáhalo toho, aby justice muže odsoudila za dokonanou vraždu a aby mu uložila 17,5 až 18 let odnětí svobody.

Kulturista Fabián, který má podle znalců vysoce nadprůměrné IQ a který se při komunikaci s okolím stylizuje do role elfa, k činu nevypovídal. Svou vinu však popřel.

„V žádném případě jsem neměl důvod jí jakkoliv ublížit,“ řekl odvolacímu senátu. Trestní řízení komplikovala skutečnost, že obžalovaný je neslyšící. U soudů neměl tlumočníka, protože ho dříve opakovaně odmítl s tím, že znakové řeči nerozumí.

Podle obhájce soudci dostatečně nezohlednili klientovu indispozici a zásadním způsobem tím porušili právo na spravedlivý proces. Soudce Hodoušek s tím nesouhlasil. „Ve spise je nesčíselněkrát uvedeno, že pan obžalovaný umí výborně odezírat. Pokaždé, když k tomu byl dotazován orgány činnými v trestním řízení, tak prohlásil, že rozumí,“ poznamenal.

Autor:

Nejčtenější

Na svůj rodný kraj myslím každý den, říká Král Šumavy. Je mu 95 let

Josef Hasil v uniformě Sboru národní bezpečnosti.

Před 95 lety se narodil Josef Hasil. Legendární Král Šumavy dosud žije v řadovém domku na předměstí Chicaga ve...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

Muž šel upozornit hlučného souseda, ten mu mířil na hlavu pistolí

Plynová pistole, se kterou pětadvacetiletý zloděj přepadl čerpací stanici na

Ozbrojeným konfliktem vyvrcholily dlouhodobé sousedské neshody v panelovém domě v Jindřichově Hradci. Jejich původcem...

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz