Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

  14:32aktualizováno  14:32
Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební kampaň odehrála v rozporu s ústavou. Vítězná Strakonická Veřejnost údajně ovlivňovala výlep plakátů i zveřejňování materiálů v radničním zpravodaji.

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Žalobu kvůli komunálním volbám ve Strakonicích podal Karel Jánský, lídr hnutí Změna pro Strakonice. Soud předvolal třicet svědků, politiky i ředitele nemocnice. Podle soudkyně Terezy Kučerové padne rozsudek během několika dní.

Volby ve městě vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost dosavadního starosty Břetislava Hrdličky, které získalo 51,1 procenta hlasů a v 21tičlenném zastupitelstvu by mělo mít 16 mandátů.

Do zastupitelstva se dostalo ještě hnutí Jihočeši 2012 se třemi mandáty, jeden mandát mají spojení TOP 09 a nezávislí, jeden ODS. Strakonická Veřejnost chce vládnou sama, bez koalice.

Podle Jánského, jehož hnutí získalo ve volbách 4,23 procenta, se volební kampaň odehrála v rozporu s ústavou. Upozornil na podle něj nerovné podmínky při zveřejňování materiálů v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i na sloupech lamp, kde byla podle jeho mínění zvýhodněna Strakonická Veřejnost. „Měli možnost ovlivňovat rozvržení předvolební propagace,“ uvedl Jánský.

Zástupce radničního zpravodaje Jánskému nejdřív slíbil, že otisknou inzerát, pak to ale odmítl. „Z dobré vůle jsme konzultovali inzerát s radnicí. Objednávka byla schválena, poté jsme náhodou zjistili, že je to politická reklama,“ řekl Karel Dobiáš z Regionálního vydavatelství.

Výsledky voleb na jihu Čech

Vydavatelství mělo s městem ústní dohodu, že politické inzeráty nezveřejní.

Podle Jaroslava Čejky z SPD zakázal starosta použít výlepové plochy i majetek města pro politickou reklamu, letáky Strakonické Veřejnosti se ale objevily na sloupech veřejného osvětlení.

Soud předvolal třicet svědků. „K takto rozsáhlému dokazování soud přistoupil především v zájmu řádného objasnění skutkového stavu, skutečností, které by podle navrhovatele mohly mít vliv na výsledek voleb,“ řekla soudkyně.

Exstarosta: Zpravodaj dává prostor jen Strakonické Veřejnosti

Opoziční zastupitel a bývalý starosta Pavel Vondrys (Jihočeši 2012) u soudu řekl, že radniční zpravodaj dává prostor jen Strakonické Veřejnosti a že poslední článek opozice tam vyšel v roce 2016. Dodal, že v centru města zrušila radnice půl roku před volbami téměř všechny vývěsky jiných politických stran, „aby bylo město zkrášleno“.

U soudu svědčil i Jaroslav Rengl z firmy Rengl, která provozuje asi 4 200 plakátovacích ploch nejen v Česku, ve Strakonicích jich měla třicet; nové vedení radnice jí před čtyřmi lety vypovědělo smlouvy. Nyní má ploch jedenáct.

„Na ostatní majitele pozemků vyvíjeli nátlak, aby nás vypověděli. Takto rozjitřenou zkušenost jinde nemáme,“ řekl Rengl.

Ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala uvedl, že starosta mu telefonoval a zajímal se o reklamní plochu před nemocnicí, kterou si pronajala firma Rengl.

„Je to věc jediné soukromé osoby, která nepřekousla prohru ve volbách, ke které se přidala opozice a která paralyzuje chod města. Je to všechno vylhané,“ vyjádřil se starosta a lídr Strakonické Veřejnosti Břetislav Hrdlička.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Řidička MHD si podle lidí za jízdy lakovala nehty na nohou, volali policii

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Kuriózní případ zaznamenali policisté v Českých Budějovicích. Přivolali je cestující z trolejbusu s tím, že si řidička...

Lidé mají zničený lak na autech, továrna dostala za únik prachu pokutu

Takhle mají zničený lak auta, která stojí nedaleko firmy Gienanth Czechia.

Pokutu téměř 300 tisíc korun uložila Česká inspekce životního prostředí firmě na Českokrumlovsku, které unikal do...

Deset tisíc pstruhů má v sobě karcinogenní látku, do ČR se dostali z Itálie

Zahájení pstruhové sezona na řece Teplé (16. dubna 2017).

Veterináři zjistili, že 10 500 pstruhů z Itálie mělo ve svalovině zakázanou leukomalachitovou zeleň, povolený limit...

Straku někdo zastřelil, soused se vzduchovkou přiznal jen palbu na terč

Žena našla na zahradě zastřelenou straku.

Střelbu ze vzduchovky slýchali v posledních dnech lidé v českobudějovické části Čtyři Dvory. Když jedna z obyvatelek...

Další z rubriky

Na ČVUT předával diplomy robot, programoval jej student z Českých Budějovic

Absolventům v pražské Betlémské kapli na konci března předával diplomy robot.

Absolventům ČVUT předával v pražské Betlémské kapli na konci března vysokoškolské diplomy robot. V Česku to bylo vůbec...

Z psychiatrické léčebny na Strakonicku utekl pacient, čekalo na něj auto

Miroslav Zeman utekl z Psychiatrické léčebny ve Lnářích.

Z Psychiatrické léčebny ve Lnářích na Strakonicku utekl pacient. Podle personálu to měl naplánované, protože na něj...

Tetřeva musíme propagovat. Kvůli jeho ochraně, říká šumavský ornitolog

Ornitolog Správy Národního parku Šumava Aleš Vondrka

Na Šumavě se daří udržovat populaci tetřeva, sokoli tu zakládají hnízda. Naopak tetřívek je na pokraji přežití....

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz