Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

  14:32aktualizováno  14:32
Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební kampaň odehrála v rozporu s ústavou. Vítězná Strakonická Veřejnost údajně ovlivňovala výlep plakátů i zveřejňování materiálů v radničním zpravodaji.

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Žalobu kvůli komunálním volbám ve Strakonicích podal Karel Jánský, lídr hnutí Změna pro Strakonice. Soud předvolal třicet svědků, politiky i ředitele nemocnice. Podle soudkyně Terezy Kučerové padne rozsudek během několika dní.

Volby ve městě vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost dosavadního starosty Břetislava Hrdličky, které získalo 51,1 procenta hlasů a v 21tičlenném zastupitelstvu by mělo mít 16 mandátů.

Do zastupitelstva se dostalo ještě hnutí Jihočeši 2012 se třemi mandáty, jeden mandát mají spojení TOP 09 a nezávislí, jeden ODS. Strakonická Veřejnost chce vládnou sama, bez koalice.

Podle Jánského, jehož hnutí získalo ve volbách 4,23 procenta, se volební kampaň odehrála v rozporu s ústavou. Upozornil na podle něj nerovné podmínky při zveřejňování materiálů v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i na sloupech lamp, kde byla podle jeho mínění zvýhodněna Strakonická Veřejnost. „Měli možnost ovlivňovat rozvržení předvolební propagace,“ uvedl Jánský.

Zástupce radničního zpravodaje Jánskému nejdřív slíbil, že otisknou inzerát, pak to ale odmítl. „Z dobré vůle jsme konzultovali inzerát s radnicí. Objednávka byla schválena, poté jsme náhodou zjistili, že je to politická reklama,“ řekl Karel Dobiáš z Regionálního vydavatelství.

Výsledky voleb na jihu Čech

Vydavatelství mělo s městem ústní dohodu, že politické inzeráty nezveřejní.

Podle Jaroslava Čejky z SPD zakázal starosta použít výlepové plochy i majetek města pro politickou reklamu, letáky Strakonické Veřejnosti se ale objevily na sloupech veřejného osvětlení.

Soud předvolal třicet svědků. „K takto rozsáhlému dokazování soud přistoupil především v zájmu řádného objasnění skutkového stavu, skutečností, které by podle navrhovatele mohly mít vliv na výsledek voleb,“ řekla soudkyně.

Exstarosta: Zpravodaj dává prostor jen Strakonické Veřejnosti

Opoziční zastupitel a bývalý starosta Pavel Vondrys (Jihočeši 2012) u soudu řekl, že radniční zpravodaj dává prostor jen Strakonické Veřejnosti a že poslední článek opozice tam vyšel v roce 2016. Dodal, že v centru města zrušila radnice půl roku před volbami téměř všechny vývěsky jiných politických stran, „aby bylo město zkrášleno“.

U soudu svědčil i Jaroslav Rengl z firmy Rengl, která provozuje asi 4 200 plakátovacích ploch nejen v Česku, ve Strakonicích jich měla třicet; nové vedení radnice jí před čtyřmi lety vypovědělo smlouvy. Nyní má ploch jedenáct.

„Na ostatní majitele pozemků vyvíjeli nátlak, aby nás vypověděli. Takto rozjitřenou zkušenost jinde nemáme,“ řekl Rengl.

Ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala uvedl, že starosta mu telefonoval a zajímal se o reklamní plochu před nemocnicí, kterou si pronajala firma Rengl.

„Je to věc jediné soukromé osoby, která nepřekousla prohru ve volbách, ke které se přidala opozice a která paralyzuje chod města. Je to všechno vylhané,“ vyjádřil se starosta a lídr Strakonické Veřejnosti Břetislav Hrdlička.

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Další z rubriky

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

Kůrovcového dřeva je spousta a pily ho už neberou. Putuje až do Koreje

Vytěžené dřevo v lesích na Dačicku, které napadl kůrovec.

Kvůli kácení kůrovcem napadených smrků jsou dřevozpracující podniky na jihu Čech zahlcené. Jejich významní odběratelé...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Najdete na iDNES.cz