Nadaný student, který má nejraději fyziku a matematiku, s prvenstvím mezi 64 finalisty v Míčovně Pražského hradu moc nepočítal. Zatímco zkušenosti ve fyzikálních a matematických olympiádách sbírá už od primy, té logické se zúčastnil teprve potřetí a do jejího celostátního kola postoupil podruhé.
"Když jsem přišel do Míčovny, potkal jsem tam asi 15 lidí, které znám z dřívějška a mám z nich respekt. Třeba Martin Raszyk z Karviné byl už ve druháku na mezinárodní fyzikální olympiádě, zatímco já skončil v celostátním kole 37," líčí úspěšný gymnazista.
Vzápětí při sedmihodinovém soutěžním maratonu zjistil, že si s některými úlohami vůbec neví rady. Uvědomoval si, že právě za tyto těžké příklady může ztratit až třetinu bodů. Ale na druhé straně už věděl z předchozích soutěží, že podobně je na tom spousta jeho soupeřů.
"Říkal jsem si, že bych rád obhájil aspoň své 14. místo z loňska. A když začali vyhlašovat pozice od 10. místa nahoru a dostali se až ke druhému a já tam pořád nebyl, myslel jsem, že jsem dopadl ještě hůř než loni. Bylo to docela napínavé," připomněl student.
Prvenství v prestižní olympiádě si tak v mírném předstihu nadělil ke svým dnešním 18. narozeninám. Za výhru dostal od pořadatelů tablet, v pořadí už druhý. První si přinesl za vítězství v krajském kole logické olympiády a nadělí ho mladšímu bratrovi Tomášovi k Vánocům.
A jak vůbec dopadl ve finále jeho obávaný soupeř Raszyk? V polovině startovního pole na 32. místě. "Asi je to prostě jeden z těch, co je spíš zajímá praktická fyzika než logická olympiáda, která má hravější příklady," míní Guth.