Hlavní účel nově vznikajícího visutého mostu je překonat přírodní biotop mezi Pěnským rybníkem a rybníkem Křivonoska.
„Stavba mostu vyplynula z územního řízení. Prakticky stejný aktuálně stavíme i poblíž vlakového nádraží Hluboká nad Vltavou a ještě jeden, výrazně kratší, povede přes Bezdrevský potok. Až na tyto tři výjimky je celé potrubí přibližně metr a půl pod zemí,“ upřesňuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Drahá spása. Teplo má místo plynu zajistit horká voda z jaderných elektráren |
Základy unikátního mostu tvoří dva sedmnáct metrů vysoké betonové pylony ve tvaru „V“, které jsou spojené dvěma hlavními 113 metrů dlouhými lany. Každé z nich vydrží tah až 1 640 MPa, což odpovídá přibližně hmotnosti 350 osobních vozidel.
„Na tato lana bude pomocí speciálních táhel zavěšena 39 tun vážící ocelová mostovka, na které dělníci umístí obě potrubní trasy horkovodu. Součástí konstrukce jsou i speciální větrolamy, které budou celý most chránit před rozkmitáním při silném větru,“ vysvětlil Petr Průtka, koordinátor stavby za ČEZ.
Oba betonové pylony už technici dokončili. Minulý týden instalovali visutá lana a zpětné závěsy. V těchto dnech pracují na usazování vlastní mostovky.
„Osazovací práce děláme postupně a celkem na lana umístíme dvacet samostatných částí, které následně propojíme. Rychlost prací se odvíjí od příznivých povětrnostních podmínek. Pokud ale půjde vše podle plánu, hotovo bychom měli mít do konce roku,“ doplnil Průtka.
Horkovod z Temelína pomůže v Českých Budějovicích vytopit přibližně třetinu domácností. Aktuálně mají energetici hotovo 22 z celkových 26 kilometrů horkovodu. První dodávky tepla jsou plánovány do konce roku 2023.