Vimperk žádá o dotaci na demolici vybydleného domu, ostudy města

  11:20aktualizováno  11:20
Velký dům v Pasovské ulici s popisným číslem 150 je vybydlený a v žalostném stavu. Svým vzhledem nedělá při vjezdu do Vimperka ze směru od Strážného dobrou vizitku. Nyní má šumavské město možnost se budovy konečně zbavit. Zastupitelstvo odsouhlasilo žádost o dotaci na jeho demolici.

Zchátralý dům stojí u vjezdu do Vimperka ze směru od Strážného. | foto: David Nebor, MF DNES

Má umouněnou zašedlou fasádu, skla v okenních tabulkách někde zbyla poničená, jiná jsou vymlácená úplně. Snad jen zvonky u vchodových dveří naznačují, že to není tak dlouho, co tu někdo ještě bydlel.

Poslední nájemce se z domu vystěhoval v roce 2015. Město mu poskytlo jiný byt.

„Předtím jsme se tam dlouhodobě potýkali s problémovými nájemníky. Byl tam neustále nepořádek, a to i v okolí, kde ti místní různě posedávali,“ popisuje starostka města Jaroslava Martanová.

„Žili tam nepřizpůsobiví občané. Soužití v domácnostech s velkým množstvím lidí nebylo ideální. Docházelo tam i k případům prostituce místních žen. Jde o typickou sociálně vyloučenou lokalitu na kraji města,“ říká městský zastupitel Lukáš Sýs, který je zároveň pověřený řízením vimperské městské policie.

„Výjezdy k domu byly poměrně časté. Jak ze strany strážníků, tak státní policie. Nechci však tvrdit, že každý z obyvatelů byl problémový. Žily tam i slušné rodiny,“ dodává. Se starostkou Martanovou se shodují, že od vybydlení budovy je v okolí klid.

Poslední nájemce se z domu vystěhoval v roce 2015.

Poslední nájemce se z domu vystěhoval v roce 2015.

Byty v patrovém domě zůstaly v dezolátním stavu tak, jak je tam před zamčením objektu zanechali nájemníci. Noví už se do nich nenastěhují.

„Nabízela by se i varianta dům zrekonstruovat a nebourat ho, ale náklady na takové opravy by se mohly vyšplhat až ke dvaceti milionům korun. To převyšuje finance na demolici a i vzhledem k bezprostřední blízkosti komunikace I/4 se město rozhodlo nechat stavbu odstranit,“ vysvětluje starostka.

Silnici a nevzhledné stavení dělí jen úzký chodník. „Kvůli značně poničeným interiérům by bylo nemyslitelné, aby se do domu znovu nastěhovala například rodina s dětmi,“ dodává Lukáš Sýs.

Město Vimperk se nyní bude ucházet o dotaci ministerstva pro místní rozvoj, která je určená právě na demolici domů ve vyloučených lokalitách. Zbourání by zafinancovala z 60 procent. Celkové náklady přesáhnou pět milionů korun.

Podobné možnosti využili Vimperští už v minulosti. O první dotaci zažádali v roce 2016 a finance dostali o rok později. Proto mohl jít k zemi první dům v neuspokojivém stavu, který sužovaly podobné potíže vyloučené lokality. I on sousedil se zmíněnou silnicí.

„Řadu let se již plánuje rozšíření komunikace, i z toho pohledu je demolice lepším řešením do budoucna,“ uvádí Jaroslava Martanová.

Zda město dotaci od ministerstva získá, by mohlo být jasné v polovině roku. Pokud peníze dostane, demolice bude možná ještě letos, nebo na začátku příštího roku.

Vedení Vimperka zároveň uvažuje, co by dům nahradilo. „Mohlo by dojít k propojení silnice s blízkou Zlatou stezkou, která vede návštěvníky do centra Vimperka. Každopádně počítáme s investicí na další využití místa,“ dodává Martanová.

Autoři:

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Další z rubriky

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Po práci v továrně vyrábí džemy i sirupy. Za jeden získala značku kvality

Ljuba Nečunajeva si sama pěstuje fíky i borůvky, Pak z ovoce vaří džemy.

Ljuba Nečunajeva z Mazelova na Budějovicku doma vyrábí džemy, pečené čaje, sirupy či omáčky. Letos svůj džem nazvaný...

Výstaviště získá nový vstup a parkoviště, zvažuje se i Science Centrum

Jedna z možných budoucích podob přední části areálu Výstaviště v Českých...

Českobudějovické výstaviště má před sebou roky plné investic, které mají areál o rozloze 26 hektarů výrazně proměnit....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz