S rozvojem Vimperka pomůže architekt, město na něj vyhradí 150 tisíc

  14:22aktualizováno  14:22
Vimperská radnice chce zřídit pozici městského architekta. V hotelu Zlatá hvězda o tom debatovali zastupitelé i odborníci. V rozpočtu na něj vyhradí 150 tisíc korun.

Ve Vimperku žije zhruba sedm a půl tisíce obyvatel. Jeho dominantou je zámek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Asi jen stovka českých sídel si volá na pomoc se stavebními záležitostmi svého městského architekta. A to je jich na mapě republiky více než 6 250. Loni po deseti letech tento post obnovil Český Krumlov a nově se ho pokusí zřídit i ve Vimperku na Prachaticku.

Minulý týden v místním hotelu Zlatá hvězda uspořádaly spolky Prostor Vimperk a Vimperk žije! debatu. Sál zaplnili představitelé z vedení města, zastupitelé, vedoucí odborů, zástupci dalších měst i architekti.

„Setkání mělo objasnit, proč by město mělo architekta mít, co bychom od něj očekávali nebo jak správně uspořádat výběrové řízení,“ vysvětluje vimperský radní Petr Samek (Nevihnutí), který zároveň šéfuje výboru pro rozvoj města. Diskuse se zúčastnili i dva městští architekti odjinud, kteří představovali svou praxi.

„Rada a zastupitelstvo města musí někdy rozhodovat o věcech, kterým jejich členové profesně nerozumí. Proto by byl městský architekt užitečný třeba při tvorbě územního plánu nebo by vytipovával lokality pro další zástavbu,“ podotýká starostka Vimperka Jaroslava Martanová (STAN).

Rad odborníka by město využilo i v otázkách využití a oprav objektů v památkové zóně. Dále by mohl pomáhat s vypisováním architektonických soutěží nebo při poptávání územních studií.

Na důležitosti městského architekta pro Vimperk se zastupitelé shodují. Jeho post se řešil už v minulém volebním období. „Jsme jednoznačně pro. Už dříve jsme se shodli, že to bude pro město přínosem. Zřízení pozice architekta podpoříme,“ uznává opoziční zastupitel Jiří Cais (ODS).

Vimperk chce komunikativního odborníka

Radnice se tak rozhodla s náklady na architekta počítat v rozpočtu na příští rok. „Z debaty vyplynulo, že nejlepší variantou pro Vimperk bude externí spolupráce. O přesných kompetencích, počtu pracovních hodin i finanční odměně zvoleného kandidáta ještě budeme diskutovat,“ dodává Petr Samek.

Starostka Martanová potvrdila, že v rozpočtu bude vyčleněno 150 tisíc korun s možností, že se náklady během roku navýší. „Chceme komunikativního odborníka. Důležité bude, aby uměl složité věci svého oboru vysvětlit tak, aby jim rozuměli ti, kteří o nich pak rozhodují,“ říká starostka.

Výše nákladů by neměla kasu výrazně zatěžovat. „Externí pozice s polovičním úvazkem je pro město velikosti Vimperka naprosto dostatečná,“ konstatuje Miroslav Vodák, architekt a předseda komise pro architekturu a územní rozvoj Českých Budějovic, který se debaty také účastnil.

Kandidát na městského architekta musí podle něj mít kromě profesní kvalifikace i respekt odborné veřejnosti a měl by naslouchat politikům i občanům. „Musí umět definovat problém a také navrhnout jeho řešení. Naprosto zásadní pro jeho úspěšné fungování je důvěra od vedení radnice,“ doplňuje Vodák.

Radní Samek může veškerou přípravu na výběrové řízení konzultovat se Staškem Žeravou z České komory architektů. „Ve Vimperku nyní potřebují připravit smluvní podklady a zadání, co by měl architekt dělat, komu se bude zodpovídat a podobně. Až to bude hotové, jsme připraveni tyto materiály okomentovat a připojit odborné rady,“ objasňuje Žerava, který v minulosti zastával pozici městského architekta v Olomouci a nyní ho dělá ve Šlapanicích u Brna.

Podle něj by měl architekt ve „svém“ městě jen konzultovat a radit, nikoli sám komerčně projektovat, aby byla zachována rozmanitost místních staveb. „Klíčový je hlavně pro urbanistické územní plánování a nakládání radnice s pozemky. Jeden ošklivý dům nenadělá tolik škod jako neekonomické jednání města,“ vysvětluje Stašek Žerava.

Autoři:

Nejčtenější

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Podařilo se. Sledujte, jak vědci přesouvají ostatky knihovníka do relikviáře

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova knihovníka Jindřicha...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Další z rubriky

Trolejbus naboural do sloupu v Českých Budějovicích, zranilo se osm lidí

Trolejbus narazil do sloupu u multikina v Českých Budějovicích (24. června 2019)

Trolejbus sjel ráno na českobudějovickém sídlišti Máj ze silnice a narazil do sloupu. Jeho řidička pravděpodobně strhla...

Kempy jsou na turisty připravené, nabízejí lepší zázemí i více atrakcí

Stopem po vodácké dálnici

Od čtvrtka se začnou kempy plnit turisty z celého Česka i okolních zemí. To platí obzvlášť pro jižní Čechy. Přibývá...

Letní kino za 50 korun je zbytečně socialistický nápad, zlobí se opozice

Letní kino v Českých Budějovicích navštívilo za červenec přes tři tisíce lidí.

Lístek za padesát korun a film každý den. Tak budou vypadat prázdniny v českobudějovickém letním kině Háječek, které...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz