Výrobce drog soudí v nepřítomnosti. Utekl do rodného Vietnamu

  12:41aktualizováno  12:41
Lavice pro obžalovaného byla prázdná, před senátem stáli jen svědci. Českobudějovický krajský soud zahájil hlavní líčení proti 42letému Vietnamci, který se podle obžaloby podílel na Strakonicku na výrobě pervitinu a jeho distribuci do Německa. Obžalovaný u soudu chybí. Podle zjištění policie se zdržuje v rodném Vietnamu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Huu Ut Nguyenovi hrozí až 12 let vězení za výrobu a prodej drog. Protože na obsílky dlouhodobě nereaguje, soud zahájil proces jako řízení proti uprchlému.

Podle státní zástupkyně Daniely Přibylové byl v letech 2012 až 2013 napojený na organizovanou skupinu, která distribuovala pervitin hlavně do Německa. Obžalovaný drogu vyráběl v pronajatém rodinném domě v Drahonicích a v bytě ve Strakonicích.

Kriminalisté na skupinu přišli v souvislosti s rozsáhlou razií Národní protidrogové centrály v jihočeském příhraničí, mimo jiné ve Strážném. Pomohli jim i jejich němečtí kolegové, kteří zadrželi u dálnice mercedes s českým řidičem převážejícím půl kilogramu pervitinu v autolékárničce. Na stopu je přivedly odposlechy telefonů podezřelých.

V domku v Drahonicích a v bytě ve Strakonicích objevili policisté kompletní varny s přístroji, chemikáliemi a stopami po drogách. Samotný pervitin vyráběný z léčiv dovážených z Polska stihli příslušníci gangu spláchnout do odpadu. Několik dealerů policisté zatkli, dva z nich jsou ve vězení.

Naopak obžalovanému Nguyenovi se podařilo uniknout ještě před akcí zásahové jednotky. Ve Vietnamu je v bezpečí, protože tento stát nemá s Českem smlouvu o vydávání trestně stíhaných.

„Manžel je ve Vietnamu, naše dvě děti ho jezdí navštěvovat. V nejbližší době se k nám vrátit nehodlá,“ sdělila senátu česká manželka obžalovaného, která odmítla v kauze jako rodinný příslušník vypovídat.

V pondělí svědčil také majitel domu s nájemními byty ve Strakonicích. Uvedl, že byty pronajímá přes realitní kancelář a většinou je nekontroluje. Zajímat se o uvedený byt začal, teprve když nájemce, český občan, přestal platit činži.

„Ničeho podezřelého jsem si v domě nevšiml. V jeho přízemí mám kancelář. Žádné Vietnamce jsem tam neviděl ani nic necítil,“ tvrdil.

Naopak majitelé domu v Drahonicích se přiznali, že při obdělávání jejich zahrádky, na kterou jezdili, vycházel z budovy podivný pach. Nájemce jim ale vysvětlil, že se zabývá výrobou plastových modelů a zápach pochází ze svařování. Také v tomto případě přestal nájemce platit a navíc ucpal v domě všechny odpady.

Soud pokračuje výslechy dalších svědků. Předvolaný je i český dealer zadržený v Německu, kterému soud uložil loni sedm let vězení.

Podle zprávy Národní protidrogové centrály se na výrobě pervitinu v Česku podílejí ze 60 procent Vietnamci. Prodejní cena jednoho gramu této drogy je u nás kolem 40 eur, tedy zhruba tisíc korun, po dovozu do Německa nebo Rakouska se zvýší až na čtyřnásobek. Varny pervitinu našli v posledních letech kriminalisté také na Táborsku.

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Chlapec jel na kole do školy a nedal přednost, srážku s autem nepřežil

Chlapec na kole vyjížděl z vedlejší silnice u Zbelítova na hlavní a střet se s...

Na silnici II/121 u Milevska na Písecku ráno zahynul chlapec, který jel na kole do školy. Při odbočování na hlavní...

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Převrácený tahač shořel i s převáženým strojem, řidič zemřel v kabině

Řidič kamionu, který nedaleko Vodňan sjel ze silnice, na místě zemřel.

S požárem kamionu ráno bojovali jihočeští hasiči na silnici I/20 u Libějovic na Strakonicku. Vůz vyjel mimo silnici,...

Už nikdy nikoho neudeřím, řekl muž, který dostal za zabití pěstí devět let

Soud (ilustrační foto)

Úhrnný trest devět let vězení uložil českobudějovický krajský soud třicetiletému muži za zabití návštěvníka diskotéky...

Další z rubriky

Úsek D3 do Ševětína je otevřený, až do Rakouska pojedou řidiči v roce 2024

Pondělní dopoledne patřil nový úsek dálnice D3 slavnostnímu otevření, zhruba v...

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně otevřelo část dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem na Českobudějovicku. Úsek je...

Letní kino za 50 korun je zbytečně socialistický nápad, zlobí se opozice

Letní kino v Českých Budějovicích navštívilo za červenec přes tři tisíce lidí.

Lístek za padesát korun a film každý den. Tak budou vypadat prázdniny v českobudějovickém letním kině Háječek, které...

Špatný nátěr na rozhledně zůstává, jindřichohradecká radnice hledá viníka

Dva roky stará rozhledna u Děbolína má už špatný lak a dřevo tak není chráněné.

Rozhledna na Rýdově kopci u Jindřichova Hradce je otevřená čtyři roky, ale na průběh její stavby a celkový technický...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz