Odklízení popadaných stromů a zpřístupňování míst, do kterých v současné době turisté nesmějí, stále pokračuje. Dnes už je ale jasné, že některé oblasti budou muset na zpřístupnění počkat déle, než vedení parku očekávalo těsně po vichřici.
„Poškozeného dřeva a popadaných stromů v místech, kde smíme těžit, je zhruba tolik, kolik v běžném roce vytěžíme v celém národním parku. V současné době máme vysoutěženo odklízení zhruba poloviny škod a víme, že vše odklidit ještě letos stihnout nemůžeme,“ podotýká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.
Podle něj přišla kalamita v době, kdy končila hlavní sezona. Díky tomu jsou zatím minimální komplikace třeba s tím, že by turisté nedodržovali zákaz vstupu do oblastí, kde jim kvůli poškozeným stromům může jít o život.
„Omezení nerespektují opravdu jen výjimky, návštěvnost v podzimních měsících navíc není nijak závratná, což hraje v náš prospěch, a tam, kde potřebujeme, můžeme pracovat opravdu intenzivně,“ říká Hubený.
Zavřená je Medvědí stezka i trasa u Koňského potoka
V současné době zůstávají v jihozápadní části Šumavy na Stožecku a Novopecku uzavřené dvě trasy - červená turistická značka vedoucí na Smrčinu a Medvědí stezka. Kromě nich do nedávna uvažovali v národním parku i o uzavření dalších cest, které budou sloužit hlavně k transportu vytěženého dřeva.
„Nakonec jsme se ale rozhodli, že tyto trasy pouze vybavíme upozorněním, aby na nich návštěvníci dbali na zvýšenou opatrnost. Vycházíme i z toho, že se nacházíme v mezičase po skončení letní sezony a do začátku zimní nám ještě zbývá dost dlouhá doba,“ míní náměstek ředitele Správy NP Šumava Jan Kozel, který má na starost péči o lesní ekosystémy.
Silný vítr napáchal na Šumavě velké škody:
21. srpna 2017 |
Turisté se v oblastech těžby musí připravit také na ne zcela komfortní podmínky. Mohou se potkat na cestě s těžkou technikou, bude je rušit hluk motorových pil. Do míst, která chtějí navštívit, se ale dostanou většinou bez problémů.
Je ale také jisté, že všechny oblasti se nepodaří zpřístupnit ani do zimy, a omezený tak bude muset být i provoz na jinak oblíbených lyžařských trasách. Až do začátku nového roku budou například lesníci pracovat v okolí Schwarzenberského kanálu.
„Protože se ale jedná o velmi oblíbenou běžkařskou trasu, chceme tam pracovat se zvýšeným úsilím tak, aby bylo možné běžeckou stopu okolo kanálu otevřít v případě dostatku sněhu hned na začátku nového roku,“ ujišťuje Kozel.
Ještě horší je situace v oblasti Říjiště nedaleko Plešného jezera. Tam je poškozeného dřeva a vývratů tak velké množství, že trasu vedoucí podél Koňského potoka nebude možné v zimě otevřít vůbec.
Přesný rozsah škod, které vichřice způsobila, zatím stále není možné přesně vyčíslit. Až do konce září bude pokračovat letecké snímkování bezzásahových oblastí.
„Přesné údaje o množství tohoto dřeva budeme mít k dispozici až po vyhodnocení snímkování v listopadu,“ konstatoval pro ČTK mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. Dodal, že mimo bezzásahová území nahradí poškozené stromy v budoucnu náhradní výsadba. Jinde ale lidé do vývoje nového lesa zasahovat nebudou.