VIDEO: Jeřáb na lidský pohon zvedl už patnáct tun, stačí chodit v kole

  11:38aktualizováno  11:38
Až pět set kilogramů dokáže zvednout jeřáb na věži Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou. Přitom je k tomu potřeba jen dospělý člověk s hmotností přes sedmdesát kilogramů, který chodí ve dřevěném kole. I díky jeřábu sestrojenému podle skici slavného vynálezce Leonarda da Vinciho oprava věže pokračuje.

Jeřáb na Jakobínce se otáčí, ale řemeslníky pracující na vrcholu ani turisty na zemi neruší obvyklým hlukem. Dominujícími zvuky jsou tu zpěv ptáků a svistot větru.

Práce na obnově středověké věže by nezastavil ani výpadek elektřiny, zdejší jeřáb je dřevěný a pracuje na lidský pohon. Ve velkém kole právě kráčí podobně jako křeček v kolotoči stavební technik památkového ústavu David Říha.

Fotogalerie

„Jeřáb může zvedat břemeno o váze až 500 kilogramů. Z dnešního pohledu dvacetitunových strojů to může připadat směšné, ale je nutné vzít v úvahu, že půl tuny zvedne nahoru už člověk vážící 70 kilo. A to pomocí chůze, která se přibližuje chůzi do kopce, to znamená, že to není žádná extra námaha, aby to člověk zvedl,“ vysvětluje Říha.

Vytažení nákladu ze země do přibližně 35metrové výšky na vrchol věže trvá průměrně sedm minut a zajímavostí je, že jeřáb je dvourychlostní. To znamená, že pomocí bubnu, který lze posouvat po hřídeli, mohou řemeslníci buď zvedat těžší břemeno pomaleji a s menší silou, anebo lehčí zátěž rychleji.

„Zbývá vytahat dalších asi deset tun“

Památkáři se pustili před pěti lety do obnovy Jakobínky pomocí experimentu, v němž hraje hlavní roli právě replika jeřábu sestrojeného podle skici slavného vynálezce Leonarda da Vinciho.

„Jedná se o jedinou funkční repliku jeřábu podle návrhu da Vinciho ve střední Evropě. A tento stavební pomocník se nám plně osvědčil. Doposud vytáhl nahoru patnáct tun materiálu a zbývá vytahat dalších asi deset tun,“ říká Petr Pavelec, šéf budějovického pracoviště Národního památkového ústavu.

Z majestátní Jakobínky, která je zahalená bytelným dřevěným lešením, toho příchozí zatím moc neuvidí. Jako při každé velké rekonstrukci je i okolo této památky klasické staveniště obehnané kovovým plotem. Památkáři využívají příznivé počasí, na věži se naplno rozjela stavební sezona.

„Jeřáb byl promazán, po zimě vyzkoušen a zprovozněn. Řemeslníci s jeho pomocí vyzdvihli materiál na stavbu krovu a sestavili ho,“ popisuje Říha.

Nyní se na vrcholu Jakobínky odehrávají dokončovací práce na novém krovu a začíná příprava na montáž šindelové modřínové krytiny. Ještě předtím však stavbaři udělají klempířské detaily s pomocí olověného oplechování.

Pak přijde na řadu dokončení kamenických prací. V dílnách vyrábějí tesaři dřevěný ochoz. Obnova věže potrvá do konce září a náklady na ni se vyšplhaly bezmála na dvanáct milionů korun.

Unikátní jeřáb už na vrcholu Jakobínky lidé dlouho neuvidí. „Předpokládám, že za měsíc ho začneme demontovat,“ plánuje Pavelec s tím, že věž zpřístupní turistům na jaře příštího roku.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Další z rubriky

Traumatolog je jako truhlář lidských kostí, říká primář Kloub

Primář traumacentra v Nemocnici České Budějovice Martin Kloub

Novým primářem traumacentra v Nemocnici České Budějovice je Martin Kloub. Pracuje tam už 24 let. „Medicína mě pořád...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Horolezci natírají po 40 letech ciferníky na Černé věži v Budějovicích

Dvojice horolezců ve čtvrtek začala s natíráním čtyř hodinových ciferníků na...

Černá věž, dvaasedmdesát metrů vysoká českobudějovická dominanta, po čtyřiceti letech prokoukne. Tedy hlavně její čtyři...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz