Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Kalhoty úzké šedé, nízké střevíce. Velocipedisté mívali přesně daný oděv

  10:32
Tradice píseckého klubu velocipedistů sahá až do předminulého století. V roce 2007 ho parta nadšenců obnovila. Patří mezi ně i někdejší předseda klubu Pavel Kozák. Na akce vyjíždí na dobových kolech a v kostýmech.

Pavel Kozák je dlouholetým členem a bývalým předsedou píseckého klubu velocipedistů, jehož tradice sahá až do roku 1887. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Na svém horském kole najede ročně pět tisíc kilometrů. Několikrát za sezonu ho ale vymění za mnohem starší model. Pavel Kozák (71 let) z Písku je totiž dlouholetým členem a bývalým předsedou píseckého klubu velocipedistů, jehož tradice sahá až do roku 1887.

„Na myšlenku založit ve městě klub velocipedistů přišel Augustin Reiner, který se na kole kovové konstrukce zvaném kostitřas naučil jezdit jako jeden z prvních, a předseda bruslařského klubu Karel Ardelt,“ vypráví Pavel Kozák.

Na schůzi svolané 11. srpna 1887 do restaurace U Reinerů se sešlo 26 zájemců o vytvoření klubu. Za předsedu zvolili právě Augustina Reinera. Písecká organizace byla jedním z prvních cyklistických klubů u nás a stala se součástí České ústřední jednoty velocipedistů, která v Čechách existovala od roku 1883.

Pavel Kozák

(71 let)

Celý život s výjimkou studií na VŠE žije v Písku. Se svou manželkou Gabrielou je ženatý už 44 let. Má dva dospělé syny a čtyři vnoučata. Kromě klubu velocipedistů a jízdy na kole je jeho koníčkem sport, chalupaření, zahrádka a sbírání starých pohledů Písku. Účastní se i akce Veteránski na Šumavě, při které se lyžuje v dobovém oblečení.

„Je zřejmé, že členy klubu se mohli stát mladí lidé jen z lépe situovaných rodin, protože zápisné činilo dva zlaté, měsíční příspěvky jeden zlatý a ani samo kolo nebylo nijak laciné,“ upozorňuje Kozák s tím, že z dobových záznamů vyplývá, že nejdříve měl klub k dispozici jen jedno kolo.

V roce 1896, kdy měl šestnáct činných členů, vlastnil tři kola vysoká a 15 soukromých. „Z toho byl jeden tricykl, šest kol vysokých a osm rowerů, to již byla kola dnešního tvaru s řetězovým převodem,“ podotýká.

Klub velocipedistů se pyšnil svým znakem a členové nezaháleli. Organizovali společné výlety do blízkého a vzdálenějšího okolí, cvičili na poli vedle domu Tonnerovského na Budějovickém předměstí a v zimě se přesouvali do sálu Na střelnici. První klubové závody se v Písku konaly v roce 1895.

Bohatou aktivitu dokazují stanovy klubu. „Mimo jiné v nich například stálo: Účelem klubu jest pěstování jízdy na velocipedech kaučukovými ráfy potažených. K dosažení toho pořádají se cvičení, výlety, zábavy, cesty a dostihy. Jízda na ulicích měst a předměstí není dovolena, namítá-li proti tomu policie nebo výbor,“ cituje Kozák.

Na kolo také členové nemohli nasednout v oblečení, ve kterém běžně chodili. I klubový oděv totiž měl jasně daná pravidla. 

„Čepice s jedním stínítkem z látky tmavomodré. Kabát sako s límcem, u krku uzavřené, s jednou řadou knoflíků, dvě kapsy náprsní a dvě pod rukou. Kalhoty úzké šedé a knoflíčky u kolenou, tři kapsy a sice dvě postranní a jednu pro hodinky. Široký pas s monogramem K. V. P. Punčochy vlněné, barvy tmavomodré. Střevíce nízké šněrovací. Košile jägrovka s bílým kaučukovým límcem,“ vyjmenovává. 

Že se klub velocipedistů měl čile k světu, dokazuje i zpráva o valné hromadě uveřejněná v časopise Cyklista z roku 1896, kde mimo jiné stojí, že v sezoně ujelo dvanáct členů celkem 11 258 kilometrů. Postupně ale začal zájem nadšenců opadat a i přes veškeré snahy se ještě před první světovou válkou v roce 1912 klub rozpadl.

Obnova skoro po sto letech

V roce 2007 se zrodila myšlenka na obnovení jeho činnosti, ke kterému přispěla část členů Písecké župy Josefa Šimona Alše-Lyžce, píseckého rodáka a průkopníka lyžování v českých zemích. Na jeho počest se koná pravidelně Veteránski na Šumavě, která má za sebou už třicetiletou historii.

„Jezdili jsme v zimě v dobovém oblečení na Šumavu lyžovat a alternativou na letní měsíce se časem stala kola. S jistou nostalgií k dobám již dávným jsme pak nesmělými kroky vyvolali iniciativu k obnově činnosti Klubu velocipedistů Písek,“ vzpomíná Kozák.

Uspořádali první vyjížďky a výlety a postupně se podařilo vytvořit okruh zájemců, který se přihlásil k obnovené činnosti. O čtyři roky později se Písečtí přihlásili k aktivitě Obnovené české ústřední jednoty velocipedistů, která si dává za úkol znovu obnovit činnost velocipedistických klubů.

V roce 2017 jí pak písecký klub předsedal. V té době sdružovala Obnovená Česká Ústřední Jednota Velocipedistů 11 klubů z celé republiky. 

„Hlavním úkolem předsedajícího klubu je jakási koordinace činností a akcí jednotlivých členských klubů, ale i širší propagace této zábavy,“ podotýká Kozák.

Vyvrcholením předsednictví bylo uspořádání celostátního setkání klubů, které se konalo jako součást oslav 130. výročí založení klubu. Této akce se zúčastnilo 174 velocipedistů z téměř 40 míst z České republiky a Německa. Písecké velocipedisty mohou lidé vídat na různých kulturních akcích či oslavách v Jihočeském kraji a také v dalších koutech republiky.

Největší zájem mezi přihlížejícími při akcích vzbuzuje kolo, kterému velocipedisté přezdívají kostitřas. 

„Dnes se používá především výraz ‚jezdí na vysokém‘ nebo ‚na velkém‘. Přední kolo, nad kterým se sedí, je velké, zadní pak mnohem menší. Cyklista se na něm musí naučit jezdit, je to zase něco úplně jiného než klasické kolo, na které jsme dnes zvyklí. Někdo si techniku dokáže osvojit velmi rychle. Já na něm ale neseděl nikdy, na to, abych upadl, mi stačí i moje vlastní,“ přiznává s úsměvem Kozák.

Uvítali by nové mladé členy

Nadšenci svá unikátní kola a velocipedistické doplňky shánějí na půdách a ve stodolách, v kovošrotech, na burzách, po příbuzných i přes inzeráty. Některé kousky vyžadují velkou renovaci, jindy stačí drobnější úpravy. A stejné je to i s dobovými kostýmy, v nichž se velocipedisté projíždějí.

„Dají se sehnat ve skříních u příbuzných, známých, v secondhandech. Dbáme na to, aby odpovídaly době, ze které je kolo. To je základ. Cena historického kola se přitom může v inzerátech vyšplhat i na několik desítek tisíc korun,“ říká Kozák. 

I v současnosti má klub své stanovy, které ve velkém rozsahu vycházejí z původních z ustavující schůze Klubu velocipedistů Písek z roku 1887. 

„Činnost, aktivita i zapojení zůstává i nadále neformální a bezprostřední. Jedinou snahou a účelem je užít si něco z dob, kdy jízda na kole byla něčím vzácným, neotřelým a povznášejícím,“ vysvětluje Pavel Kozák, který předsednictvo organizace před třemi lety předal Evě Zemanové.

Dnes má písecký klub kolem dvaceti členů. „Základna postupně stárne a nábor mladších kolegů není na potřebné úrovni. Bohužel covidová pandemie nás připravila o dva členy. Přesto se díváme do budoucna s optimismem a věříme, že se klub bude dál rozvíjet,“ doufá Pavel Kozák.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Tomáš Jirsa, Jaroslav Větrovský, Jiří Svoboda

  • Nejčtenější

Střelec způsobil statisícovou škodu na vlaku ve Volarech. Policie hledá pachatele

Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu večer střílel ze vzduchovky po vlaku. Ke střelbě mělo dojít nedaleko...

Žena dala policistovi facku, zákrok byl v pořádku, řekl šéf policie Vondrášek

Použití donucovacích prostředků ze strany policie na mítinku Andreje Babiše v České Krumlově bylo podle šéfa policie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Sparta 0:2, hosté si pomohli rychlými góly, dál hru kontrolovali

Sparťanští fotbalisté mají první vítězství v novém ročníku, v druhém kole Fortuna ligy uspěli 2:0 v Českých...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec v Budějovicích? Nedostal jsem ani kompot, vzpomíná brankář Kučera

Už je to dvanáct let, co Budějovice naposledy doma porazily ve fotbalové lize pražskou Spartu. K velkému triumfu 1:0...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Jihočeský kraj schválil příspěvky dětem a seniorům, rozdělí čtvrt miliardy

Zastupitelé Jihočeského kraje dopoledne schválili dva dotační programy na pomoc rodinám s dětmi a seniorům s nízkými...

Opilý závozník vypadl ze dveří kamionu, nadýchal přes tři promile

Kuriózní nehoda se dopoledne stala u Nové Včelnice na Jindřichohradecku. Z kabiny zastavujícího kamionu tam vypadl...

V Písku hledají nájemce skiareálu, kde se natáčel Diskopříběh

Po čtyřech letech komplikací vypověděli zástupci písecké radnice společnosti Ski Kory nájemní smlouvu na tamní...

U řeky Malše i Polečnice na jihu Čech dál chybí ochrana proti velké vodě

Ani 20 let od povodní nejsou všechna jihočeská města dost chráněná před velkou vodou, třeba Český Krumlov a České...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...