Diskuse k článku

Vedení Šumavy nemá posudek o vlivu kácení, dřevorubci nesmí pracovat

Ačkoliv ministr životního prostředí Tomáš Chalupa povolil na Šumavě kácení stromů napadených kůrovcem i v prvních zónách, dřevorubci ale pracovat nesmí. Správa parku totiž ještě musí požádat o posudek, jaký vliv bude mít kácení na přírodu. Na chybějící nedostatek upozornilo ekologické Hnutí DUHA.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lisak Bystrouch

jen houšť

a všude houšť, vždyť Šumava nám už hezky po Kyrillu a kůrovcové kalamitě zarůstá novým lesem, vídám to tam na vlastní oči. Bohužel hlupáci typu Hůlky nebo Schuberta (částečně samozřejmě chápu, jako starostové H.Planiny či Zelenavy hájí své ekonomické zájmy..) to stále zpochybňují, pak se jich zeptáte a např. pan Schubert jako vyučený lesák řekne přímo do živého vysílání Č. rozhlasu, že cílem každého lesáka je přirozená obnova lesa..:-D no já jen zírám, tak proč jsou všude nafrkané smrčky do řádků? ;-) že by od přirození tam vyrostly..? nejspíš jo, podle logiky těchhle kmotříků je všechno možné - tedy když jsou za to peníze, že ;-) Šumava je národním parkem, tak to konečně začněme RESPEKTOVAT !!

0/0
2.5.2011 22:26

ferda1

Re: ono to nestačí

Jen škoda těch milard co mohli být za to dřevo co zbytečně hnije v "Rádoby parku" jsem pro zrušení parku a obnovení normálního lesa.

0/0
27.4.2011 20:30

Lisak Bystrouch

Re: ono to nestačí

á takže přiznáváte konečně, že Vám nejde o přírodu, ale o penízky, to to trvaloR^ Zase ty miliardy.. no jo, jenže on národní park bohužel pro Vás není o zisku ze dřeva, ale o kulturní hodnotě, což Vy zřejmě nemůžete pochopit, pokud v něm vidíte pouze jen ty peníze. Pokud chcete vydělávat, kupte si hospodářský les někde kdekoliv jinde, místa je tu dost ;-)

0/0
2.5.2011 22:06

Albedo

Záchrana kousku

takže nebudou nové svážnice a erozí odvodněné pláně, ale zůstane Šumava, plná slatí, držících vodu. Nebude tu hospodářský les, ale příroda. Kdo naletěl propagandě těžařů, toho je mi líto a přeji mu, ať se neutopí ve žluči, ale ať raději projde po stezkách, co vedou bezzásahovými oblastmi a srovná si to s výletem do vytěžěných území. Bohužel Jeseníky, které kdysi měly šanci stát se národním parkem, se staly rájem budovatelů lesních cest , svážnic a těžařů (bojovníků proti kůrovci). Prameny Moravy svou šanci prozatím ztratily...snad časem i lidé na Moravě pochopí, kde jsou obelháváni.

0/0
27.4.2011 1:12

ferda1

Re: Záchrana kousku

Kácet se bude jenom zase bude o kus lesa méně. Již dnes je vidět úbytek turistů. Na suché svahy se nemá cenu chodi dívat, když 100 a více leté stromy tam nejsou.

0/0
27.4.2011 20:24

MatyEU

Re: Záchrana kousku

Právě že nové svážnice budou! A bude jich víc a víc. Místo, aby se jednotlivě zasáhlo v I. zónách - žádné harvestory, ale lidé s pilami, kteří žádné koleje neudělají, tak se bude mnohem víc těžit okolo I. zón, kde už ale budou řádit harvestory, traktory, železné koně, lanovky,... prostě těžké technice zdar! A zkuste si najít, jakou má zádržnost vody "suchý" les, oproti lesu, kde bylo několik stromů pořaženo a odkorněno bez použití těžké techniky. Plochy suchých lesů mají cca 5 - 10% zádržnost vody, proti lesům se zelenými korunami. Holiny kolem suchých lesů (II. zóny) na tom jsou ještě hůř. Eroze půdy a nedostatek vláhy v horských (bývalých) smrčinách už dokončí dílo zelených k úplné dokonalosti měsíční krajiny. Mladé stromky odumřou pod velkou trávou, které (jako jedna z mála rostlin) takové podmínky téměř nevadí (naopak, pro traviny se otevírá příležitost, kterou dosud neměla). Ale tráva nebude zadržovat vodu, ani bránit ve splachu půdy. Tak Vale Natura...

0/0
28.4.2011 18:25

Lisak Bystrouch

Re: Záchrana kousku

 pokud by vedení parku respektovalo bezzásahovost v 1.zónách absolutní a ve 2. zónách omezenou, jak by se to v národním parku konec konců slušelo, pak by svážnice, eroze,ani odvodnění apod. nehrozilo. Les po kůrovcové kalamitě není suchý, pouze vrchní patro nejstarších stromů uschlo, ostatní složky ekosystému jsou plně funkční a přirozené zmlazení udrží téměř stejně vody, jako staré stromy, čísla co uvádíte možná platí v hospodářském lese, pěstírně na smrkovou monokulturu vyčištěnou absolutně od všeho, ovšem šumavské lesy mají absorpční schopnost výbornou. Kdyby lidi přestali koukat na ekonomické zájmy, pak by konečně příroda dostala prostor ukázat co dokáže - přesně tak jak to už dělá miliardy let a přesto tu ty lesy stále jsou, ačkoliv kůrovec je žere odnepaměti, takže zamyslete se konečně maličko !!

0/0
2.5.2011 22:14

milmil

skvělá práce

výborně!! straskému a spol nešlo o nic jiného než to dotáhnout ke zrušení parku a tím otevření cesty " byznysmenům "

0/0
26.4.2011 19:45

pavel.61.

tak nám Hnutí tuha bude to neštěstí protahopvat dál

prostě ekoteroristé za každou cenu. My už kůrovce zachráníme! Mohl by posudek zpravcovat Mojmír Vlaším. tak jako když způsobil s ostatními z Duhy škodu za 12mil Kč a "nezávisle" zjistil že nic nepoškodil

0/0
26.4.2011 18:44

sudovec

Re: tak nám Hnutí tuha bude to neštěstí protahopvat dál

V tomhle případě ale škodu působí sám ředitel "turista" - takže buďme rádi za DUHU.

0/0
26.4.2011 21:52

ferda1

Re: tak nám Hnutí tuha bude to neštěstí protahopvat dál

Duha s Bláhou jsou pouze EKOTERORISTI a je na ně třeba vzít řádnou sukovici a vyprášit jim zadní část těla.

0/0
27.4.2011 20:21

sudovec

Re: tak nám Hnutí tuha bude to neštěstí protahopvat dál

V jiném příspěvku píšete že by se měl NPŠ zrušit. Chápu, je to váš názor - a tím pádem považuji i vaše volání po sukovicích za irelevantní.

Pokud chcete NPŠ zrušit, iniciujte změnu zákona. Dokud ale ten zákon platí, tak v prvních zónách by měla být příroda ponechána přirozenému vývoji.

0/0
27.4.2011 20:55

Lisak Bystrouch

Re: tak nám Hnutí tuha bude to neštěstí protahopvat dál

ekoteroristi?? a co jste VY? homoterorista? když chcete fyzicky napadnout jiné lidi, pak jste homoterorista (od homo sapiens (případně erektus..:)), nemyslim sexuální orientaci, jak Vás předpokládám napadlo ;-) Podle Vaší logiky vy homoteroristi jste myslim horší, než ekoteroristi, kteří hájí zájmy přírody a ponechání jí volné "ruky", o to v národních parcích jde především ;-)

0/0
2.5.2011 22:18

pegy1967

Dobrá zpráva

Tak super, třeba pan turista odejde obdivovat scenérie do jiných míst a nechá Šumavu Šumavou.

0/0
26.4.2011 18:08

A/D

Jak Duhu nemusím

tak tohle se jim povedlo. Jsem rád, že se v tomhle státě ještě stále najde někdo, kdo upozorní na porušování zákona. Průměrný Čech maximálně zanadává v hospodě, že vrchnost si dělá co chce a že jsou to zloději, pokrčí rameny a dá si na to panáka.

0/0
26.4.2011 17:59

Najdete na iDNES.cz