Vědec Lazar bádal v Americe, teď sní na jihu Čech o Nobelovce

  11:21
Josef Lazar se svými kolegy vyvinul a vyrobil mikroskop, díky kterému mohou další světové laboratoře pracovat na objevování nových léků. Působil v Americe, dnes bádá v Nových Hradech.

Vědec Josef Lazar působil v Americe, dnes bádá v Nových Hradech. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ve vědě neexistují žádná kdyby. Dobře to ví Josef Lazar, který měl díky výzkumu bílkovin citlivých na elektrické napětí našlápnuto na světový vědecký úspěch. Jenže se mu nepodařilo získat grant a výzkum se zbrzdil.

Teď k úspěchu přispívá jiným špičkovým laboratořím. Takhle zjednodušeně by se dalo shrnout několik posledních let vědce, který v roce 2006 zakotvil v Ústavu nanobiologie a strukturní biologie Centra výzkumu globální změny Akademie věd v Nových Hradech a začal se s týmem kolegů zabývat šancí na to, jak pozorovat změny v buňkách.

Laik se logicky ptá, k čemu je to dobré. Josef Lazar ví, že právě znalost reakce buněk na určité látky může pomoci k vývoji nových léků.

"Náš unikátní optický mikroskop umožní sledovat pochody, které dosud vidět nebyly. Ty jsou důležité u řady chorob. Biologický vzorek je totiž osvětlován pomocí laseru speciálním způsobem umožňujícím sledovat změny tvaru molekul," snaží se Lazar popsat to, k čemu dospěl ve svém bádání.

Když mluví o své práci, je i z hlasu poznat, že ho nesmírně baví. Sám uznává, že od dob, kdy ho na příbramském gymnáziu k vědecké cestě nasměrovaly úspěchy v chemické olympiádě, ušel dlouhou cestu. A jen on ví, že rozhodně nebyla snadná.

"Začínal jsem se zkoumáním feromonů, což jsou látky, které organizmy používají ke komunikaci, a třeba samičky jimi lákají samečky. Od hmyzu jsem přešel ke slonům, kde je reakce samce na tyto feromony hodně dobře vidět," líčí s úsměvem.

Jezdí na konference a publikuje

Pak uznal, že pokud chce pochopit principy fungování, musí přibrat ještě studium biologie. V té době ho zaujala šance zjistit, jak neurony v mozku poznají, že daná látka je onen feromon. Spřízněnou duši našel ve svém nastávajícím šéfovi na Kolumbijské univerzitě.

"V laboratoři jsme chtěli vyvinout takovou bílkovinu, která by světélkovala podle elektrického napětí na membráně neuronů. A my bychom tak viděli elektrické signály v mozku, což by umožnilo pochopit, jak feromony fungují," naznačuje cestu, kterou se tehdy vydali.

Josef Lazar

41 let
Z rodné Příbrami přes studium organické chemie na Univerzitě Karlově v Praze zamířil do USA. Doktorát z medicinální chemie získal na univerzitě v Salt Lake City a pět let sbíral další zkušenosti v laboratoři na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Tady začal vymýšlet technologii, která umožní sledovat molekulární změny v buňkách. S týmem vědců výzkumného ústavu v Nových Hradech na jihu Čech se mu podařilo v roce 2011 sestrojit unikátní optický mikroskop, který to dokáže. Objev publikovali v mezinárodním odborném časopise Nature Methods a získali nejprve český a poté americký patent.

Vzhledem k tomu, že na něčem podobném dělala řada prestižních laboratoří ve světě, bylo jen otázkou, kdo přijde s řešením jako první. Po pěti letech výzkumů jim nečekaně došly peníze, a tak Josef Lazar šel v USA na neplacenou mateřskou dovolenou a místo spánku prováděl na počítači fyzikální výpočty, které naznačovaly, že by jeho nápad na mikroskopickou metodu mohl fungovat.

Díky tomu, že se zapojil do jednoho projektu, který se právě rozbíhal na novohradském pracovišti Akademie věd a Jihočeské univerzitě, zakotvil na jihu Čech.

"Tak jsem mohl svůj nápad vyzkoušet. Vyvinuli jsme mikroskop, patentovali ho, publikovali jsme výsledky v prestižním odborném časopisu Nature Methods a pak opět došly peníze. Rok a půl jsem si seděl na rukách a věděl, že expres nám ujíždí," popisuje Lazar tehdejší beznaděj.

Ačkoliv s týmem kolegů věděl, že je na správné cestě, bohužel, možná i vinou toho, že v Česku nebyl příliš známý, další grant nedostal. Naštěstí loni se situace obrátila a na čtyři roky dalšího výzkumu se podařilo peníze získat.

"Pořád se snažíme vyvinout protein, který by nám umožnil sledovat tu elektřinu v neuronech. Spolupracujeme i se dvěma laboratořemi z Yaleovy univerzity, ale první už nebudeme," posteskne si.

Těší ho však, že díky jimi vyvinutému a vyrobenému mikroskopu mohou další světové laboratoře pracovat třeba na objevování nových léků. I proto Lazar jezdí na nejrůznější vědecké konference, publikuje v odborných časopisech a věří, že po přístroji svět rychle sáhne.

"Možná by si ho někdo ze součástek mohl sestavit také, ale my máme díky pokusům a zkušenostem software, který je velmi důležitý," dodává. Vzápětí přitaká na moje přirovnání, že vlastně drží v rukou šém pro Golema. Což je pro všechna další jednání velmi důležité.

Je mu jasné, že má před sebou ještě mnoho let výzkumné práce. Čeká ho rovněž částečný přesun do Prahy, kde loni ve výběrovém řízení získal nabídku v Ústavu organické chemie a biochemie. Zatím se mu ale nechce opouštět jih Čech, kde si zvykla i jeho americká manželka Karey. Ostatně, když ji před devatenácti let po seznámení vzal na návštěvu do Českého Krumlova, nedokázala ho prý už odmítnout.

"Poznali jsme se kdysi na pražském letišti, když telefonicky sháněla nějaké ubytování a v tom hostelu nikdo nemluvil anglicky. Stál jsem opodál, a tak mne oslovila se žádostí o pomoc při tlumočení," vzpomíná na osudovou chvíli. Dnes spolu mají dvě děti Josefa (12) a Marou (8), které chodí v Českých Budějovicích do české školy.

Povodně

Do neděle 15. září platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Vypalovali vosí hnízdo nad krytým bazénem. Shořel a Krumlov musí postavit nový

Jihočeští hasiči až do sobotních nočních hodin zasahovali u požáru střechy plaveckého bazénu v Českém Krumlově, po deváté večer dostali oheň pod kontrolu. Nikdo se nezranil, vyhlásili ovšem třetí...

7. září 2024  11:15,  aktualizováno  21:43

Spadla teprve třetina srážek, modely se zatím nemýlí, varuje šéf ČHMÚ

Severní Moravu čeká padesátiletá voda. Tak alespoň hovoří předpovědní modely Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ten prodloužil varování před silnými dešti a povodněmi až do pondělí, které...

14. září 2024  16:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Snad nechají Husineckou nádrž jen přetékat, bojí se lidé ve Vodňanech

V nočních hodinách začne přetékat Husinecká nádrž. S obavami to sledují obyvatelé měst a obcí na řece Blanici, která z nádrže pokračuje. „Bojíme se, snad ji nechají jen přetékat a nebudou z ní víc...

14. září 2024  18:09,  aktualizováno  22:11

Dvacet domů v Benešově vyplavila říčka Černá, evakuovali i školu v přírodě

Řeka Malše, Blanice a Černá, nově také třeba Vltava v Českém Krumlově a k tomu další potoky jsou v sobotu večer v Jihočeském kraji na třetím stupni povodňové aktivity. Velmi vážná je situace na...

14. září 2024  12:28,  aktualizováno  19:28

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zánik krumlovského krytého bazénu: zbylo torzo. Hasiči strhli plášť i střechu

Z krytého bazénu v Českém Krumlově zbylo po sobotním požáru jen torzo. Hasiči v neděli rozebrali střechu i plášť a dohasili ohniska. Pomáhala jim těžká technika. Snížili také stupeň poplachu ze...

8. září 2024  10:19,  aktualizováno  16:04

Lužnice může vystoupat na úroveň padesátileté vody. Plav zůstává zatopený

Obyvatelé obce Plav na Českobudějovicku dál bojují s velkou vodou z řeky Malše. Zatopená je náves a okolí. V místě pomáhají hasiči, které zbytečně zaměstnávají i zvědavci, kteří se chodí na místa...

15. září 2024  14:11,  aktualizováno  16:01

Jakmile řeka utichla, bylo zle. Rodině ožívají vzpomínky na rok 2013

Premium

Voda potrápila manžele Ullmanovyi z Putimi podruhé za jedenáct let. Tehdy měli dům sotva měsíc, kdy jím prošla ničivá povodeň. Následků se zbavovali téměř půl roku. Tak zlé by to tentokrát nemělo...

15. září 2024

První tři turistické vizitky Jiří Musil dostal, teď jich má téměř sedm stovek

Je to už více než šest let, co na náměstí v Třeboni dostal deník a tři turistické vizitky. Dnes jich má Jiří Musil z Lomnice nad Lužnicí téměř 700, do svého koníčka zapojil rodinu a výlety si často...

15. září 2024  10:19

Hrázný zažil už šestkrát přetékající Husinec. Povodně se podle něj vždy liší

Husinecká přehrada v jižních Čechách přetekla, hrázný Bedřich Křivánek ji kontroloval už několikátou noc v kuse. Přetok zde zažívá pošesté. „Od roku 2001 je to moje první, druhá, třetí, čtvrtá,...

15. září 2024  3:49

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...