Vědci zmapují šumavskou populaci pstruhů, budou je lovit v Lipně i potocích

  14:32
Biologové a pracovníci správy národního parku začnou od září mapovat populaci pstruhů na Šumavě. Zaměří se na jezera, potoky, řeky i sádky na dvou stovkách lokalit. Cílem přeshraničního projektu je najít původní genetické linie pstruha potočního, které jsou nejlépe přizpůsobené místním podmínkám.

Nazují si vysoké holiny, na záda berou naftový agregát a s podběrákem pod elektrickým proudem vyrazí do šumavských bystřin na odlovy pstruhů.

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC) společně s kolegy z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU) a pracovníky Správy Národního parku Šumava začnou v září letošního roku s mapováním populace pstruhů na Šumavě a přesně takto bude monitoring vypadat.

„Není to ale nic, co by rybám mělo ublížit. Elektřina rybu pouze omráčí, abychom jí mohli odebrat miniaturní vzorek z ploutve a poté ji pustili zpět do vody. Pokud se technika správně nastaví, nic rybě nehrozí. Po odlovu ji změříme, zvážíme, zblízka prohlédneme, zjistíme její zdravotní stav a ze vzorku ploutve pak genetici z FROV určí jejich původ,“ vysvětluje vedoucí tříletého výzkumného projektu a biolog Petr Blabolil z BC.

Odborníci se ve výzkumu zaměří na jezera, potoky, řeky, ale i sádky na dvou stovkách šumavských lokalit, a to na české i bavorské straně Šumavy.

„Začneme na Lipenské přehradě a skončíme až za Nýrskou přehradou na úrovni Horažďovic na Plzeňsku a Grafenau na německé straně. Počítáme i s Vltavou, Otavou nebo Vydrou a dalšími potoky. Je skvělé, že máme do výzkumu zahrnuté lokality s nejvyšším stupněm ochrany, ale i rybářské revíry,“ pokračuje Blabolil.

Cílem přeshraničního projektu s názvem Interreg je najít původní genetické linie pstruha potočního, které jsou nejlépe přizpůsobené místním podmínkám.

Vědce bude zajímat i to, jaké linie mají šanci se adaptovat v lokalitách, kde se podmínky k životu mění. S tím souvisí i změna prostředí, které se postupně čistí od kyselých dešťů, jež měly zásadní vliv na vymření populací mnoha původních druhů, ryby nevyjímaje.

„Podepsalo se to i na populacích pstruhů či sivenů v ledovcových jezerech. Prvním z nich, kam se pstruzi vrátili, je jezero Laka, kde se poprvé objevili v roce 2020. Nás bude zajímat, jestli jsou to původní linie, nebo jsou to ryby, které pocházejí z rybářského managementu,“ doplňuje Blabolil.

V jezeře Laka se zlepšila voda, po padesáti letech v něm zase žijí pstruzi

Vzorky z ryb nebo sedimentu poputují poté ke genetikům z FROV JU, kteří tak díky rozsáhlému průzkumu budou mít k dispozici unikátní soubor informací o genetické struktuře jednotlivých populací.

„Budeme zároveň testovat nové genetické markery, což jsou sekvence jednoduše identifikovatelné DNA. Tyto informace pak poslouží hlavně rybářům,“ objasňuje genetik Vojtěch Kašpar z FROV JU.

Do výzkumu se zapojí i odborníci z jihočeské pobočky Českého rybářského svazu (ČRS), kteří na řadě vytipovaných lokalit hospodaří.

„Dříve se bohužel úbytek pstruhů řešil násadou z jiných lokalit, klidně i z Krkonoš nebo ze Slovenska. Dnes už víme, že to byla chyba. Nyní vytváříme revíry několika kategorií. V té první, tedy bezzásahových revírech, chceme mít vedle pstruhů i lipana. Zde by měly být geneticky nejčistší ryby,“ připomíná jednatel Jihočeského územního svazu ČRS Jiří Marek.

Jedním z dílčích cílů rozsáhlého monitoringu však jsou i další ryby. Vědci se zaměří i na původní druhy mihule potoční či vranky obecné, což jsou evropsky významné druhy.

Šumava je v Evropě důležitou lokalitou výskytu těchto druhů. Do výzkumu se kromě vědců zapojí i pracovníci Správy NP Bavorský les, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR či Povodí Vltavy.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

K vaření mají i konvektomat. Úroveň táborů se zlepšuje, všímá si hygiena

Jihočeští hygienici mají letos prozatím nahlášených celkem 335 táborů, na kterých bude přes 36 tisíc dětí. V plánu mají provést celkem 125 kontrol a jsou zhruba v polovině. Zatím udělili jednu pokutu...

24. července 2024  14:54

Ze třetí ligy na olympiádu. Třeba se pak odrazí výš, přejí Jungbauerovi v Dynamu

Třetiligový zápas, závěr prvního poločasu a bum! Rána do nosu, plno krve a silná bolest. Kromě lékaře a maséra ke svému spoluhráči přispěchal i Colin Andrew, který byl po nemoci, a tak zůstal mimo...

24. července 2024  13:58

Dálniční obchvat Budějovic nebude zpoplatněný, dostal na rok výjimku

Obchvat Českých Budějovic, který se stane součástí dálnice D3, nebude zpoplatněný. Ministerstvo dopravy udělilo na úsek výjimku, která zatím potrvá rok. Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS),...

24. července 2024  12:38

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ S PRAXÍ §6 (48-53.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 48 000 - 53 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...