Vědci z Vodňan dostanou na jesetery a evropský výzkum 68 milionů korun

  16:48aktualizováno  16:48
Ministerstvo školství rozdělilo necelých 1,9 miliardy korun mezi vědecké instituce. Jednou z nich je také vodňanské centrum CENAKVA, které bude navíc od příštího roku začleněno do rozsáhlé evropské sítě výzkumných infrastruktur.

V centru CENAKVA se věnují výzkumu jeseterů. | foto: MF DNES

Výzkumem reprodukčních schopností sladkovodních ryb, udržitelného chovu kaprů nebo například ekosystémů vodních živočichů se už od roku 2010 zabývá Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz (CENAKVA), které od svého vzniku spravuje Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Od Nového roku bude výzkumná instituce, jež má sídlo ve Vodňanech, navíc zařazena na Cestovní mapu velkých českých infrastruktur. Díky tomu získá od státu už příští rok výraznou finanční podporu.

Vláda na středečním jednání schválila návrh ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), které chce podpořit dohromady 48 velkých výzkumných středisek částkou 1,89 miliardy korun.

„Od příštího roku až do roku 2022 dostane centrum CENAKVA na provoz ze státního rozpočtu 68,5 milionu korun. V případě, že bude projekt doporučen k financování, dostane mezi roky 2020 a 2022 dalších necelých 18 milionů z evropského programu Výzkum, vývoj, vzdělání. Bude ale záležet především na výsledcích soutěže mezi jednotlivými výzkumnými infrastrukturami,“ uvedla mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Centrum CENAKVA se o dosažení označení velká výzkumná infrastruktura snažilo od roku 2016.

„Rozdíl mezi výzkumným centrem a infrastrukturou je v tom, že se nyní budeme moci snáze účastnit mezinárodního výzkumu na evropském poli,“ upřesnil ředitel centra Otomar Linhart.

Důvody výběru centra pro začlenění do nadnárodní spolupráce vidí především v tom, že v Česku i v Evropě neexistuje jiná instituce, která by se problematice ekologie a chovu ryb věnovala v takové míře.

Výzkumné programy centra CENAKVA

  • Reprodukční a genetické postupy pro uchování biodiverzity ryb a akvakulturu
  • Noví znečišťovatelé v životním prostředí a jejich vliv na sladkovodní ekosystémy
  • Dlouhodobě udržitelný chov ryb s odpovědným hospodařením s vodou a živinami
  • Biologie v měnících se podmínkách sladkovodních ekosystémů

Předností je zejména dlouhodobá práce s jeseterovitými rybami a bezobratlými živočichy, jakými jsou třeba raci. CENAKVA také disponuje největší druhovou kolekcí kaprů v Evropě, což se dá říci i o chovech jesetera.

„V těchto ohledech si umím představit, že bychom měli ostatním střediskům co nabídnout,“ naznačil Linhart směr, kterým by se mohlo centrum v budoucnu ubírat.

Aby se ovšem mohlo podílet na celoevropském výzkumu, muselo splnit čtyři základní kritéria. Prvním z nich je kreativní přístup v oborovém výzkumu.

„Říká se tomu vědecká excelence. Před komisí jsme museli obhajovat své publikace a to, že hrajeme v oboru významnou a nezastupitelnou roli,“ vysvětlil Linhart.

Neméně důležitá je i úroveň zázemí a podíl výzkumníků centra na činnostech jiných evropských středisek. Už pouhý rok po svém vzniku bylo centrum CENAKVA zapojeno do většího infrastrukturního projektu s názvem AquaExcel.

„Tím jsme si do budoucna výrazně pomohli a hrálo to při rozhodování komise zásadní roli,“ přiblížil Linhart a dodal, že si dveře do Evropy jakožto instituce otevřeli i díky své ochotě podílet se na kontinentálním výzkumu a tím, že pochopili význam podobně rozsáhlých projektů.

Centrum by na evropské úrovni mohlo také přispět svým přístupem v oblasti hydroekologie, kterou by chtěli pojímat více z globálního hlediska. „Další prioritou je pro nás především podpora uzavřených recirkulačních systémů pro chov ryb tak, abychom co nejméně znečišťovali vodní prostředí,“ nastínil Linhart cestu, kterou by se Vodňanští měli vydat, aby byli pro evropskou síť infrastruktur přínosem.

Zapsáním do Cestovní mapy velkých českých infrastruktur však vznikl centru i jeden důležitý závazek. Nyní bude muset poskytovat své kapacity ostatním evropským institucím, pokud o to požádají.

Výhodou může na druhou stranu být financování kmenových zaměstnanců, které ulehčí rozpočtu střediska. Ředitel Linhart se však na povinnosti plynoucí ze spolupráce dívá především pozitivně. „Dalo by se říci, že nás tato situace zavazuje k tomu být lepší,“ shrnul.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Čelní střet aut na Českobudějovicku nepřežil řidič, přejel do protisměru

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Čelní střet dvou osobních aut na Českobudějovicku nepřežil ve středu v noci devětadvacetiletý řidič. Další tři lidé...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Další z rubriky

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

VIDEO: Do deště se kozím hraběnkám nechce, ale vetřelce by utloukly

Jan Bareš chová v Okrouhlé Radouni 80 anglonubijských koz.

Anglonubijské kozy se v Česku začaly chovat teprve před dvanácti lety. Jejich znaky jsou vyklenutý nos, svislé dlouhé...

Nejvyšší žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma bude lídrem HOPB.

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní...

Najdete na iDNES.cz