Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Václav Soumar, přísný starosta, který kdysi za deset let zvelebil Tábor

  9:37
Navzdory hospodářské krizi dokázal Václav Soumar udělat za deset let z Tábora výjimečné město. Řídil ho v letech 1929 až 1939. Prvorepublikový starosta však skončil v koncentračním táboře a účastnil se pochodu smrti. Po únoru 1948 se o místním rodákovi dlouhá desetiletí nemluvilo.
Starosta Václav Soumar (holohlavý muž s knírem vpravo) s chicagským starostou...

Starosta Václav Soumar (holohlavý muž s knírem vpravo) s chicagským starostou Antonínem Čermákem (pán s brýlemi držící hodinky) před táborským Grandhotelem 13. 8. 1932 | foto: archiv Husitského muzea v Táboře

Energický a neúnavný. Tak jej titulovali přátelé, rodina a kolegové. V nekrolozích o něm psali, že město Tábor a starosta Václav Soumar jsou synonyma. Však taky na konci 30. let minulého století byl Tábor označován jako třetí nejúspěšnější město v republice.

O to, jak se pracuje na táborské radnici, se zajímal třeba i Zlín, který v srpnu 1937 poslal na jih Čech delegaci ze zástupců městské rady a odborných úředníků, píše Blažena Kašparová v historické publikaci o Táboru.

V čele druhého největšího jihočeského města stál Václav Soumar v letech 1929 až 1939. Pocházel z chudých poměrů a velké rodiny. Byl devátým z jedenácti dětí a vyučil se obchodním příručím. Před nástupem do funkce pracoval v městské spořitelně, odkud načerpal spoustu užitečného pro pozdější práci v samosprávě.

Za starosty Soumara se šetřilo, rozpočtové škrty se ale nikdy nedotkly sociální oblasti a pozornost byla věnována udržování města. „Městská rada například neváhala vypsat odměnu 500 korun za dopadení pachatele, který kradl v městských sadech růže,“ uvedla Kašparová.

Soumar chtěl být v úzkém kontaktu s lidmi, a tak zavedl pravidelná setkání s obyvateli. Například veřejně projednával vydláždění třídy Československých legií. Takový postup byl podle dobového tisku přijat bouřlivým potleskem, když Soumar řekl, že obec nerozhodne bez vyjádření občanů.

Co si zamanul, toho většinou na rozdíl od svých předchůdců dosáhl. Měl řadu známostí a stýkal se například s prezidentem Edvardem Benešem, který měl k Táboru blízko. Oba byli členy národně socialistické strany.

„Beneš se o Soumarův osud podle vzpomínek zajímal i v době svého londýnského exilu. Setkávali se více oficiálně než neoficiálně a vzájemně se respektovali,“ píše Kašparová. Později mu ale dobré vztahy s prezidentem spíše přitížily.

Nebál se choulostivých jednání a nepříjemných střetů. Jeho spolužák na něj vzpomínal v roce 1947 takto: „Pravidelně, dvakrát týdně byl Václav v Praze. Sháněl subvence. Byl postrachem všech ministerstev. Jednou jsem s ním byl v Zemském úřadu. Šlo o stavbu nemocnice. Šéf zdravotní služby se bránil vývodům Václava. Jeho původní stanovisko bylo odmítavé. Ale Václav Soumar mluvil a mluvil. Vše měl do detailu vypočteno. Nakonec přece jen šéf zdravotní služby povolil, ovšem ne vše. Odcházeli jsme, a když jsme už byli za dveřmi, slyším, jak povídá: Pane kolego, zavřete dobře to okno, ten táborský starosta je s to vrátiti se oknem. A to bylo v třetím poschodí.“

Pomáhal nezaměstnaným

Jedním z nejvýznamnějších počinů při jeho starostování byla stavba kasáren na Pražském sídlišti a získání vojenské jednotky do města. Kasárna Prokopa Holého plní svoji funkci dodnes.

„Stavba byla pro město důležitá, neboť už jen ta poskytla práci pro řadu lidí a místním firmám v době hospodářské krize. Mít tu vojenskou posádku bylo taky dost velkým přínosem, protože přišla do Tábora značná kupní síla, takže to bylo prospěšné nejen po dobu výstavby, ale i do budoucna,“ vysvětlila historička z Husitského muzea Jitka Vandrovcová.

Soumar byl názoru, že nezaměstnaní by měli mít spíš práci než podporu. V Táboře tak na konci roku 1932 vznikl Pomocný sbor pro nezaměstnané a tehdejší starosta v něm působil jako první místopředseda. Sám dokonce chtěl, aby byl přijat zákon o právu na práci.

„Peníze, které přidělovalo ministerstvo sociální péče jako příspěvky na nezaměstnané, byly vypláceny na nouzových pracích. Podle údajů z roku 1947 obec tak zaměstnávala ve 30. letech až 350 pracovních sil,“ popsala Kašparová.

Jeho příspěvek k rozvoji města byl také v oblasti školství. Pracoval na projektu obecných a měšťanských škol na Maredově vrchu. Tehdejší táborské školy na Novém Městě dosluhovaly a bylo potřeba navýšit kapacity. „Dnes ze zařízení na Maredově vrchu stojí ZŠ Husova nebo Střední průmyslová škola strojní a stavební,“ poznamenala Vandrovcová.

Skončil v Buchenwaldu

Velmi výrazně se zapsal Soumar v investicích do vodní soustavy. Zásobování Tábora pitnou vodou bylo ve 30. letech problematické. Zavadilské studny nestačily v té době zásobit pitnou vodou tehdejších 16 tisíc obyvatel. Nakonec se obec rozhodla postavit vodárnu Rytíř, která by využívala jako zdroj údolní nádrž Jordán. Starosta ji nechal postavit v roce 1935, dnes úpravna vody Rytíř funguje jako záložní zdroj vody pro Tábor.

O rok dříve už překlenul Lužnici Švehlův most, který dnes obyvatelé spíš znají díky rekonstrukcím, ten vznikl také za starosty Soumara. Posledním jeho předválečným projektem se stala nová okresní nemocnice.

Krušné chvíle nastaly pro Soumara v dubnu 1939, kdy ho říšský protektor Konstantin von Neurath sesadil a rozpustil táborské zastupitelstvo. Byl zatčen a uvězněn, případ dostal název Židozednáři v Táboře a pod zámek s ním šli i další.

V srpnu měl být propuštěn, jenže o pár dní později začala válka. Soumara převezli do Drážďan a nakonec do koncentračního tábora Buchenwald. Na konci války se ocitl v Erfurtu, přičemž se účastnil pochodu smrti. Ani to ale nezlomilo jeho ducha a po osvobození v roce 1945 se vrátil do Tábora a chtěl pracovat v samosprávě i straně.

Ale dolehly na něj následky utrpení v koncentračním táboře. S podlomeným zdravím oslavil v září 1947 šedesátiny.

Tehdy dal lidem svůj první slib, který už nedokázal dodržet: „Šedesátka není žádný věk na oslavování, mně už předpověděly báby u kolébky, že tu budu nejméně do devadesáti,“ pronesl tehdy při oslavách. Ale v prosinci 1947 zemřel.

Po nástupu komunistů k moci roku 1948 se na Václava Soumara na dlouhou dobu zapomnělo. Až v roce 1990 nechalo město na jeho počest pojmenovat jednu z ulic na Pražském sídlišti.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Cizinci házeli na policisty z auta lahve, zastavila je až proražená pneumatika

Divokou jízdu za sebou mají dopravní policisté z Českých Budějovic. Při kontrole nedaleko krajského města si všimli...

U Budějovic hořela lokomotiva nákladního vlaku, provoz na trati byl obnoven

Kvůli požáru lokomotivy nákladního vlaku v zastávce Chlumec u Českých Budějovic byl zastavený provoz na rychlíkové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na přechodu srazil ženu na vozíku. Ještě jí vynadal a pak ujel

Řidič osobního auta v Českých Budějovicích srazil ženu na invalidním vozíku, která se snažila přejet silnici na...

Hradečtí hokejisté vyhráli i v Českých Budějovicích, rozhodl Štohanzl

Hokejisté Hradce Králové vyhráli v předehrávce 44. kola extraligy na ledě Českých Budějovic 3:2 a po čtvrtém plném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prochladlý muž celou noc ležel v lese, vyčmuchal ho policejní pes

Policejní pes Rapp vypátral na Táborsku ztraceného muže, který ležel celou noc v lese a měl už nehmatný tep....

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Knihkupec musí být i psycholog, říká majitelka nejmenšího knihkupectví

Monika Dušková už třicet let vede v Českých Budějovicích nejmenší knihkupectví v kraji. Už od dětství platila za...

Správa železnic letos zabezpečí v Jihočeském kraji devět přejezdů

Na jednadvaceti železničních přejezdech v Jihočeském kraji zvýšila loni Správa železnic zabezpečení. Letos přidá závory...

Lyžařské areály lákají na prašan i desítky kilometrů upravených stop

Sněžení z posledních dní dělá radost provozovatelům jihočeských lyžařských areálů. V době, kdy začínají jarní...

Cizinci házeli na policisty z auta lahve, zastavila je až proražená pneumatika

Divokou jízdu za sebou mají dopravní policisté z Českých Budějovic. Při kontrole nedaleko krajského města si všimli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....