Havel si oblíbil Český Krumlov, na jih Čech přijel i kvůli povodním

  11:16aktualizováno  11:16
Jedním z oblíbených míst Václava Havla byl i Český Krumlov. Město památek UNESCO navštěvoval nejen oficiálně v době, kdy byl prezidentem. Do jižních Čech mimo jiné zavítal po povodních v roce 2002. Ale na jih Čech jezdil i poté, co z Hradu odešel. Předloni se tak v Krumlově zúčastnil Mezinárodního hudebního festivalu.

Václav Havel si nenechal ujít ani předloňský koncert sopranistky Renée Fleming. Sledoval ho společně s prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromírem Boháčem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V českokrumlovském hotelu Růže dával Václav Havel dohromady scénář také se slavným režisérem Milošem Formanem. Přespal zde i předloni v létě, když se jako host zúčastnil Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Slzy pro Havla

"Při galakoncertu sopranistky Renée Fleming bylo velmi nevlídné počasí. Pršelo a byla zima. Přestože se Václav Havel necítil úplně dobře, odmítl jakýkoliv nadstandardní servis. Pan prezident působil velmi skromným dojmem a diváci ho přivítali dlouhým potleskem. Zajímal se o festival, o jeho přípravy, dramaturgii, ale i finanční zajištění," vzpomíná prezident festivalu Jaromír Boháč.

"Úmrtím Václava Havla ztrácí česká společnost prvního porevolučního prezidenta a dramatika, a především výjimečného člověka, který přes svůj složitý osud zůstal věrný lidským hodnotám. Věřím, jak to bývá v Čechách zvykem, že až historie plně docení jeho přínos nejen pro českou společnost. Nebylo dosud mnoho lidí, se kterými jsem se setkal, aby ve mně zanechali tak hluboký dojem jako on," ocenil Havla Boháč.

V roce 2000 navštívil Václav Havel s manželkou Dagmar Svatý Jan nad Malší. V lednu 2002 přijel do Krumlova spolu se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem, aby společně předali bojovou zástavu 1. česko-slovenskému praporu KFOR.

Fotogalerie

Téhož roku v září přijeli manželé Havlovi podpořit lidi, které zasáhla povodeň. Zavítali do Metel a Předmíře na Blatensku, tedy obcí, které poničila voda z protrženého Metelského rybníka.

Památku zesnulého exprezidenta uctili Jihočeši na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Pod pamětní desku T. G. Masaryka přinášeli během neděle svíčky a květiny. Na prvního polistopadového prezidenta přišel vzpomenout i budějovický primátor Juraj Thoma.  "Pro mě je spojen stále s událostmi sametové revoluce. Tak jako byl Masaryk symbolem roku 1918, tak Havel je symbol roku 1989," vzpomínal Thoma, který sametovou revoluci prožíval intenzivně, protože v té době studoval na vysoké škole.

Také v Budějovicích mohou lidé během pondělí podepisovat kondolenční listiny k úmrtí Václava Havla a to v obřadní síni radnice od 12 hodin.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Policie chce obžalovat pět lidí kvůli solární elektrárně Ševětín

Solární elektrárna v jihočeském Ševětíně.

Policie navrhla obžalovat pět lidí, které podezírá ze stomilionového podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny...

Další z rubriky

Z kukuřičného šustí vytvořila celou Svatou rodinu, figury mají přes metr

Figury ze šustí vytváří Jana Pulcová.

V obýváku Jany Pulcové z Hluboké nad Vltavou se zabydlela zcela nová Svatá rodina. Figurky z kukuřičného šustí jsou...

Na hrozící povodně ve Strakonicích brzy upozorní moderní přístroje

Otava teče ve Strakonicích kolem hradu.

Na řece Otavě, ale i na dalších tocích ve Strakonicích budou brzy zařízení varující před velkou vodou. Město pořídí...

Kraj odmítl prodat části areálu v Budíškovicích, kde žili senioři

Domov seniorů sídlí v budíškovickém zámku, který vznikl přestavbou původní...

Opuštěný areál bývalého domova seniorů v Budíškovicích na Jindřichohradecku se po částech rozprodávat nebude. Krajští...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz