V písecké kavárně Pontes připraví handicapovaní zelňáky i zemlbábu

  13:35aktualizováno  13:35
Unikátní kavárna s názvem Pontes otevře v pátek v Písku. Vymykat se bude nejen množstvím čokoládových a dalších specialit, ale také netradiční obsluhou. V podniku totiž dostalo svoji první práci šest lidí zdravotním postižením.

Michal Grill by chtěl otevřít novou kavárnu u píseckého Kamenného mostu na konci týdne. Hotovo však ještě rozhodně nemá. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vedle píseckého Kamenného mostu vznikají další "mosty". Alespoň tedy obrazně. Dokončují tu kavárnu Pontes, která chce spojovat dva světy - lidí zdravých a těch se zdravotním postižením. Právě oni tu totiž budou pracovat a obsluhovat hosty.

Michal Grill by chtěl otevřít novou kavárnu u píseckého Kamenného mostu na

Michal Grill má syna na vozíčku, také proto pomáhá postiženým.

Podnik se nachází v těsné blízkosti Kamenného mostu. Každý, kdo jde od Velkého náměstí, si jí všimne. Z terasy je krásný výhled přímo na most. Podávat se tu nebude jen káva, ale i různé dobroty k jídlu.

"Plánujeme takovou babiččinu kuchyni - chceme péct vlastní zelňáky, dělat jablka v županu, zemlbábu a další," uvedl majitel Michal Grill, který ve městě provozuje také Pí local club. V nabídce kavárny najdete také speciální produkty z čokolády.

"Kdybych odmítl negramotného kluka, byl bych srab"

To všechno bude mít na starosti šestice lidí se zdravotním postižením, kteří zde budou na poloviční úvazek. "Každý má samozřejmě jiný stupeň postižení, musíme zjistit, co nakonec zvládnou. Teoreticky bych chtěl, aby nebylo rozděleno, kdo je kuchař a kdo je obsluha, aby všichni uměli všechno. Je ale jisté, že někteří všechno zvládat nemohou," vysvětluje Grill.

"Máme tam jednoho kluka, který neumí číst ani psát, ale je chytrý a hrozně to chce dělat. Řekl jsem si, že kdybych ho odmítl, byl bych srab. Vymýšlíme piktogramy a jiné grafické prvky, aby se mohl uplatnit. Celý systém se musí zjednodušit, aby to fungovalo," dodává.

Grill nemá strach, že by se lidé "báli" chodit do takového podniku. Na vysoké škole pracoval v ústavu sociální péče, takže je zvyklý. "Je pravda, že většina lidí neví, jak se ke zdravotně postiženým chovat. Ani to nemůžou vědět, když s nimi nepřicházejí do styku. Ale i v tom vidím přínos projektu, protože skutečně budeme vytvářet mosty mezi těmito dvěma světy."

Na opravu objektu získal pětimilionový grant

Pro handicapované to bude jejich první zaměstnání - mají možnost pracovat jen v podobných podnicích a v Písku zatím takový nebyl. Na práci se prý moc těší, nejraději by začali okamžitě. "Zatím ale moc nechápou, co to zaměstnání znamená. Neznají ten princip. Poprvé v životě si vydělají peníze," popisuje usměvavý majitel.

Na koupi a opravu objektu, ve kterém dříve byly automaty a říkalo se mu Skleník, získal evropský grant pět milionů korun. Z něj se budou také vyplácet mzdy zaměstnancům. Od loňského října celý objekt proměnil a zmodernizoval, aby byl nyní bezbariérový včetně zahrádky.

Čtyřicetiletý Grill má syna na vozíku, takže ví, jaké jsou s tím trable. Všechno v kavárně je uzpůsobené tomu, aby si tam vozíčkář nejen mohl dát kávu, ale rovnou i pracovat.

Čas od času bude Pontes nabízet i kulturní program. Spíše se bude jednat o menší akci, například akustické koncerty nebo autorské čtení knih. Na páteční zahájení provozu se zatím žádná speciální akce neplánuje. "Bojujeme s penězi, protože máme větší spoluúčast, než jsme předpokládali. Budeme rádi, když to vůbec stihneme," dodává Grill.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Budějovičtí hokejisté slaví gól.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Další z rubriky

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz