Ve čtvrtek se začnou v povodí Vltavy stavět hráze, lidé jsou proti

  10:11aktualizováno  10:11
Povodí Vltavy letos začne v sedmi jihočeských městech a obcích stavět protipovodňová opatřeních za 474 milionů korun. Stavět se bude v Blatné, Soběslavi, Dráchově, Bechyni, Libíně, Veselí nad Lužnící a Plané nad Lužnicí. Řada lidí ale hráze nechce, i když po povodních v roce 2002 psali petice za stavby ochranných valů.

Nová protipovodňová stěna vyroste na českobudějovickém Jiráskově nábřeží. Hotová má být letos v říjnu. | foto: Slavomír Kubeš MF DNES

Do Dráchova na Táborsku přijedou dělníci už ve čtvrtek. Vybudují zhruba 500 metrů dlouhou betonovou hráz na levém břehu Lužnice na pozemcích, které obec musela vykoupit od soukromníků. "Ve zdi budou mezery, aby se jí dalo projít. Když přijde velká voda, tak se zacelí," vysvětlil starosta obce František Paták. V roce 2002 bylo v Dráchově vytopeno 22 domů, v jednom z nich voda dosahovala do výšky 1,6 metru. To by se po dokončení hráze stát nemělo.

Protipovodňová opatření v jižních Čechách

1,2 miliardy korun - částka, která se v jihočeském kraji prostaví v letech 2007 až 2013
506 milionů korun - částka proinvestovaná do konce roku 2011
279 milionů korun - tolik bude stát osm staveb, rozestavěných loňském roce
474 milionů korun - bude stát sedm staveb, které začnou budovat letos

Přestože jediným cílem hrází a zdí je ochrana lidí a majetku, mnozí proti jejich budování protestují. "Máme případy, kdy těsně po povodních v roce 2002 sepsali petici, že chtějí hráz. Teď ti samí protestují, že ji tam nechtějí," kroutí hlavou ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek. S tím souhlasí i generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Podle něj lidé rychle zapomínají.

"Když přijdou povodně, drží všichni při sobě a pomáhají si. Jakmile voda opadne o pár centimetrů, začne se hledat viník a poté, co se odstraní následky povodně, lidé okamžitě všechno zapomenou a jakékoli opatření odmítají," popsal Kubala. S takovým chováním se potýká třeba starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák. Protipovodňová opatření odmítají i ti, kteří byli pod vodou. "Nevím, proč tady budou dělat takovou opičárnu, pevná stěna je úplně zbytečná. Místo na stromy budeme koukat do zdi," řekla před časem pro MF DNES Anna Modlitbová z Alešova nábřeží. Podle Zídka je to věc, se kterou se lidé musí smířit.

Lipno po úpravách pojme o 20 milionů kubíků víc

V loňském roce zahájilo Povodí Vltavy osm protipovodňových staveb za 279 milionů korun. Nejvíc peněz spolklo Lipno, u kterého byla zvýšena takzvaná retence. V případě povodní tak může přehrada pojmout o 20 milionů kubíků víc, tedy 500letou vodu. Hladina by se asi na 120 hodin mohla navýšit o 40 centimetrů.

"Tím se samozřejmě voda dostává na pozemky soukromých vlastníků. Nabízíme jim možnost odkupu, směny nebo vytvoření věcného břemene za peníze," řekl Zídek. Takto se muselo povodí vypořádat i se dvěma vlastníky v Rakousku.

Jez na řece Lužnice v jihočeském Dráchově.

Jez na řece Lužnice v jihočeském Dráchově.

Od roku 2007 do loňského prosince investovalo povodí do stavebních úprav přes půl miliardy. "Bezpečněji se mohou cítit třeba obyvatelé v blízkosti vodního díla Římov a Novořeckých hrází a také v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích, kde byla dokončena protipovodňová opatření v korytě Vltavy," uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. V celém Česku státní podnik investuje za pět let 2,3 miliardy korun, z toho 1,2 miliardy - tedy více než polovina - jde do Jihočeského kraje.

Přes veškerou snahu se ale nikdy povodním podle Kubaly nevyhneme. "Můžeme snižovat účinky povodní, ale nikdy je úplně nepředběhneme. Příroda nás vždycky překvapí, jsme o krok za ní," zdůraznil.

Na úpravy čeká i Rožmberk

Povodí Vltavy by v následujících letech chtělo úpravit i rybník Rožmberk. Navýšením hráze by měl být schopen pojmout stoletou vodu. "Náklady odhadujeme na 197 milionů korun, což by bylo v poměru na kubík nejefektivnější opatření v rámci celého kraje," poukázal na výhodnost řešení ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek.

Velké povodně v roce 2002

V srpnu letošního roku uplyne 10 let od katastrofálních povodní. Mezitím ale přišla velká voda také v letech 2006 a 2009.

Úpravy na Rožmberku by znamenaly zpevnění původní hráze, která na mnoha místech prosakuje. Dále by se dělala nová výpusť nebo hráze u Staré a Nové Hlíny. Těmito zásahy by se navíc vyřešilo pnutí mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní, které při povodních vzniká. Zatímco Veselí chce v kritické době rybník naplnit co nejvíc, Třeboň chce naopak upouštět, aby neměla problémy.

Stejnou povodeň jako upravený Rožmberk by měl zadržet i dlouho plánovaný poldr Krkavec u Veselí. Jenže náklady by byly asi pětkrát vyšší - miliarda korun. Navíc je zde celá řada problémů, například vystěhování necelé stovky obyvatel. I proto se tento projekt v nejbližší době jeví jako nereálný.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Opilý řidič v Budějovicích skončil v poutech, nadýchal 2,73 promile

Mladík nadýchal dvě promile, řidičák nedostane.

Jedenačtyřicetiletý muž usedl v sobotu ráno za volant svého vozu i přesto, že se před tím posílil nejednou sklenkou...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz