Ve čtvrtek se začnou v povodí Vltavy stavět hráze, lidé jsou proti

  10:11aktualizováno  10:11
Povodí Vltavy letos začne v sedmi jihočeských městech a obcích stavět protipovodňová opatřeních za 474 milionů korun. Stavět se bude v Blatné, Soběslavi, Dráchově, Bechyni, Libíně, Veselí nad Lužnící a Plané nad Lužnicí. Řada lidí ale hráze nechce, i když po povodních v roce 2002 psali petice za stavby ochranných valů.

Nová protipovodňová stěna vyroste na českobudějovickém Jiráskově nábřeží. Hotová má být letos v říjnu. | foto: Slavomír Kubeš MF DNES

Do Dráchova na Táborsku přijedou dělníci už ve čtvrtek. Vybudují zhruba 500 metrů dlouhou betonovou hráz na levém břehu Lužnice na pozemcích, které obec musela vykoupit od soukromníků. "Ve zdi budou mezery, aby se jí dalo projít. Když přijde velká voda, tak se zacelí," vysvětlil starosta obce František Paták. V roce 2002 bylo v Dráchově vytopeno 22 domů, v jednom z nich voda dosahovala do výšky 1,6 metru. To by se po dokončení hráze stát nemělo.

Protipovodňová opatření v jižních Čechách

1,2 miliardy korun - částka, která se v jihočeském kraji prostaví v letech 2007 až 2013
506 milionů korun - částka proinvestovaná do konce roku 2011
279 milionů korun - tolik bude stát osm staveb, rozestavěných loňském roce
474 milionů korun - bude stát sedm staveb, které začnou budovat letos

Přestože jediným cílem hrází a zdí je ochrana lidí a majetku, mnozí proti jejich budování protestují. "Máme případy, kdy těsně po povodních v roce 2002 sepsali petici, že chtějí hráz. Teď ti samí protestují, že ji tam nechtějí," kroutí hlavou ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek. S tím souhlasí i generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Podle něj lidé rychle zapomínají.

"Když přijdou povodně, drží všichni při sobě a pomáhají si. Jakmile voda opadne o pár centimetrů, začne se hledat viník a poté, co se odstraní následky povodně, lidé okamžitě všechno zapomenou a jakékoli opatření odmítají," popsal Kubala. S takovým chováním se potýká třeba starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák. Protipovodňová opatření odmítají i ti, kteří byli pod vodou. "Nevím, proč tady budou dělat takovou opičárnu, pevná stěna je úplně zbytečná. Místo na stromy budeme koukat do zdi," řekla před časem pro MF DNES Anna Modlitbová z Alešova nábřeží. Podle Zídka je to věc, se kterou se lidé musí smířit.

Lipno po úpravách pojme o 20 milionů kubíků víc

V loňském roce zahájilo Povodí Vltavy osm protipovodňových staveb za 279 milionů korun. Nejvíc peněz spolklo Lipno, u kterého byla zvýšena takzvaná retence. V případě povodní tak může přehrada pojmout o 20 milionů kubíků víc, tedy 500letou vodu. Hladina by se asi na 120 hodin mohla navýšit o 40 centimetrů.

"Tím se samozřejmě voda dostává na pozemky soukromých vlastníků. Nabízíme jim možnost odkupu, směny nebo vytvoření věcného břemene za peníze," řekl Zídek. Takto se muselo povodí vypořádat i se dvěma vlastníky v Rakousku.

Jez na řece Lužnice v jihočeském Dráchově.

Jez na řece Lužnice v jihočeském Dráchově.

Od roku 2007 do loňského prosince investovalo povodí do stavebních úprav přes půl miliardy. "Bezpečněji se mohou cítit třeba obyvatelé v blízkosti vodního díla Římov a Novořeckých hrází a také v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích, kde byla dokončena protipovodňová opatření v korytě Vltavy," uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. V celém Česku státní podnik investuje za pět let 2,3 miliardy korun, z toho 1,2 miliardy - tedy více než polovina - jde do Jihočeského kraje.

Přes veškerou snahu se ale nikdy povodním podle Kubaly nevyhneme. "Můžeme snižovat účinky povodní, ale nikdy je úplně nepředběhneme. Příroda nás vždycky překvapí, jsme o krok za ní," zdůraznil.

Na úpravy čeká i Rožmberk

Povodí Vltavy by v následujících letech chtělo úpravit i rybník Rožmberk. Navýšením hráze by měl být schopen pojmout stoletou vodu. "Náklady odhadujeme na 197 milionů korun, což by bylo v poměru na kubík nejefektivnější opatření v rámci celého kraje," poukázal na výhodnost řešení ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek.

Velké povodně v roce 2002

V srpnu letošního roku uplyne 10 let od katastrofálních povodní. Mezitím ale přišla velká voda také v letech 2006 a 2009.

Úpravy na Rožmberku by znamenaly zpevnění původní hráze, která na mnoha místech prosakuje. Dále by se dělala nová výpusť nebo hráze u Staré a Nové Hlíny. Těmito zásahy by se navíc vyřešilo pnutí mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní, které při povodních vzniká. Zatímco Veselí chce v kritické době rybník naplnit co nejvíc, Třeboň chce naopak upouštět, aby neměla problémy.

Stejnou povodeň jako upravený Rožmberk by měl zadržet i dlouho plánovaný poldr Krkavec u Veselí. Jenže náklady by byly asi pětkrát vyšší - miliarda korun. Navíc je zde celá řada problémů, například vystěhování necelé stovky obyvatel. I proto se tento projekt v nejbližší době jeví jako nereálný.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Jihočeši dostanou na nové kotle 301 milionů korun. Letos naposledy

Kraj Vysočina v pondělí ráno zahájil příjem žádostí o kotlíkové dotace. Před...

Potřetí a zároveň naposledy mohou získat vlastníci zastaralých kotlů na jejich výměnu kotlíkovou dotaci. Jihočeský kraj...

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Najdete na iDNES.cz