Územní plán Budějovic patrně připraví firma, kterou radní dříve odmítli

  9:40aktualizováno  9:40
Územní plán Českých Budějovic zřejmě sestaví firma, která loni vyhrála soutěž na jeho zpracování. Radní pak tendr zrušili, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nyní původní výsledek potvrdil.

České Budějovice | foto: Petr Lundák, MF DNES

Tanci kolem propasti se podobá snaha o vytvoření nového územního plánu krajského města. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž 24. dubna zrušil rozhodnutí českobudějovických radních, kteří na přelomu roku anulovali soutěž na zhotovitele tohoto dokumentu, a tím vyřadili i jejího vítěze - brněnský Institut regionálních informací.

Zpráva je to o to horší, že Budějovice musí dokončit nový územní plán do konce roku 2022. Na jeho zpracování zbývá málo času. Ten předchozí územní plán, takzvaně aktualizovaný, jim zase zrušil krajský úřad.

Podle ÚOHS zadavatel výběrového řízení na zhotovitele územního plánu, tedy město České Budějovice, dostatečně nezdůvodnil zrušení výběrové soutěže.

„Uváděné pochybnosti o správném nastavení zadávacích podmínek není možno považovat za důvody hodné zvláštního zřetele, pro které je možno zadávací řízení zrušit,“ vysvětlil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Co to znamená? Podle některých odborníků jen další nejistotu, jestli se město konečně dočká dobře zpracovaného územního plánu. Soutěž na jeho zhotovení loni vyhrála poměrně málo známá brněnská firma Institut regionálních informací. Ze čtyř uchazečů nabídla nejnižší cenu 8,2 milionu korun a hodnoticí komise vítěze doporučila.

Vedení města přitom počítalo s cenou až dvojnásobnou. „Spolupracovat s vítězem, který nabídl nejhorší reference a nejnižší cenu, není dobrý nápad,“ prohlásil předseda komise pro architekturu a územní rozvoj města architekt Miroslav Vodák.

Podle něj byla na začátku špatně vypsaná veřejná zakázka a na konci absurdní rozhodnutí ÚOHS. Díky tomu, že se město nebránilo a nepodalo rozklad, je nyní rozhodnutí pravomocné.

Podobně jako další českobudějovičtí architekti i Vodák varuje, že město se může dostat do velkých problémů, které půjdou jen těžko napravit. Územní plán se totiž tvoří na období nejméně jedné generace a řeší na tuto dobu také důležité stavby, jako jsou silnice a dálnice.

Podezřelá je podle místních odborníků i nízká cena za zhotovení plánu. Šetřit se může hlavně na veřejných projednáváních dokumentu. V tom byl problém už při předchozím tvoření aktualizovaného územního plánu, který přezkum označil za zmetek.

Máme dostatečné zkušenosti, tvrdí jednatelka firmy

Naopak potvrzení výsledků soutěže potěšilo jednatelku vítězného Institutu regionálních informací Miladu Kadlecovou.

„Na práci na zhotovení územního plánu pro Budějovice jsme připraveni a těšíme se na ni. Máme pro ni dostatečné zkušenosti. Námi nabídnutá částka zahrnuje jedno veřejné projednávání, v případě dalších už půjde o vícepráce,“ podotkla Kadlecová.

Ačkoliv firma má na svém profilu seznam dokončených územních plánů vesměs pro menší města a obce, což jí vyčítali budějovičtí radní, podle Kadlecové už dělala úpravy územního plánu třeba pro Teplice, které jsou počtem obyvatel srovnatelné s Budějovicemi.

Rozhodnutím ÚOHS se budou příští týden zabývat budějovičtí radní. Stejní politici, kteří soutěž zrušili kvůli nedůvěře k jejímu vítězi. „Můj osobní názor je žádný odpor proti němu nepodávat a realitu přijmout,“ uvedl náměstek primátora Ivo Moravec (OPB).

Do tísně kolem územního plánu se město dostalo po roce 2015, kdy jeho zastupitelé schválili místo nového dokumentu úpravy starého. Za jeho aktualizaci zaplatila radnice čtyři miliony korun. Po jeho zrušení platí starý územní plán z roku 2000, který v roce 2024 končí.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Konec nepřesným mapám. Češi mají systém na mapování zaplavených prostor

Chýnovská jeskyně

Mapování špatně přístupných zatopených prostor pomocí provázků, uzlíků a měřidla byla ještě nedávno běžně používanou...

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Spor o volby ve Strakonicích pokračuje, vítěz chce podat druhou stížnost

Ilustrační snímek

Strakonická Veřejnost podá druhou ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který znovu zneplatnil podzimní...

Táborští chtějí jižní obchvat a odmítají věznici na bývalém letišti

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Dva tisíce obyvatel Tábora se zapojily do ankety o největší priority města. Mezi finálovou pětici se dostala i nová...

Ve firmě v Plané jsou cizinci z osmnácti zemí, Češi na trhu chybějí

Společnost Yanfeng Automotive Interiors chce v Plané nad Lužnicí do roku 2021...

V dubnu opět ubylo Jihočechů bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla na dvě procenta. Volných míst je ale stále více,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz