Zimola se stal potřetí hejtmanem. „Patří do stáje Babiše“, zaznělo z ODS

  14:52
Hejtmanem Jihočeského kraje byl ve čtvrtek potřetí zvolen Jiří Zimola. Ruce pro něj zvedli i členové opoziční KSČM. Naopak tvrdě se proti koalici složené z ČSSD, ANO a Jihočechů vymezují občanští demokraté.

JIří Zimola (vlevo) byl potřetí zvolen jihočeským hejtmanem. Na snímku se baví s budějovickým primátorem Jiřím Svobodou, který je i krajským zastupitelem. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ustavující zastupitelstvo Jihočeského kraje ve čtvrtek ukázalo hned několik věcí. Kromě velké podpory komunistů ČSSD i třeba nenápadnou rozpačitost ve vztahu sociálních demokratů a hnutí ANO. MF DNES analyzovala zajímavé momenty.

1 Nápadná podpora KSČM

Komunisté se při ustavujícím zastupitelstvu chovali většinu času jako čtvrtý člen koalice. Při volbě hejtmana a členů rady hlasovali pro kandidáty ČSSD a několikrát je za jejich práci chválili.

Hejtman Jiří Zimola byl zvolen 38 hlasy - 15 dostal od sociálních demokratů, 12 od hnutí ANO, čtyři od Jihočechů 2012 a sedm právě od zastupitelů KSČM.

Podle zdroje MF DNES dokonce jeden ze zástupců ČSSD šel za komunisty, aby jejich podpora nebyla tak okatá. „Každému je jasné, že koalice KSČM a ČSSD pokračuje. A hnutí ANO s Jihočechy do ní bylo přivzato, aby síla tohoto spojení byla ve prospěch ČSSD co nejvyšší,“ konstatoval předseda jihočeské ODS Martin Kuba, který byl na jednání nejostřejším kritikem.

2 Ostrá pravicová opozice

Od začátku jednání bylo jasné, že pravicová opozice sociálním demokratům na rozdíl od té levicové nic nedaruje. Nejsilnějšími kritiky byli zástupci ODS a koalice Pro jižní Čechy. Nelíbilo se jim, že volba hejtmana a členů rady nebyla tajná, nesouhlasili ani s navýšením počtu placených funkcí.

Poslanec Jan Zahradník (ODS) označil Zimolu za „hejtmana ze stáje Andreje Babiše“ v narážce na jeho schůzku s šéfem hnutím ANO, který měl následně nařídit, aby vznikla koalice s ČSSD.

Čtvrteční jednání připomínalo spíše předvolební debaty, každé hlasování provázela dlouhá diskuse. Jiřího Zimolu, který byl z vedení kraje volen jako první, zastupitelé odhlasovali až po dvou a půl hodině.

3 Zvláštní komunikace mezi ČSSD a ANO

Úplně jednoduché to ovšem nebude ani mezi ČSSD a ANO. Že vzájemný vztah není ideální, bylo jasné už po volbách, kdy se hejtman Zimola sešel s Andrejem Babišem, aniž by o tom tým Radky Maxové věděl. Jednička ANO na jihu Čech prohlásila, že to od Zimoly nebylo fér.

Teď došlo k dalšímu „nedorozumění“. ANO při jednání trvalo na tom, aby se nezvyšoval počet placených funkcí. Původně chtělo o jednoho uvolněného radního víc na úkor sociálních demokratů. K tomu nedošlo.

Místo toho se Antonín Krák stal uvolněným předsedou dopravního výboru. Což je placená pozice vůbec poprvé. ČSSD se tak podařilo umístit jediného svého radního, který přišel o své křeslo.

Představitelé ANO z toho byli poněkud rozpačití. Podle Maxové hnutí neustoupilo ze svého požadavku nenavyšovat počet uvolněných radních. „Došlo ale k chybě. ČSSD nám nesdělila, že nebyl žádný placený předseda výboru v minulém funkčním období. Dozvěděli jsme se to až ve středu večer před podpisem koaliční smlouvy,“ řekla Maxová.

Těžko může někdo obvinit ČSSD v tomto případě z nefér jednání, protože je chybou ANO, že si věc neověřili. Sociální demokraté umně využili politické nezkušenosti koaličního partnera. Podle opozice jde o jasnou trafiku pro bývalého radního.

4 Nekonkrétní koaliční smlouva

Opoziční zastupitelé si stěžovali, že mají volit představitele kraje, aniž by znali jejich priority či koaliční smlouvu, kterou ČSSD, ANO a Jihočeši podepsali vpředvečer jednání.

Pravdou je, že i kdyby smlouvu měli, moc by jim to nepomohlo. Dokument je z velké části psaný velmi obecně, takže lze jen stěží říct, jaké kroky hodlají strany dělat. Koaliční smlouva je plná slov, jako je podpora a intenzivní spolupráce.

Koalice si bude moci po čtyřech letech vcelku snadno říci, že splnila, co si v programovém prohlášení předsevzala.

Programové priority předchozí vlády ČSSD a KSČM byly konkrétnější - byly vyjmenované obchvaty, na které se kraj chtěl zaměřit, i co přesně do konce volebního období chtěl stihnout.

Při jednání zastupitelů byli nově zvolení krajští radní konkrétnější - Lucie Kozlová nastínila, jak si představuje nutnou optimalizaci škol, Ivana Stráská naznačila, co čeká zdravotnictví.

„Optimalizace neznamená rušení středních škol, půjde o podporu oborů v souvislosti s požadavky trhu práce. Ví se, co chybí, ale zatím se na to nereagovalo. Je to nutné. Ovšem nebude to populární krok,“ zdůraznila Kozlová.

Autor:
  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by? Koubek znovu řeší prodej Dynama, blízko je skupina podnikatelů

Budějovické Dynamo by ještě před startem nové sezony mohlo změnit majitele. Znovu se rozjela jednání o novém vedení fotbalového klubu. Důležitou roli v tom hraje Emil Kristek, aktuálně obchodní...

15. července 2024  12:55

Nehoda karavanu uzavřela dálnici D3 ve směru na České Budějovice

Kvůli nehodě karavanu u Soběslavi na Táborsku byla přibližně hodinu uzavřena dálnice D3 ve směru na České Budějovice. Dálnice je přibližně od 16:30 plně průjezdná, uvedl ve zprávě mluvčí jihočeské...

20. července 2024  16:51

Z vyhlídek se kocháte řekami i vrcholky Alp. Jsou kousek od Hluboké i na Šumavě

Zdolat kopec, pak se posadit a rozhlížet po krajině. Kromě rozhleden či hradních věží poslouží na jihu Čech k letním výletům i četné přírodní vyhlídky. Na pár z nich vás nyní zveme.

20. července 2024  10:18

U Třeboně řidiče při předjíždění zaskočilo odbočující auto, zranilo se pět lidí

Při vážné dopravní nehodě nedaleko Přeseky u Třeboně na Jindřichohradecku se dopoledne zranilo pět lidí. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému a vzlétl i vrtulník....

19. července 2024  13:44

Precizní milimetrová práce. Betonáři mají na mostě přes Orlík hotovou nejtěžší část

To nejhorší mají stavební dělníci za sebou. Zbývající horní část nosné konstrukce nového železničního mostu přes Orlickou přehradu u Červené nad Vltavou se jim podařilo zdárně dobetonovat a k...

19. července 2024  11:11

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...