„Nedaleko paty hráze máme v jednotlivých hloubkách nádrže k dispozici pět oken k odběru surové vody. Podle její kvality se volí jednotlivá okna. To teď ale neplatí, po promíchání je všude zakalená. Upravit ji je proto nákladnější. Půjde o statisíce korun,“ vysvětlil Antonín Princ, předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu (JVS).
Římov zadržuje na třicet milionů kubíků vody. Podle Michala Míčka, provozního náměstka JVS, je nyní znečištění o hodně horší, a proto se používá zhruba dvojnásobek síranu železitého než obvykle. Zároveň je nutná předúprava surové vody, tedy že se do ní přidává vápenné mléko.
„To se v běžném období, kdy do úpravny z přehrady natéká stabilně kvalitnější voda, dělat nemusí. Navíc se i přes den složení surové vody mění. To znamená upravovat dávky a několikanásobně vyšší počet laboratorních analýz odebraných vzorků,“ dodal Míček.
Úpravna vody Plav využívá třístupňovou technologii, kdy I. stupeň tvoří čiření síranem železitým ve 14 usazovacích nádržích. Na něj navazuje II. stupeň tvořený 14 pískovými filtry a III. stupeň filtrace přes pět filtrů s náplní aktivního granulovaného uhlí. K úpravě a dezinfekci vody se ještě používá vápno, oxid uhličitý, síran amonný a chlornan sodný. Aktuální produkce se pohybuje kolem 550 litrů za sekundu.
14. září 2024 |
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvPřes soustavu pitná voda z úpravny putuje k více než 400 tisícům obyvatel kraje. Zářijové deště také ukázaly, že je nutné dokončit přeložku hlavního potrubí z přehrady na úpravnu v katastru Doudleb. V části vede ve svahu, který se zavodnil, a mohl hrozit i sesuv.
„Proto také technicky dožilý sedmikilometrový přivaděč měníme. První úsek od úpravny po štolu u Straňan je již dokončený a v provozu,“ dodal Antonín Princ. Na zbylé dva shání JVS peníze.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz