Podle tvůrců z českobudějovické scény jde o aktuální téma, které se dotýká řady zemí. „Kdysi učitel představoval určitou figuru a autoritu a rodiče většinou hodnotili spíš své děti, zda své úkoly plní, nebo neplní,“ řekl režisér Ivan Krejčí.
Fotogalerie |
Hra se krátce po svém uvedení stala celoněmeckým divadelním hitem (v roce 2014 se dočkala i úspěšné filmové verze). Problematika konfliktních vztahů mezi učiteli a rodiči jejich žáků není pouze německou specialitou, a tak je logické, že tato hořká komedie úspěšně pronikla i na evropská jeviště.
Hra se totiž tematicky dotýká i současné krize autorit, s jejímiž projevy se v našem prostředí setkáváme téměř denně. Jde tedy o věc mimořádně aktuální. Hru do českého jazyka přeložil Michal Kotrouš.
Odehrává se ve třídě základní školy, kde se sešlo pět rodičů dětí a očekávají jejich třídní učitelku. Ambiciózní rodiče chtějí, aby šly jejich ratolesti na prestižní školy. Dětem jde přece před vysvědčením o vše a potřebují co nejlepší známky.
Jenže. V prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná. Co když jim dá třídní učitelka špatné známky? Rodiče mají jasno - za všechno nese zodpovědnost učitelka, a proto je nutné ji odvolat. Úča musí pryč!
Rodiče se spiknou, učitelka však nedává svoji kůži zadarmo. Když mluví s rodiči, ukáže se, že jsou jejich děti různým způsobem problémové a jsou zdrojem nepokojů ve třídě. Chyba je často na straně výchovy žáků doma.
Pět rodičů je pět rozdílných charakterů - zatrpklý nezaměstnaný, který je neustále za zadkem své dceři, ambiciózní ranařka, nerozhodná intelektuálka a manželský pár v krizi, navíc vykořeněný přestěhováním do místa školy kvůli práci.
Roli učitelky základní školy Sabiny Müllerové hraje Daniela Bambasová, v rolích rodičů se představí Teresa Branna, Věra Hlaváčková, Dana Verzichová, Tomáš Drápela a Jan Kaštovský.