Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Ubytovnu zavřou a problematické rodiny přestěhují z Purkratic do Písku

  12:36
Do konce roku skončí provoz ubytovny pro sociálně slabé v Purkraticích u Písku. Lidé se budou stěhovat do města. Obyvatelé osady se ale obávají, co bude dál s opuštěným objektem.

Ve starém statku v Purkraticích bydlelo několik desítek nepřizpůsobivých občanů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V zimě si nemohou pořádně vyvětrat kvůli zápachu z komínu. Obyvatelé ubytovny totiž pálí například PET lahve. V létě se bojí o svou bezpečnost, protože na tamní statek přicházejí za svými známými pochybné skupiny lidí. Kolem objektu se navíc neustále hromadí odpadky.

Patnáct stálých obyvatel osady Purkratice u Písku se už řadu let potýká s problémy, které jim přináší život v sousedství ubytovny pro sociálně slabé s existenčními problémy spravované střediskem Naděje.

„Do statku přijímají stále problematičtější rodiny, které nerespektují pravidla ubytovny ani základní formu občanského soužití. Umisťují tam nejobtížnější lidi z Písku,“ popsal ve své zprávě osadní výbor Purkratice.

Prvně na problém obyvatelé osady poukazovali už v roce 2017. Tehdy na jednání píseckého zastupitelstva vznesli návrh na přemístění tohoto zařízení. Jenže se nic nedělo.

„Klid a bezpečí stálých obyvatel jsou dlouhodobě podřazeny problémům, destrukční činnosti a nestandardnímu chování lidí ubytovaných v Naději, kterých je většina. Touto skupinou se cítíme být dlouhodobě omezováni a ohrožováni,“ upozornila za osadní výbor jeho předsedkyně Lenka Nádějová.

Podle oblastního ředitele Naděje Daniela Svobody hlídají areál většinou přes noc a v sobotu a neděli v odpoledních hodinách strážní. „Dohlížejí především na to, aby tam byl pořádek z hlediska vzájemného soužití. V Purkraticích bydlely komplikované rodiny a skutečně se mohlo stát, že nechaly kolem nepořádek, který jsme se ale vždy snažili i po upozornění osadního výboru uklidit,“ naznačil Svoboda.

Od loňského listopadu už Naděje nové rodiny nepřijímá

Situace by se měla od příštího roku zlepšit. Zastupitelé totiž na svém posledním zasedání potvrdili lednové rozhodnutí rady města, podle něhož k 31. prosinci ukončí ubytovna svou činnost.

Odbor sociálních věcí společně s domovní a bytovou správou současně pracuje na projektu s názvem Koncepce bydlení města Písku. Jeho náplní je kromě jiného plán řešení situace právě v lokalitě Purkratice. Z loňských jednání pak vyplynulo, že podmínky v objektu jsou navíc v dnešní době nevyhovující a neumožňují důstojný život ani samotným ubytovaným rodinám.

Těch je momentálně osm, pět z nich žije na statku s dětmi. Od loňského listopadu už Naděje nové nepřijímá. Město počítá s tím, že někteří lidé se přestěhují do ubytovny ve Svatoplukově ulici v Písku, dalším najde případně jiný druh bydlení.

Fotogalerie

„Co se týká Svatoplukovy ulice i Purkratic, není to tak, že by tam rodiny žily řadu let. I ve Svatoplukově se složení průběžně mění. S každou rodinou budeme individuálně mluvit o jejích možnostech. Ubytovna ve Svatoplukově ulici má 19 bytů. Není možné, aby se to tam nafukovalo. Samozřejmě záleží i na tom, jestli rodina dluží městu a podobně. Budeme zkoumat možnosti u každé z nich,“ informovala vedoucí odboru sociálních věcí Michaela Baslerová.

Zastupitel Marek Anděl (Písek sobě) vyjádřil obavu, aby za nějakou dobu neřešilo město otázku, kam přesunout obyvatele ubytovny ve Svatoplukově ulici. Právě na jejím místě totiž počítá studie využití Žižkových kasáren v budoucnu s výstavbou sportovní haly.

„Lidé z ubytovny v Purkraticích se přesunou do Svatoplukovy, jenže když vidím plány, kde má stát sportovní hala, Svatoplukova se bude asi bourat taky. Tak se ptám, jaký je krok tři?“ dotazoval se Anděl.

Co bude se statkem?

Podle místostarostky Petry Trambové (Pro Písek) je ale tato úvaha předčasná. „Než začnou konkrétní úpravy v Žižkových kasárnách, tak to potrvá pět šest let. Tento krok je tedy opravdu velmi v nedohlednu a zatím není v plánu, že by se Svatoplukova v nejbližších letech bourala,“ řekla Trambová.

Zastupitele Jiřího Hořánka (ANO) zajímalo, jak město naloží s prázdným objektem purkratického statku. „Zbourat, upravit místo na parčík, udělat opatření, aby tam nebyla ubytovna pro bezdomovce a tak dále. Aby z této budovy nebyl Honzíček číslo dvě,“ narážel Hořánek na fakt, že objekt po bývalé psychiatrické léčebně U Honzíčka chátrá a město už léta řeší, co sním udělat.

Podle místostarostky Trambové zatím město nemá pro statek konkrétní využití. „Kloníme se spíš k zařazení do nepotřebného majetku,“ informovala.

Právě otázky budoucnosti statku se obávají i stálí obyvatelé Purkratic. „Osadní výbor vítá rozhodnutí zastupitelstva o zrušení ubytovny. Bojíme se ale toho, co bude s areálem dál. Jednu problematickou ubytovnu pro zahraniční dělníky už máme na začátku osady. Po úzké silnici jezdí k tamní firmě obousměrně kamiony, parkují tam. Byli jsme obklíčeni ubytovnami, a jestli se zastupitelé nezachovají zodpovědně, budeme mít znovu problém,“ naznačila Lenka Nádějová.

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

Řidička seniorka vjela pod nákladní vlak, ten její vozidlo smetl

Srážka auta a nákladního vlaku na přejezdu v obci Hrdějovice přerušila v sobotu odpoledne provoz na trati mezi Hlubokou...

Č. Budějovice - Brno 0:2, první výhra od ledna, hosté záchranu ještě nevzdali

Brněnští fotbalisté po dvou remízách vyhráli v 26. kole v Českých Budějovicích 2:0 a dramatizují tak boj o ligovou...

Žena prodala dům u trasy obchvatu Chýnova, stavba se zřejmě znovu rozběhne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude zřejmě pokračovat ve stavbě obchvatu Chýnova na Táborsku. Městys podepsal minulý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové učitele si musíme vychovat, ne vykrádat, říká náměstek pro školství

Oblast školství převzal na jihočeském krajském úřadu nyní už náměstek hejtmana Pavel Klíma (TOP 09) v době podzimní...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Odpůrci čtyři roky brzdí proměnu centra Písku a stavbu parkovacího domu

Radnice jihočeského Písku naplánovala úpravy dvou náměstí a stavbu parkovacího domu u pošty. Další kroky ale blokují...

Někteří rodiče na jihu Čech nechali školáky kvůli testům raději doma

Do mateřských a základních škol se vrátila po dlouhé době část žáků. Čekaly je testy, které děti většinou zvládly bez...

První dávku očkování už v kraji dostali všichni zájemci z řad učitelů

Až do poslední březnové neděle měli učitelé i nepedagogičtí pracovníci škol možnost registrovat se k přednostnímu...

Údajný hřeb z Kristova kříže zkoumají odborníci, plánuje se jeho vystavení

Zatím je jisté pouze to, že údajný hřeb z Kristova kříže bude vystavený tam, kde ho nalezli. Významný objev zaznamenali...

STAPO mechanizace s.r.o.
Jeřábník

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...