Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Ubytovnu zavřou a problematické rodiny přestěhují z Purkratic do Písku

  12:36aktualizováno  12:36
Do konce roku skončí provoz ubytovny pro sociálně slabé v Purkraticích u Písku. Lidé se budou stěhovat do města. Obyvatelé osady se ale obávají, co bude dál s opuštěným objektem.

Ve starém statku v Purkraticích bydlí několik desítek nepřizpůsobivých občanů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V zimě si nemohou pořádně vyvětrat kvůli zápachu z komínu. Obyvatelé ubytovny totiž pálí například PET lahve. V létě se bojí o svou bezpečnost, protože na tamní statek přicházejí za svými známými pochybné skupiny lidí. Kolem objektu se navíc neustále hromadí odpadky.

Patnáct stálých obyvatel osady Purkratice u Písku se už řadu let potýká s problémy, které jim přináší život v sousedství ubytovny pro sociálně slabé s existenčními problémy spravované střediskem Naděje.

„Do statku přijímají stále problematičtější rodiny, které nerespektují pravidla ubytovny ani základní formu občanského soužití. Umisťují tam nejobtížnější lidi z Písku,“ popsal ve své zprávě osadní výbor Purkratice.

Prvně na problém obyvatelé osady poukazovali už v roce 2017. Tehdy na jednání píseckého zastupitelstva vznesli návrh na přemístění tohoto zařízení. Jenže se nic nedělo.

„Klid a bezpečí stálých obyvatel jsou dlouhodobě podřazeny problémům, destrukční činnosti a nestandardnímu chování lidí ubytovaných v Naději, kterých je většina. Touto skupinou se cítíme být dlouhodobě omezováni a ohrožováni,“ upozornila za osadní výbor jeho předsedkyně Lenka Nádějová.

Podle oblastního ředitele Naděje Daniela Svobody hlídají areál většinou přes noc a v sobotu a neděli v odpoledních hodinách strážní. „Dohlížejí především na to, aby tam byl pořádek z hlediska vzájemného soužití. V Purkraticích bydlely komplikované rodiny a skutečně se mohlo stát, že nechaly kolem nepořádek, který jsme se ale vždy snažili i po upozornění osadního výboru uklidit,“ naznačil Svoboda.

Od loňského listopadu už Naděje nové rodiny nepřijímá

Situace by se měla od příštího roku zlepšit. Zastupitelé totiž na svém posledním zasedání potvrdili lednové rozhodnutí rady města, podle něhož k 31. prosinci ukončí ubytovna svou činnost.

Odbor sociálních věcí společně s domovní a bytovou správou současně pracuje na projektu s názvem Koncepce bydlení města Písku. Jeho náplní je kromě jiného plán řešení situace právě v lokalitě Purkratice. Z loňských jednání pak vyplynulo, že podmínky v objektu jsou navíc v dnešní době nevyhovující a neumožňují důstojný život ani samotným ubytovaným rodinám.

Těch je momentálně osm, pět z nich žije na statku s dětmi. Od loňského listopadu už Naděje nové nepřijímá. Město počítá s tím, že někteří lidé se přestěhují do ubytovny ve Svatoplukově ulici v Písku, dalším najde případně jiný druh bydlení.

Fotogalerie

„Co se týká Svatoplukovy ulice i Purkratic, není to tak, že by tam rodiny žily řadu let. I ve Svatoplukově se složení průběžně mění. S každou rodinou budeme individuálně mluvit o jejích možnostech. Ubytovna ve Svatoplukově ulici má 19 bytů. Není možné, aby se to tam nafukovalo. Samozřejmě záleží i na tom, jestli rodina dluží městu a podobně. Budeme zkoumat možnosti u každé z nich,“ informovala vedoucí odboru sociálních věcí Michaela Baslerová.

Zastupitel Marek Anděl (Písek sobě) vyjádřil obavu, aby za nějakou dobu neřešilo město otázku, kam přesunout obyvatele ubytovny ve Svatoplukově ulici. Právě na jejím místě totiž počítá studie využití Žižkových kasáren v budoucnu s výstavbou sportovní haly.

„Lidé z ubytovny v Purkraticích se přesunou do Svatoplukovy, jenže když vidím plány, kde má stát sportovní hala, Svatoplukova se bude asi bourat taky. Tak se ptám, jaký je krok tři?“ dotazoval se Anděl.

Co bude se statkem?

Podle místostarostky Petry Trambové (Pro Písek) je ale tato úvaha předčasná. „Než začnou konkrétní úpravy v Žižkových kasárnách, tak to potrvá pět šest let. Tento krok je tedy opravdu velmi v nedohlednu a zatím není v plánu, že by se Svatoplukova v nejbližších letech bourala,“ řekla Trambová.

Zastupitele Jiřího Hořánka (ANO) zajímalo, jak město naloží s prázdným objektem purkratického statku. „Zbourat, upravit místo na parčík, udělat opatření, aby tam nebyla ubytovna pro bezdomovce a tak dále. Aby z této budovy nebyl Honzíček číslo dvě,“ narážel Hořánek na fakt, že objekt po bývalé psychiatrické léčebně U Honzíčka chátrá a město už léta řeší, co sním udělat.

Podle místostarostky Trambové zatím město nemá pro statek konkrétní využití. „Kloníme se spíš k zařazení do nepotřebného majetku,“ informovala.

Právě otázky budoucnosti statku se obávají i stálí obyvatelé Purkratic. „Osadní výbor vítá rozhodnutí zastupitelstva o zrušení ubytovny. Bojíme se ale toho, co bude s areálem dál. Jednu problematickou ubytovnu pro zahraniční dělníky už máme na začátku osady. Po úzké silnici jezdí k tamní firmě obousměrně kamiony, parkují tam. Byli jsme obklíčeni ubytovnami, a jestli se zastupitelé nezachovají zodpovědně, budeme mít znovu problém,“ naznačila Lenka Nádějová.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě

V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté...

Dopadenému vrahovi z Jindřichohradecka hrozí až výjimečný trest

Kriminalisté z jižních Čech obvinili třiačtyřicetiletého muže, který v sobotu brzy ráno zavraždil o rok mladší ženu v...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékař z krumlovské nemocnice má pozitivní test, do karantény jdou kolegové

V českokrumlovské nemocnici o víkendu ordinoval lékař, který měl později pozitivní test na koronavirus. Do karantény...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Výtržník ničil dům, na policisty plival a křičel, že má koronavirus

Hned z pěti trestných činů je obviněný 24letý muž z Tábora. Na místním sídlišti kromě jiného vykřikoval, že má...

Autobusy i vlaky jezdí poloprázdné, v jižních Čechách ruší další spoje

V jižních Čechách na koleje nevyrazila pětina ze všech spojů. Jízdní řády jsou nově podobné těm víkendovým. Další...

Chirurg z táborské nemocnice má koronavirus, ambulance omezuje provoz

Jeden z chirurgů nemocnice v Táboře se nakazil koronavirem. Vedení nemocnice se informaci dozvědělo v sobotu. Nemocnice...

Březnové mrazy ovlivní sklizeň jihočeských ovocnářů, bylo i minus dvanáct

Sady jihočeských ovocnářů zastihly ve druhé polovině března noční a ranní mrazy. Pěstitelé nyní zjišťují, jaké škody to...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...