My vás tady nechcem! křičeli obyvatelé Vimperka na Reného Ščirana, který chce...

My vás tady nechcem! křičeli obyvatelé Vimperka na Reného Ščirana, který chce ve městě provozovat ubytovnu pro sociálně slabé. | foto: MAFRA

Z hotelu chce udělat ubytovnu pro sociálně slabé. Místní ho vypískali

  • 17
Firma Czech Ordinem RAS, jejímž jednatelem je René Ščiran, chce otevřít další ubytovnu pro sociálně slabé. Po Českých Budějovicích ji chce mít i ve Vimperku v bývalém hotelu Vltava. S tím ale nesouhlasí místní obyvatelé. A dali to Ščiranovi najevo při veřejné debatě.

Hotel Vltava blízko romského ghetta je od konce loňského roku uzavřený. Důvod je podle majitele Ivana Bublíka prostý. Nevydělával. Potíže mají i další dva hotely v blízkosti včetně luxusního hotelu Anna, který se příští měsíc zavře.

Teď ale má Vltava nového nájemce. Společnost Czech Ordinem RAS, která tam chce provozovat ubytovnu pro deset sociálně slabých rodin a na zbylé polovině chce mít levný hotel pro turisty mířící na Šumavu.

Ubytované chce vozit do práce

Sociálně slabí by bydlení, které by stálo tři až tři a půl tisíce měsíčně na osobu, platili ze sociálních dávek.

Jednatelem firmy Czech Ordinem RAS, která chce provozovat ubytovnu pro sociálně slabé ve Vimperku, je René Ščiran.

A v plánech jde ještě dál. Sociálně slabým by prý dokonce sehnal práci, do které by je denně vozil. Vydělali by si a Ščiran by za to nechtěl ani korunu.

Tomu však ve Vimperku nevěří. Při veřejné debatě tamní lidé skandovali na adresu podnikatele: My vás tady nechceme a na klopách měli připnuté bílé placky s velkým černým nápisem NE!

"Mluvíte tady o sociálním cítění, ale viděl jste vůbec ulici, kde stojí hotel Vltava? V okolí jsou domy plné Romů, bují tam kriminalita, prostituce a prodej drog, lidé se tam bojí. Do toho chcete ty chudáky sociálně slabé nastěhovat a začleňovat je ve městě, kde není práce?" obul se do podnikatele další vimperský podnikatel Zdeněk Kutil, majitel dvou hotelů ve Vimperku.

Čím více se Ščiran snažil argumentovat, že ho například nezajímá, kolik zájemců na jedno místo připadá, protože on své ubytované bude za prací klidně vozit po okolí, tím více byli lidé naštvaní. Několikrát pohrozili, že si to s ním vyříkají ručně.

Nakonec ho z debaty vyštvali s tím, že není o čem se s ním dále bavit a že jeho plány se jim ani trochu nelíbí. Podnikání považují za tvrdý a neetický byznys.

Na tahu je majitel hotelu Vltava

Podle dosavadních pravidel, pokud by firma obsadila celý dům sociálně slabými a dala by jim nejnižší ceny, které účtuje v Českých Budějovicích (125 korun za osobu a noc), mohla by měsíčně podle propočtu vimperské radnice při 71 lůžkách v hotelu Vltava vydělat přes 266 tisíc korun. Nájemné za hotel, které firma bude platit, je přitom jen 17,5 tisíce korun.

Hotel Vltava ve Vimperku je nyní zavřený. Brzy by mohl opět otevřít - ovšem jako ubytovna.

Na tahu je nyní ale majitel hotelu Vltava Ivan Bublík, vimperský rodák, který žije v Praze. Ten na veřejnou čtvrteční debatu nepřijel s tím, že nemá čas. Hotel vlastní 12 let, po uzavření měl několik zájemců o provoz i přebudování například na dům pro seniory, ale se žádným se nedomluvil.

"Ve smlouvě mám uvedeno, že nesmí dojít k žádnému obtěžování ani rušení okolí Vltavy. Smlouvu vypovím, pokud se naplní negativní scénáře," argumentoval před časem Bublík.

Před časem hotel nabízel k prodeji městu. To odmítlo. "Dostali jsme nabídku koupit i další dva hotely. Ale co bychom s nimi dělali? Každopádně tento podnikatelský záměr je ve Vimperku nereálný a město s ním nesouhlasí," komentoval starosta města Bohumil Petrášek.

Radnice ale nemá přímou možnost, jak plány Reného Ščirana zastavit. Vše je totiž na majiteli hotelu.

Obyvatelé města nevylučují protesty proti ubytovně a zároveň zakládají občanské sdružení.