Lidem v Týně vadí sídliště i kasárny. Město musí na opravy čerpat dotace

  16:56aktualizováno  16:56
Palčivým tématem mezi obyvateli Týna nad Vltavou se v posledních letech stávají veřejná prostranství. Kvůli svému zanedbanému stavu jsou ostudou města. To ale teď dodělává rozdělané projekty a na další investice mu nezbývá moc peněz.

Jedním z míst, o kterých architekti s občany debatovali, je hotelový komplex Blanice na Hlineckém sídlišti, který nyní funguje jako ubytovna. | foto: Michal Bělský

Obnovu dlouhodobě kritizovaných míst, jakým je například obchodní dům Bety, Hlinecké sídliště nebo kotelna na Malé Straně, se snaží prosadit skupina místních architektů díky projektu Týn nad Vltavou – město pro život, který představila v kulturním centru v týnské Sokolovně.

„Místním jsme prostřednictvím městského měsíčníku Vltavín a webových stránek města představili rozbor třinácti vytipovaných lokalit a na základě přiloženého dotazníku jsme zjišťovali vztah obyvatel města k těmto místům,“ vysvětlil záměr historik architektury Jan Ivanega, který se společně s architektem Václavem Čihákem a teoretičkou architektury Markétou Pražanovou snaží mezi místními rozproudit debatu o úpravách lokalit.

Děti se ptaly místních

Téměř tříhodinové diskusi předcházela prezentace žáků vltavotýnských škol v předsálí sokolovny, jež měla pomocí fotografií, koláží, kreseb i esejí ukázat některá z míst jejich pohledem.

Děti se obyvatel ptaly na jejich názor a zda by byli sami ochotní pomoci při opravách nevzhledných míst. „Většina s tím souhlasila, ale bohužel by za to někteří chtěli finanční odměnu,“ podotkla učitelka ZŠ Malá Strana Lenka Šnorková. Následovala už samotná beseda architektů a představení výsledků z dotazníků. Z nich je zřejmé, že o zlepšení stavu lokalit má zájem nezanedbatelná část lidí žijících ve městě.

„Vrátilo se nám 837 odpovědí, což je 10,5 procenta obyvatel. To už je reprezentativní vzorek,“ uvedl před více než stovkou návštěvníků Ivanega.

Z výsledků ankety je zřejmé, že obyvatelům města vadí nejvíce vzhled obchodního centra Bety stojícího v historické zástavbě ulice Horní Brašov. Nelichotivě hodnotili kromě Hlineckého sídliště také navazující hotelový komplex Blanice nebo areál Jaselských kasáren v Havlíčkově ulici, který sousedí s nově budovaným průmyslovým komplexem.

Ivanegovu shrnutí výsledků naslouchalo také několik hostů z celého Česka, kteří se s revitalizacemi veřejných míst dlouhodobě potýkají. Jedním z nich je českobudějovický popularizátor architektury Michal Vodák. Do Týna přijel představit možné způsoby, jak se s rozsáhlou kultivací vypořádat. V prezentaci ukázal konkrétní příklady řešení veřejného prostoru a za vzor dával zejména město Litomyšl.

„Musíme se spolehnout na dotace“

Městský architekt Chrudimi Marek Janatka, který byl dalším z hostů, zdůrazňoval především spolupráci samosprávy s architektem města, kterého však Týn nad Vltavou zatím nemá.

„Pro tak velké investice by bylo nejlepší sehnat někoho, kdo by nás dokázal vést správným směrem. V tomto případě je důležité, aby v případě koncepčních plánů držela stejnou linii i další rada města, která přijde po nás,“ nebrání se případnému vytvoření pozice městského architekta starosta města Ivo Machálek.

Zároveň však připomněl, že město musí dodělat projekty započaté minulým vedením. „To nás svým způsobem trochu svazuje. Až potom se můžeme reálně zabývat revitalizací určitých míst. Ročně máme vyčleněno přibližně 40 milionů korun na investice, takže se budeme muset spolehnout mimo jiné i na dotace,“ dodal Machálek.

Další diskuse o opravách veřejného prostranství čeká obyvatele až v listopadu, kdy mají architekti pod vedením Ivanegy společně se samosprávou představit první konkrétní kroky, jak vylepšit nevzhledná zákoutí města.

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Potápěči přežili týden v kabině pod vodou. Pili pivo a bojovali s vlhkostí

David Vondrášek (vlevo) a Václav Gabriel se po týdnu vynořili z vody. Týden...

Krátce po poledni se vynořili nad hladinu a stanovili tak nový český rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Hokejista Hanzal zvažuje předčasný konec kariéry. Byť má v NHL smlouvu

Martin Hanzal v Českých Budějovicích.

Nedá se říct, že by už neměl na NHL. Dokonce v ní má ještě smlouvu, která mu zaručuje v nadcházející sezoně příjem 4,75...

Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

Černé jezero na Šumavě

Šumavská jezera značně trpí tím, že se v nich někteří návštěvníci přes zákaz koupou. Jezera jsou ledovcového původu a...

Další z rubriky

Lidé klíšťata nenávidí a já hledám, říká vědec. Vyvíjí vakcínu na boreliózu

„Klíště se dá chytit bez problému už na konci března, to dříve tak časté...

Klíšťata jsou v posledních letech stále aktivnější. Situaci neberou na lehkou váhu ani vědci. Jeden z nich,...

V mateřské škole, kam sám chodil, pomohl vyrůst úžasné přírodní zahradě

Dlouhý vrbový tunel vede k vodní kaskádě napojené na 15 metrů hlubokou studnu....

Pod křídly draka. Tak se jmenuje zahrada u mateřské školy ve Strmilově nedaleko Jindřichova Hradce. Navrhoval ji sice...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz