Turisté objevují krásy Jihočeského kraje už i na jaře a na podzim

  9:24aktualizováno  9:24
Loňská turistická sezona byla na jihu Čech mimořádně úspěšná. Do kraje zavítalo o deset procent návštěvníků více než rok předtím. Byli převážně z východní Asie. Přibývají i sousedé z Německa či Rakouska.

Zámecká věž v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Stále více oblíbené jsou přírodní i historické památky v Jihočeském kraji. Jenom za loňský rok se v hotelích a penzionech ubytovalo více než 1,7 milionu hostů, což je o 10,7 procenta více než v roce 2017.

Zatímco špička návštěvnosti je pravidelně v létě, v posledním roce se podařilo na jih Čech nalákat turisty i v měsících, v nichž jsou počty dlouhodobě nízké.

„Konečně k nám začali jezdit na podzim a vyšší čísla máme i na jaře, zejména v květnu, kdy nás navštěvuje poměrně dost cykloturistů,“ říká ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek. V těchto měsících se daří lákat zejména hosty z Německa a Rakouska, kteří zde navíc stráví v průměru více nocí než ostatní.

Nejvíce je rozdíl vidět v porovnání s čínskými návštěvníky, kteří v kraji stráví v průměru pouze 1,1 noci.

„To je opravdu málo. Většinou přijedou do Evropy projet co nejvíce míst a nikde se moc nezdrží. Na tuto klientelu se do budoucna musíme zaměřit a snažit se ji přesvědčit, že jižní Čechy nejsou jenom notoricky známé zámky v Krumlově a na Hluboké, které mají dlouhodobě nejvyšší návštěvnost z celého kraje,“ dodává Polášek.

Týdenní dovolené mizí

Statistikám dávají za pravdu i majitelé a správci hotelů. Například v Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou se turisté nejčastěji ubytují pouze na pár nocí.

Fotogalerie

„Obsazenost pokojů se postupně stále zvyšuje. Zaznamenali jsme však kratší pobyty, kdy k nám přijedou hosté na prodloužené víkendy. Na týdenní dovolené už k nám moc nejezdí,“ vysvětluje ředitelka Parkhotelu Hluboká Michaela Střelečková.

Podobné zkušenosti mají také hoteliéři z okolí Lipna, kam pravidelně jezdí rodiny s dětmi jak na letní dovolené, tak na zimní pobyty spojené s lyžováním.

„Obecně se nám doba ubytování spíše zkracuje. Dříve jsme měli zamluvené pokoje na celý týden, teď je to spíše tak na tři nebo čtyři noci,“ potvrzuje Monika Záhatňanská, majitelka lesního penzionu Kobylnice u Lipna nad Vltavou.

Vyšší zájem turistů zaznamenaly také zoologické zahrady. Například do hlubocké zoo si našlo loni cestu 265 tisíc návštěvníků.

„Jedná se historicky o třetí nejvyšší číslo. V posledních letech nám návštěvnost neustále roste,“ podotýká ředitel Zoo Hluboká Vladimír Pokorný. Stejné zkušenosti mají i v táborské zoo, kam minulý rok zavítalo 83 tisíc lidí, což je o deset procent více než v předešlém roce.

Podle aktuálních čísel z Českého statistického úřadu proudí na jih Čech turisté zejména z asijských zemí, z Číny, Tchaj-wanu nebo Korejské republiky. Výrazně se však navýšil podíl německých návštěvníků, kteří tvoří 14 procent všech zahraničních hostů. „Víc už k nám jezdí pouze Číňané. Těch je v součtu okolo 24 procent,“ tvrdí Petra Dolejšová z jihočeské správy Českého statistického úřadu.

Stále vládnou Češi

I když se počty zahraničních turistů nadále zvyšují, stále v Jihočeském kraji převládají tuzemští hosté, kteří zde loni strávili dohromady 3,24 milionu nocí, což je o 15 procent více než v předešlém roce.

„Cizinců bylo přibližně třikrát méně. Nárůst však byl pouze 6,1 procenta,“ doplňuje Dolejšová. Ve srovnání s ostatními kraji zaujaly jižní Čechy třetí místo po Praze a Jihomoravském kraji.

Zajímavé údaje přišly ze severu a východu kraje, kde návštěvnost pomalu, ale stabilně roste.

„Byl jsem docela překvapený, že zájem roste o Písek nebo Tábor. Zahraničním hostům se snažíme nabízet i zámky, například Kratochvíli nebo téměř zapomenutý Český Rudolec,“ vysvětluje Polášek a dodává, že snahou Jihočeské centrály cestovního ruchu je především přilákat turisty na vícedenní pobyty.

„Máme v plánu navýšit kvalitu služeb. Chtěli bychom připravit řadu pivních stezek nebo tras pro dálkovou pěší a cykloturistiku. Už letos čekáme více návštěvníků z Rakouska, kterých by podle smělých odhadů mohlo přijet až dvakrát více než v minulém roce,“ líčí Polášek s tím, že se centrále podařilo navázat spolupráci s Lincem, kde bude v květnu prezentovat turistické služby kraje.

Nejčtenější

Na svůj rodný kraj myslím každý den, říká Král Šumavy. Je mu 95 let

Josef Hasil v uniformě Sboru národní bezpečnosti.

Před 95 lety se narodil Josef Hasil. Legendární Král Šumavy dosud žije v řadovém domku na předměstí Chicaga ve...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Z kukuřičného šustí vytvořila celou Svatou rodinu, figury mají přes metr

Figury ze šustí vytváří Jana Pulcová.

V obýváku Jany Pulcové z Hluboké nad Vltavou se zabydlela zcela nová Svatá rodina. Figurky z kukuřičného šustí jsou...

Pro osmiletého lyžaře se zlomenou nohou letěl na Lipno vrtulník

Pro chlapce se zlomenou nohou musel na Lipno přiletět vrtulník

Při lyžování v lipenském skiareálu se vážně zranil osmiletý chlapec. Zlomil si nohu a do nemocnice ho transportoval...

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz