Oprava školy v Třeboni firmě trvala o rok déle, může ji to stát miliony

  14:55aktualizováno  14:55
Opravy třípodlažního domu v třeboňském centru se protáhly už téměř o rok. Město kvůli tomu nemůže objekt předat základní umělecké škole, která by se do něj měla nastěhovat. Firma však tvrdí, že budovu odevzdala bez závad.

Takhle si akci za téměř 60 milionů korun asi nepředstavovali. Budova bývalé radnice na Masarykově náměstí v Třeboni stále není připravená na to, aby se do ní přesunula základní umělecká škola. 

Z loňského srpna byl říjen, pak letošní březen a nakonec se zdá, že stěhování vypukne až v červenci. Místo aby objekt obsadili žáci, město v něm podle starosty Jana Váni (ODS) řeší špatně provedenou práci firmy.

Dům v centru města několik let chátral. Plán bývalé majitelky na vybudování hotelu nevyšel, a tak minulé vedení radnice rozhodlo, že ho koupí za 14 milionů korun a bude hledat nové využití. Nakonec vyhrála proměna na základní uměleckou školu. Jenže žáci na stěhování čekají už od loňského srpna.

Fotogalerie

„Je to strašné. Až teď se podařilo, že firma odstranila poslední závady drobnějšího charakteru, jako jsou odřené dveře a okna nebo poničené parkety. My jsme po předání zjistili, že řemeslníci udělali špatně podlahu tanečního sálu. Nechali jsme si zpracovat sondy a tak dále. Každý by poznal pouhým okem, že firma nesplnila, co měla. Uplatnili jsme proto reklamaci, kterou uznala. Pak její lidé přišli, rozbili to, sundali beton, vybrali místo a odešli. Tím to skončilo,“ pokrčil rameny starosta Váňa.

Právě kvůli podlaze teď není možné objekt předat, což je problém. Starosta říká, že je město domluvené s krajem jako zřizovatelem školy, že objekt předá k 1. červenci, aby se ZUŠ mohla o prázdninách nastěhovat a zabydlit. Podepsaná už je podle něj smlouva o předání.

„Jenže to není dodělané. Máme pozastavenou část platby, ale není s nimi řeč, že by něco dodělali. Vypadá to, že si musíme podlahu dodělat sami a zajistit si na to firmu,“ líčil Váňa, podle kterého byl s firmou Porr, jež práce prováděla, problém už při rekonstrukci Bertiných lázní, kde odstraňovala reklamace tři roky.

Dílo jsme předali bez vad, tvrdí firma

Společnost se na dotaz ke zpoždění a komplikacím rekonstrukce vyjádřila přes mluvčí Janu Beranovou. 

„Dílo je od 21. 11. 2018 v řádném stavu bez vad bránících uvedení do provozu. Naší společnosti není známo, z jakého důvodu objednavatel dílo ještě nezačal užívat. Po předání díla vznesl objednavatel požadavky na provedení prací, které nebyly předmětem díla,“ sdělila.

Jenže město spokojené není, objekt podle starosty předat nemůže, a tak firmě naskakují penále. Nejdříve to bylo loni na podzim 900 tisíc korun za zpoždění termínu předání. Teď radnice pozastavila fakturu a firmě má naskočit další postih. Celkem by se penále za rekonstrukci měly vyšplhat na 3,9 milionu korun. 

„Tři miliony jim nezaplatíme, protože se termín značně prodloužil, a ještě půjde o reklamaci podlahy. To teprve budeme řešit. Musíme teď vyřešit podlahu a do 1. července ji udělat. Nechceme se vůči kraji chovat neseriózně. Je třeba, aby se tam škola už nastěhovala,“ řekl Váňa.

Žáci a učitelé zatím zůstávají rozděleni ve více objektech. „Musíme reagovat na to, jaká situace je. Teď s tím nic nenaděláme. Zdá se, že 1. července by k předání mohlo dojít. Snad už tomu tak skutečně bude,“ řekl ředitel Základní umělecké školy Třeboň Matouš K. Řeřicha.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Bratři proti „dé tři“. Stát nabídl 20 milionů, teď žádá vyvlastnění

Stát chce po letech sporů vyvlastnit motocentrum u Tábora, kvůli kterému stojí dostavba D3. Deset let se bratři Petr a...

Kůrovec zahubí i unikátní chůdovitý smrk, který na Šumavě roste 300 let

Kůrovcová kalamita zasáhla i Boubínský prales na Šumavě a v něm starý atypický smrk, který je výjimečný svým růstem. Z...

Opilý mladík boural cestou z maturitního plesu, motor letěl dvě stě metrů

Vážná nehoda se stala o víkendu v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Opilý mladík, který jel z maturitního plesu, tam při...

Jaká zrada? Jaká žaloba? Velký talent se vrací z Ameriky do USK

Basketbalová reprezentantka Veronika Voráčková se z Ameriky vrací do mistrovského celku ZVVZ USK Praha. Dvacetiletá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Budějovicích hořel bývalý kabaret, situaci hasičům komplikoval silný vítr

V Českých Budějovicích začal v neděli večer hořet bývalý kabaret v Průmyslové ulici. Kvůli silnému větru se požár...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Opravená silnice u Lipna se má v noci zavírat kvůli zvěři, obce protestují

Nově opravená část silnice z Nové Pece na hraniční přechod Zadní Zvonková - Schöneben má být kvůli ochraně zvěře od...

Opilý mladík boural cestou z maturitního plesu, motor letěl dvě stě metrů

Vážná nehoda se stala o víkendu v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Opilý mladík, který jel z maturitního plesu, tam při...

Palcátem v Táboře útočila mezinárodní banda lupičů, policie je zadržela

Do rodinného domu na okraji Tábora vnikli v únoru maskovaní pachatelé. K útoku na majitele objektu zvolili velmi...

Premium

Archeolog, jenž zkoumal české Pompeje: Nejsme jen dobrodruzi s košťátkem

Objevoval tajemství města, které bylo předchůdcem husitského Tábora, zkoumal i staletou vodní nádrž Jordán. Nyní...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.

Najdete na iDNES.cz