Tisícovka od budějovické radnice má rodičům zlevnit soukromé školky

  16:11aktualizováno  16:11
Získat místo v mateřské škole je pro stovky žen z Českých Budějovic mnohem těžší, než sehnat práci. Míst ve školkách je stále málo, ačkoli se radnici za poslední tři roky podařilo přistavět třídy pro dalších 291 předškoláků.
Sehnat místo ve školce v Českých Budějovicích je náročné. Ilustrační snímek

Sehnat místo ve školce v Českých Budějovicích je náročné. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S novým nápadem na zvýšení kapacity míst ve školkách v Českých Budějovicích přichází politici koaliční TOP 09. "Řešením může být příspěvek města soukromým školkám, které by se dokázaly o neumístěné děti postarat," uvedl zastupitel strany Slavoj Dolejš.

Čísla ze školek v Budějovicích

Do budějovických městských školek podali rodiče 2 241 přihlášek. Po odečtení vícečetných žádostí a zájemců bez trvalého bydliště ve městě zůstalo 1 400 dětí na 900 volných míst. Nedostalo se na 500 dětí, 300 z nich by nastupovalo do školky až v květnu či červnu. Budějovice mají ve školkách 3 115 míst, za poslední tři roky radní zvýšili kapacitu o 291.

Spolu s kolegy z politického klubu chce v koalici i v zastupitelstvu najít podporu pro zařazení příspěvku ve výši tisíc korun na jedno dítě měsíčně. Peníze by město vyplácelo jako účelovou neinvestiční dotaci privátní školce.

"Celkovou výši dotace odhaduji na dva až tři miliony korun, podle výše schváleného příspěvku a počtu zájemců. Běžné výdaje ve všech městských školkách město stojí okolo 36 milionů korun ročně. To je asi 1,1 tisíce na dítě měsíčně," srovnává Petra Šebestíková (TOP 09), předsedkyně finančního výboru zastupitelstva.

Přitom podmínky pro umístění dítěte mají být podobné, jako je tomu u předškolních zařízení zřizovaných městem. Patří mezi ně například bydliště rodičů v Českých Budějovicích a potvrzení zaměstnavatele o práci matky. O tom, které dítě bude mít na příspěvek nárok, má rozhodovat školská komise v rámci dotačního programu města.

Počet dětí kolísá

Podle průzkumu MF DNES má toto řešení na radnici šanci na úspěch. "Je to dobrý nápad, i my máme podporu školek v programu. Město si nemůže dovolit pořád stavět nové školky, když počet dětí kolísá," řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová z koaličního klubu hnutí Občané pro Budějovice.

Novinka se zamlouvá i druhému koaličnímu partnerovi - ČSSD, která má na radnici i svého náměstka odpovědného za školství. "Domnívám se, že to může být jedna z možností, jak vyhovět všem zájemcům o školku. Teď přemýšlím, jak to uvést do života," sdělil náměstek primátora pro školství Petr Podhola.

Budějovice patří v podpoře privátních školek mezi české průkopníky, město dává některým už dva roky dotaci na činnost. V současnosti si chce všechna tato předškolní zařízení zmonitorovat. Zatím ví o 17 soukromých školkách, které navštěvuje okolo 250 dětí.

"Školné v našich školkách je 420 korun za docházku, k tomu rodiče platí 30 korun za stravu denně. Školné v privátních školkách vyjde na pět šest tisíc. Jsou tak drahé proto, že rodiče tam musí přispívat i na mzdy učitelek, které v městských školkách platí stát," srovnává Podhola.

Tisícovka má zlevnit poplatek

Pro komunisty však bude zřejmě novinka nepřijatelná. "Pobídku tisíc korun řadím mezi populistické, vyřeší jen situaci bohatých rodin," řekl předseda jihočeské organizace KSČM Petr Braný.

Komunisté, kteří jsou součástí krajské vládní koalice, spíš prosazují otevření jedné až dvou školek v Českých Budějovicích v režii Jihočeského kraje. "První se už rýsuje v budově u záchranky," upřesnil Braný.

Jenže podle ODS, další opoziční strany, je stavění nových školek špatným řešením. "Myslím, že je nesmysl budovat na pár let kapacity, kterých se pak nezbavíme. Příspěvek do privátních školek podpoříme, pokud se nebude lišit od nákladů města na děti v městských školkách," podotkl českobudějovický zastupitel Vladimír Brůha z ODS.

Šéfové samotných privátních školek nevidí v případném zavedení novinky do praxe žádné úskalí. "U nás to nebude problém a rodiče budou nadšení. Každý příspěvek pro mladé rodiny je vítaný. Z našich zkušeností ho navrhuji rozšířit i na maminky, které jsou na mateřské s druhým dítětem a to starší chtějí dát do kolektivu," přemítá jednatelka Pavlína Oťahelová ze soukromé Mateřské školky Barborka v centru Českých Budějovic.

Pro číšnici Adélu Musilovou, která sama vychovává jedenapůlročního Jakuba, je ale privátní školka i s příspěvkem města nedostupná. "Určitě je to dobrá věc, i když hodně lidí na ni nemá," míní.

Nejčtenější

Sparta si na úvod poradila s Budějovicemi, pomohl i krásný gól Stancia

Patrik Čavoš z Českých Budějovic (vlevo) a Guélor Kanga ze Sparty bojují o míč...

Fotbalisté Sparty první zápas kalendářního roku 2019 zvládli, druholigového lídra České Budějovice v přípravě na...

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Kladno i Vsetín slaví výhru, oba ztrácejí na Jihlavu osm bodů

Momentka z utkání první hokejové ligy mezi Jihlavou a Vsetínem.

Kladenští hokejisté zdolali ve 44. kole první ligy Třebíč 4:2 a udrželi druhou pozici před Vsetínem. Svěřenci Jiřího...

V derby vyloučil Costu, měl konflikt s Barošem. Sudí Jílek ukončil kariéru

Rozčílený sparťan Costa (vlevo) spílá sudímu Janu Jílkovi během derby. Costu se...

Nechtěl být jen videoasistent v přenosovém voze a na hřišti pak řídit „podřadná“ utkání. Proto dlouholetý fotbalový...

Další z rubriky

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz