Projeli jsme nový úsek dálnice a starou trasu. D3 je dvakrát rychlejší

  12:43
Na Českobudějovicku se v úterý otevřelo více než 10 kilometrů dálnice mezi Borkem a Ševětínem. Stavba vyšla téměř na 1,3 miliardy korun. MF DNES porovnala, o kolik je jízda z Veselí nad Lužnicí do krajského města po D3 rychlejší oproti staré silnici.

Když na dálnici D3 otevřeli jednou tři kilometry u Českých Budějovic, pak zase pět u Veselí, některým řidičům to přišlo spíše úsměvné a nedostatečné. Jenže i tyto „drobnosti“ dokážou jízdu pořádně urychlit.

Od úterý je v provozu dalších více než deset kilometrů v úseku Ševětín – Borek, a tak se MF DNES rozhodla porovnat, jak dálnice zkracuje dobu jízdy.

Dvě auta vyrazila ze stejného místa ve Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic na Okružní ulici. Jedno okamžitě zamířilo na D3, druhé jelo po staré „pražské“ přes Vitín či Chotýčany.

Výsledek? První vůz jedoucí po dálnici dorazil do krajského města po 15 minutách a 18 sekundách. Pak čekal skoro stejně dlouhou dobu na druhé auto. Jeho čas je 29 minut a 16 sekund. Na pouhých 30 kilometrech tak lze ušetřit skoro čtvrt hodiny.

Kdo si navíc vzpomene, jak zdlouhavá byla ještě před několika lety cesta do Tábora přes Soběslav a Planou, vnímá, jak moc D3 dopravě v regionu pomáhá.

Dálnice D3

 • 1991: zprovoznění obchvatu Tábora, poté prodloužený ke Stoklasné Lhota
 • 2004: začíná fungovat část Chotoviny–Čekanice
 • 2007: otevření úseku Chotoviny–Mezno, délka 6,8 km
 • 2013: zprovoznění mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí, 25 km
 • září 2017: zprovozněný úsek Borek–Úsilné, 3 km
 • říjen 2017: otevření Veselí nad Lužnicí–Bošilec, 5 km
 • červen 2019: otevřený úsek Bošilec–Ševětín, délka 8,1 km
 • 10. prosince 2019: otevřený úsek Ševětín–Borek, 10,7 km
  Pozn.: Stavba D3 trvá přes 30 let, v provozu je 70 z plánovaných 172 km.

Také proto v úterý při slavnostním zprovoznění opakovaně zaznělo, že je potřeba co nejrychleji stavět na jihu k rakouským hranicím, ale stejně tak i směrem ku Praze. Pravdou je, že první část je mnohem reálnější a blíže než ta středočeská.

„Příští rok chceme co nejdříve vyhlásit soutěž na stavbu dalšího úseku Třebonín – Kaplice nádraží, kde by pak samotná stavba začala v roce 2021,“ upozornil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Až k hranicím má být podle opakovaných slibů, například z ministerstva dopravy, hotovo v roce 2024. Stavba nově otevřeného úseku Ševětín – Borek o délce 10,7 kilometru stála 1,28 miliardy korun bez DPH. Zhotovitelem byla společnost Eurovia CS, která bude ještě nějaký čas dokončovat práce kolem dálnice, což už však nebude mít na provoz vliv.

„Díky této nové části vznikl smysluplný a ucelený dálniční úsek D3 od okraje Českých Budějovic až do Tábora o celkové délce 52 kilometrů,“ doplnil ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Zpoplatnění od začátku roku

Celkem je až k Meznu na hranicích krajů v provozu přibližně 70 kilometrů D3, chybí malá část kolem Tábora. Tam vede ŘSD dlouhodobě spor s majiteli motocentra sourozenci Bratránkovými, kteří se deset let dohadují o sjezd k jejich areálu. V místě chybí asi 500 metrů. ŘSD se nyní snaží potřebné pozemky získat vyvlastněním.

Ministr dopravy Kremlík při otevření nového úseku ještě zmínil, že z Borku k Veselí nad Lužnicí bude dálnice zpoplatněná od začátku roku 2020.

Zástupci některých obcí, které leží na silnicích přilehlých k D3, tak mají obavy, že se tam poté přesune část především těžké nákladní dopravy, která se bude vyhýbat mýtu. Bojí se toho v Ševětíně, Chotýčanech či Vitíně. Proto se nyní snaží získat povolení k omezení průjezdu aut nad 12 tun.

Jihočeský radní pro dopravu Jiří Švec upozornil, že šance na podobné omezení je nyní v navrhované v úpravě zákona.

„Ve Sněmovně je pozměňovací návrh zákona o provozu na pozemních komunikacích. Pokud projde, mohli bychom přijmout takzvaný rakouský, nebo německý model. Pak by už měly kamiony přímo zakázaný vjezd na silnice druhé či třetí třídy, pakliže tam nemají cílovou stanici, nějaký sklad a podobně,“ upřesnil Švec.

Zbrzdění v 90. letech

Za poslední dva roky se v Jihočeském kraji podařilo otevřít už čtvrtý úsek dálnice D3. Navíc je rozestavěných dalších 20 kilometrů, které vytvoří obchvat Českých Budějovic. „V provozu bude na podzim roku 2022,“ doplnil šéf ŘSD Mátl.

Z celkového pohledu však D3 z Prahy do Budějovic a Rakouska roste jen velmi pomalu. V plánech tehdy ještě československé dálniční sítě je už od roku 1987, tedy 32 let. A první kousek u Tábora je z roku 1991.

Celý projekt mohl být určitě o dost dál, nebýt například zdržení v 90. letech. V zimě roku 1997 vláda rozhodla, že D3 vyjme z harmonogramu výstavby a ministr dopravy dostal za úkol zpracovat novou analýzu dopravního spojení mezi hlavním městem a Budějovicemi.

Až o dva a půl roku později vláda D3 zařadila zpátky. Zpoždění nastalo také třeba při soutěžení některých úseků, kdy se tendry zabýval antimonopolní úřad.

Nejproblematičtější a nejvzdálenější je stále středočeská část od Mezna směrem k Pražskému okruhu. „Téměř šedesátikilometrový úsek D3 je tam ve fázi územního řízení,“ upřesnil Radek Mátl.

Poslední hrubé odhady dokončení celé stavby byly v roce 2028. D3 je součástí mezinárodní silnice E55 procházející Evropou ze severu na jih.

MF DNES testovala jízdu mezi Českými Budějovicemi a Veselím nad Lužnicí. Jedno auto jelo po nové dálnice, druhé po původní trase.

MF DNES testovala jízdu mezi Českými Budějovicemi a Veselím nad Lužnicí. Jedno auto jelo po nové dálnice, druhé po původní trase.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
 • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Top selfie z jihu Čech: magický Kuklov, Ďáblova prdel i mosty na Třeboňsku

Vstoupit do Skrýše na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, vyndat mobil a cvak. Na světě je selfie s krásným pozadím s Černou věží či Samsonovou kašnou. Nebo vystoupat Stezkou...

25. července 2024  6:10

Trhal květiny v centru, dával je ženám. Jsem šerif v Coloradu, řekl strážníkům

Strážníci v Českých Budějovicích přistihli v centru muže, který z veřejné zeleně trhal květiny a rozdával je ženám. Pak jim tvrdil, že je šerif v Coloradu, hraje NHL a vlastní raketoplán. Vandalovi...

24. července 2024  15:44

K vaření mají i konvektomat. Úroveň táborů se zlepšuje, všímá si hygiena

Jihočeští hygienici mají letos prozatím nahlášených celkem 335 táborů, na kterých bude přes 36 tisíc dětí. V plánu mají provést celkem 125 kontrol a jsou zhruba v polovině. Zatím udělili jednu pokutu...

24. července 2024  14:54

Ze třetí ligy na olympiádu. Třeba se pak odrazí výš, přejí Jungbauerovi v Dynamu

Třetiligový zápas, závěr prvního poločasu a bum! Rána do nosu, plno krve a silná bolest. Kromě lékaře a maséra ke svému spoluhráči přispěchal i Colin Andrew, který byl po nemoci, a tak zůstal mimo...

24. července 2024  13:58

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...