V Terčině údolí opravují shnilé mosty, lidé musejí náročnější trasou

  16:39aktualizováno  16:39
Návštěvníci Terčina údolí u Nových Hradů na Českobudějovicku si zvykají na omezení, která potrvají do konce roku. Agentura ochrany přírody a krajiny tam opraví celkem osm mostků, aby dál bezpečně sloužily turistům. Lidé tak nyní musejí jinudy nebo třeba přeskočit potok.

ilustrační snímek | foto: Petr Kubát

Opravy si vyžádal havarijní stav mostů. „Mostovky a dřevěná zábradlí jsou až třicet let staré a shnilé. Nejenže po mostcích přechází spousty lidí, po některých projíždějí vozy. K penzionům i těžší, například popeláři nebo zásobovací auta. Občas také minibusy s hosty,“ přibližuje důvody rekonstrukcí ředitel regionálního pracoviště agentury Jiří Bureš.

Fotogalerie

Pro přejezd mosty využívají i správci lesů s náklady dříví. Stavby tak v minulosti trpěly velkým náporem. Agentura ochrany přírody a krajiny je opravuje dlouhodobě.

„Opravy jsme dělali průběžně, ale byly jen provizorní. Vyměnili jsme pár shnilých trámů, další rok další, a takhle bychom to mohli dělat donekonečna. Proto jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci najednou,“ pokračuje Bureš.

V současné době správci dokončují čtyři mostky. „Protože je potřeba vše stihnout do konce roku, nemohli jsme se vyhnout turistické sezoně. Začali jsme třeba mostkem v zadní části údolí u hráze, která není tolik frekventovaná. Tuto první etapu dokončíme v průběhu září. Do přemostění na příjezdových cestách k penzionům se pustíme až v říjnu a listopadu, tedy po sezoně, aby tolik nevadilo blokování přejezdů pro auta,“ vysvětluje ředitel.

Správci se snaží ve všech případech vymezit, kudy přechod obejít. Třeba u takzvaného Modrého domu lze přejít po značené cestě. U Stropnického vodopádu, kde je ruch turistů vyšší, je vystavěna provizorní lávka z prken, nebo tam mohou zdatnější návštěvníci potok přeskočit.

„Není to tak komfortní a například pro lidi se sníženou pohyblivostí to je problém. Ale není jiná možnost než opravovat, aby v příštích letech byly vycházky bezpečné,“ podotýká Jiří Bureš.

Ruina je pro turisty nebezpečná

Úpravy financuje ministerstvo životního prostředí. Budou stát téměř pět milionů korun. Otázkou zůstává, jaký osud čeká zmíněný Modrý dům, který je jednou ze zastávek naučné stezky. Turisté se pohybují v jeho bezprostřední blízkosti, ruina se však rozpadá a může být pro kolemjdoucí nebezpečná. Problém je, že dům, který kdysi strhla povodeň, není v katastru nemovitostí.

„Ta stavba právně neexistuje. Dokud nebude v katastru, nemůžeme čerpat finance na její asanaci a rekonstrukci. Ale pracujeme na tom, nechali jsme dům zaměřit, a jakmile se podaří objekt do katastru zakreslit, můžeme pracovat na tom, aby nespadl,“ uzavírá regionální ředitel.

V příštích měsících správci pravděpodobně Modrý dům ohradí, aby k němu nikdo nemohl. Jednou z variant je dřevěná ohrada s cedulkami, aby oplocení nenarušovalo ráz lokality. Objekt se pokusí zajistit v dalších letech, hodně bude záležet také na finančních možnostech.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Č. Budějovice - Plzeň 0:3, snadná výhra, hosté se dotáhli na první místo

U míče Michael Rabušic z Českých Budějovic, hledí si ho Jakub Brabec z Plzně.

Fotbalisté Plzně vyhráli čtvrtý ligový zápas v řadě a v tabulce se před nedělním pražským derby bodově dotáhli na...

Další z rubriky

V Táboře snižují odlovem počet ryb v Jordánu, ploticemi krmí vlky v zoo

Vědci při práci využívají náčiní, které se používá zejména v mořském rybolovu.

Vědci z Biologického centra lovili ryby v táborském Jordánu. Je jich tam moc a kvůli tomu se zhoršuje kvalita vody v...

Kvůli hale hrozí Budějovicím další problémy, řeší ji antimonopolní úřad

Vizualizace Multifunkčního centra Dlouhá louka v Českých Budějovicích.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zajímá postup českobudějovické radnice při přípravě Multifunkčního centra Dlouhá...

Okradla mě slušná ženská, naštvalo jogínku. Dala hledat propocenou osušku

Osuška s faraonem, o kterou přišla žena před supermarketem v Českých...

Kuriózní pátrání vedli policisté v Českých Budějovicích. Hledali ženu, která ukradla před tamním supermarketem...

Obchodní akademii v Písku zdobí aula i klub, škola má i byt pro učitele

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka zastává filozofii otevřené...

Vedení písecké obchodní akademie se podařilo po třech a půl letech dokončit rozsáhlou rekonstrukci školy za 90 milionů...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz