Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Jihočeši žijící v okresních městech si připlatí hlavně za teplo

  9:27aktualizováno  9:27
Jihočeši si v novém roce připlatí hlavně za teplo kvůli zdražování emisních povolenek. Neobvyklá situace nastala ve Strakonicích, kde soud zrušil platnost voleb a změny v poplatcích například za svoz odpadu nemá kdo schvalovat.

V krajském městě teplo zdraží o 3,7 procenta. | foto: David Peltán, MAFRA

Teplo zdraží ve všech okresních městech s výjimkou Prachatic a Českého Krumlova.

V Jindřichově Hradci obyvatelé zaplatí o 32 korun za gigajoule více než loni. „Jedná se o mírné zvýšení poté, co v několika předcházejících letech měla cena klesající trend,“ objasňuje mluvčí radnice Karolína Bartošková.

Tímto zdražováním teplárny po celé republice odpovídají na zvyšování cen emisních povolenek. „Situace nás netěší, ale museli jsme reagovat. Cena povolenek za poslední rok vzrostla téměř čtyřnásobně,“ uvádí Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva Teplárny České Budějovice. V krajském městě teplo zdraží o 3,7 procenta.

Ceny v roce 2019

Teplo v Kč/GJ
České Budějovice 617,00
Tábor 713,03
Písek 644,10
Jindřichův Hradec 716,45
Strakonice 658,11
Prachatice 739,00
Český Krumlov 699,00

Vodné a stočné v Kč/m3
České Budějovice 73,09
Tábor 92,71
Písek 79,88
Jindřichův Hradec 64,06
Strakonice 94,50
Prachatice 80,15
Český Krumlov 75,74

Svoz odpadu v Kč/rok
České Budějovice 680
Tábor 550
Písek 440
Jindřichův Hradec 500
Strakonice 260
Prachatice 500
Český Krumlov 648

Jízdné v MHD v Kč
České Budějovice 16 (60 minut)
Tábor 16 (60 minut)
Písek 16* nebo 10,40**
Jindřichův Hradec 10 (40 minut)
Strakonice zdarma
Český Krumlov 10 (1. pásmo 1–4
kilometry)

Nájemné v městských
bytech v Kč za m2/měsíc

České Budějovice od 69,70
Tábor 46,49 až 53,49
Písek 40 až 55
Jindřichův Hradec 53,49
Strakonice 60 (u bytů větších než 39 m2. U bytů s nižší plochou je částka 53,49)
Prachatice od 53,49
Český Krumlov 53,49
* jedna jízda při platbě v hotovosti v autobuse
** přestupní na 45 minut při bezhotovostní
platbě čipovou kartou dopravce                

A v Písku to bude dokonce o šest. „Hlavním důvodem zdražení tepelné energie v Písku je prudký nárůst ceny emisních povolenek, zdražilo také palivo a ostatní vstupy. Jen za povolenky zaplatí teplárna v novém roce o 12,8 milionu více,“ potvrzuje zastupitel a předseda představenstva Teplárny Písek Karel Vodička.

Nejasnosti panovaly ve Strakonicích. Web euro.cz zveřejnil informaci, že místní v roce 2019 zaplatí za teplo až o 27 procent více, celkem 813 korun za gigajoule. Tuto informaci však pro MF DNES vyvrátil generální ředitel Teplárny Strakonice Josef Eigner s odkazem na ceník zveřejněný na webu teplárny. Podle něj cena naroste o 2,5 procenta.

Ve Strakonicích nemá kdo rozhodovat

Ke změnám v ceně dojde i u vodného a stočného. „Prachatičtí budou za vodné a stočné platit 80,15 koruny. Cena je sice vyšší než loni, ale o pouhých 99 haléřů,“ vysvětluje starosta Prachatic Martin Malý.

Ke znatelnějšímu zdražení dojde v Písku. „Celkové navýšení vodného a stočného činí 2,68 koruny, což je zdražení o 3,47 procenta oproti roku 2018. Zvýšení celkové ceny je způsobeno především očekávaným navýšením cen energií a mzdových nákladů v roce 2019,“ říká mluvčí písecké radnice Irena Malotová.

V Jindřichově Hradci peněženky místních pocítí zdražení o 3,5 procenta. V Českém Krumlově nárůst činí 74 haléřů za metr krychlový, což odpovídá jednomu procentu. V Českých Budějovicích a Táboře se ceny nemění.

Specifickou situaci musí řešit ve Strakonicích. Spíše by se však hodil výraz neřešit. Kvůli zneplatnění místních komunálních voleb momentálně neexistuje zastupitelstvo města, které by o změnách v ceně vodného a stočného rozhodlo (o situaci ve Strakonicích zde)

„Vodné a stočné zůstává pro obyvatele prozatím na stejné výši jako v roce 2018. Z podmínek dotačního titulu, za kterých byla vybudována úpravna vody ve městě, je povinnost každým rokem navyšovat ceny vodného a stočného. Vzhledem k situaci, která nastala kolem soudem zneplatněných voleb, není možné ceny navýšit, protože o nich rozhoduje výhradně zastupitelstvo města, které v tuto chvíli není,“ popisuje Markéta Bučoková, mluvčí strakonické radnice. Aktuální částka 94,5 koruny za metr krychlový je mezi okresními městy vůbec nejvyšší.

Stejně tak nemá ve Strakonicích kdo rozhodnout o ceně svozu odpadu. Od tohoto poplatku mohli být obyvatelé města v roce 2019 osvobozeni.

„Pokud by nové zastupitelstvo odsouhlasilo tuto změnu, pak by občané za svoz odpadu příští rok neplatili. Tomu však také zabránil soud zrušením voleb, a proto budou občané platit za svoz jako doposud, tedy 260 korun na poplatníka za rok,“ doplňuje Bučoková. Stále však jde o znatelně nižší částku než v dalších okresních městech.

Odpad podraží jen v Českém Krumlově, kde se částka vyšplhala z 600 na 648 korun. Zároveň jsou však od poplatku osvobozeny děti do tří let. Rozhodlo o tom předvánoční jednání zastupitelstva města.

V krajském městě cena sice zůstává, rada města však schválila změnu ve vyhlášce, která odpouští poplatek dětem, které ještě nedosáhly jednoho roku.

„Změna vyhlášky vejde v platnost od 1. ledna a schválilo ji i zastupitelstvo města. Předpokládaný propad ve vybraných poplatcích bude asi 750 tisíc korun. Jde především o vyjádření podpory města rodinám s malými dětmi,“ zmiňuje náměstek primátora Ivo Moravec.

V Prachaticích bude platit osvobození batolat od poplatku za odpad i v tomto roce, v Písku cena zůstává na 440 korunách, která se na loňský rok za odměnu snižovala, protože občané svědomitě třídili odpad.

Jízdné i nájemné se nemění

V oblasti dopravy zůstává vše bez velkých změn. V okresních městech budou ceníky MHD bez zásadních úprav. Ve Strakonicích pokračuje model hromadné dopravy po městě zdarma napříč celým věkovým spektrem.

Radnice si prý tímto opatřením slibuje vyšší využití MHD a naopak méně osobních aut, což má zlepšit životní prostředí. V Písku a Českém Krumlově mohou využívat zákonné slevy studenti do 26 let a senioři nad 65 let, která jim zaručuje snížení na čtvrtinu z plné ceny jízdného.

Změny neprosazovala vedení měst ani v nájemném městských bytů. Až na Jindřichův Hradec, kde se cena za metr čtvereční zvyšuje ze 45,47 na 53,49 koruny.

V Budějovicích platila ještě na začátku tohoto roku částka 68 korun za metr čtvereční. „V roce 2018 s účinností od března došlo k navýšení o 2,5 procenta dle zveřejněné inflace,“ uvádí Hana Bürgerová z odboru kanceláře primátora. Dále tak v krajském městě platí, že čtvereční metr v městském bytě má hodnotu 69,70 koruny.

Autor:
  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, tvrdí vedení nemocnice

Prachatická nemocnice měla v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

Řidič nadýchal 2,5 promile, pivo popíjel i při policejní kontrole

Policejní hlídku v Táboře překvapilo chování řidiče, kterého zastavila v pondělí večer v ulici kpt. Jaroše. Zatímco...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Hotel nabídl své prostory pro případné nemocné, pomáhat chce i výstaviště

Budějovický hotel Clarion by mohli v případě potřeby zaplnit lékaři a nemocní. „S tím modelem pracujeme, ale zatím tu...

Jihočeské nemocnice byly na šíření viru skvěle připravené, říká hygienička

Jih Čech má mezi regiony nejméně obyvatel s nemocí covid-19. Podle krajské hygieničky lidé mohou v těchto dnech vyrazit...

Vzrostlé duby u Hrdějovic někdo pokácel bez povolení

Čtveřici až stoletých dubů stojící u silnice mezi Úsilným a Hrdějovicemi na českobudějovicku někdo před týdnem bez...

Bude léto na jihu Čech bez festivalů? Pořadatelé zatím spíše vyčkávají

Organizátoři jihočeských letních festivalů s obavami sledují vývoj koronavirové pandemie. Většina z nich vyčkává, jak...

Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem
Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.

Najdete na iDNES.cz