Turbulence ve strakonické teplárně. Chybí dva ředitelé, třetí brzy skončí

  9:17aktualizováno  9:17
Rozdílné představy o hospodaření teplárny ve Strakonicích vygradovaly v odchod ředitele. Josef Eigner ji přitom vedl jen půl roku. Společnost, která vytápí na osm tisíc domácností a firem, vede starosta Břetislav Hrdlička s představenstvem.

Teplárna Strakonice. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Podivné období prožívá Teplárna Strakonice. Nejprve před koncem roku překvapivě zvedla cenu tepla nečekaně a raketově o 27 procent, aby z toho nakonec byla jen 2,5 procenta. A na začátku ledna přišla o generálního ředitele.

Josef Eigner se podle svých slov nemohl ztotožnit se směřováním společnosti, kde je majoritním vlastníkem město, a nejdříve kolem Vánoc rezignoval na post člena představenstva, aby následně 2. ledna složil i funkci ředitele.

Kolonky vedení společnosti tak nyní působí dost prázdně, protože obsazená není ani pozice ředitele pro obchod a finance a třetí ředitel je na odchodu.

„Necítil jsem, že bych mohl dále pracovat jako řádný hospodář,“ sdělil MF DNES Josef Eigner, který na podzim kandidoval jako jednička ČSSD.

Přesné důvody nechtěl komentovat s tím, že jsou to interní záležitosti teplárny. Nicméně jedním z nich mohou být právě dohady o to, o kolik měla společnost zvýšit odběratelům ceny tepla, aby tržby a výnosy dostatečně pokryly náklady. Ty kvůli velkému zdražení emisních povolenek před nedávnem razantně vzrostly.

Zatímco na začátku září 2017 stála povolenka na vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší pět eur, loni na podzim už byla na úrovni dvaceti eur. Přidává se také inflace. Někteří analytici se proto obávali deseti až patnáctiprocentního zdražení cen tepla. Tolik se nakonec napříč Jihočeským krajem nezdražovalo, ale v podstatě všechny největší teplárny ceny zvedaly.

Podle opozice chybí odborné vedení

Pokud tedy ve Strakonicích zdražili jen o 2,5 procenta, může to znamenat, že tržby nebudou zdaleka tak vysoké jako náklady. Pro běžnou rodinu to znamená, že měsíčně zaplatí o pár desítek korun více než doposud.

Hodně lidí ve městě mluvilo o tom, že k nižšímu zdražení došlo nakonec i proto, že se mohou ve Strakonicích na jaře opakovat volby. Vysoký nárůst ceny by se pak mohl odrazit v přízni voličů u vládnoucí Strakonické Veřejnosti. Teplárna totiž vytápí na osm tisíc domácností a také průmyslové areály a firmy.

„Zdražení dodávky tepla a teplé vody bylo vyvoláno velkým růstem cen hnědého uhlí a hlavně emisních povolenek. Oproti ceně z roku 2014, kdy začalo v teplárně působit nové vedení, cena za jeden gigajoule vzrostla za poslední čtyři roky pouze o osm korun,“ oznámil mimo jiné v lednovém zpravodaji města starosta a předseda představenstva teplárny Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost), který je nyní na dovolené.

Dále obyvatele ujistil, že v této chvíli pracuje ve firmě celý tým odborníků a profesionálů na tom, aby byl podnik v zisku a zároveň byly ceny pro odběratele přijatelné.

Právě odborné vedení ale podle bývalého starosty a opozičního zastupitele Pavla Vondryse (Jihočeši 2012) chybí.

„Generální ředitel skončil, post ředitele pro obchod a finance je neobsazený a bude končit i ředitel pro techniku a výrobu,“ upozornil Vondrys, který byl v minulosti také v představenstvu společnosti.

Podle něj by bylo příliš zjednodušené říct, že se něco děje až nyní. „Z hlediska ekonomiky jsme na neuvážené kroky upozorňovali v uplynulých čtyřech letech, kdy se dokonce dvakrát cena tepla snižovala. Vedení města i představenstva tvrdilo, že si to společnost může dovolit. O teplárnu mám obavy,“ uvedl Vondrys.

Personální záležitosti hodlá představenstvo řešit hned v pondělí na jednání. „Situaci rozhodně nebereme na lehkou váhu, obsazení vedení společnosti musíme řešit komplexně,“ reagoval člen představenstva Pavel Hřídel, který je v této funkci zhruba měsíc.

Doplnil, že případný výpadek v oblasti výnosů s ohledem na nízké zdražení bude muset společnost řešit z vlastních zdrojů a i touto věcí se představenstvo zabývá.

Nyní již bývalý ředitel Josef Eigner vedl společnost přibližně půl roku a od dubna 2018 byl také členem představenstva. V teplárně však pracoval 13 let, když se postupně vypracoval z dělníka, přes technické pozice, až k vedoucím funkcím.

Na čas pak odešel jinam, aby se loni na jaře vrátil do vedení.
Teplárna Strakonice vyrábí teplo, ale i elektřinu především spalováním hnědého uhlí, využívá také kotle na mazut a spalovat může i biomasu.

Autor:

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Církev tajila důkazy o sexuálním zneužívání. Hlaste je policii, říká Duka

Procesí skončilo v pět hodin odpoledne u sochy sv. Václava, kde bylo palladium...

Českobudějovická diecéze nedokázala za deset let vyřešit případ, ve kterém jejího kněze obvinilo několik věřících žen...

Jágrovo Kladno vyhrálo a je v baráži. Postup slaví také Budějovice

Hokejisté Kladna se radují z postupu do baráže o extraligu.

Hokejisté Kladna a Českých Budějovic se poperou o postup do extraligy. Oba tradiční týmy uspěly na hřištích soupeřů:...

Další z rubriky

Marmelády z Prachatic bodovaly na gurmánské soutěži v Anglii

Podnikatelka ze Šumavy Jozefína Růžičková se svými marmeládami uchvátila svět

Před časem získala gurmánského Oscara, nyní hlásí další velký úspěch. Jozefína Růžičková z Prachatic ovládla letošní...

Strakonice chtějí po svých nájemnících bezdlužnost. U ministerstva narazily

Ilustrační snímek

Na radnici ve Strakonicích si mysleli, že konečně našli správný recept pro přidělování obecních bytů. Jednou z podmínek...

K novým zónám Šumavy přijala správa národního parku 150 připomínek

Luzenské údolí a bývalá hájenka pod Březníkem.

Jednání s obcemi o novém rozvržení Šumavy končí. Správa národního parku upravuje návrh zón podle námitek. Organizace...

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

Najdete na iDNES.cz