Turbulence ve strakonické teplárně. Chybí dva ředitelé, třetí brzy skončí

  9:17aktualizováno  9:17
Rozdílné představy o hospodaření teplárny ve Strakonicích vygradovaly v odchod ředitele. Josef Eigner ji přitom vedl jen půl roku. Společnost, která vytápí na osm tisíc domácností a firem, vede starosta Břetislav Hrdlička s představenstvem.

Teplárna Strakonice. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Podivné období prožívá Teplárna Strakonice. Nejprve před koncem roku překvapivě zvedla cenu tepla nečekaně a raketově o 27 procent, aby z toho nakonec byla jen 2,5 procenta. A na začátku ledna přišla o generálního ředitele.

Josef Eigner se podle svých slov nemohl ztotožnit se směřováním společnosti, kde je majoritním vlastníkem město, a nejdříve kolem Vánoc rezignoval na post člena představenstva, aby následně 2. ledna složil i funkci ředitele.

Kolonky vedení společnosti tak nyní působí dost prázdně, protože obsazená není ani pozice ředitele pro obchod a finance a třetí ředitel je na odchodu.

„Necítil jsem, že bych mohl dále pracovat jako řádný hospodář,“ sdělil MF DNES Josef Eigner, který na podzim kandidoval jako jednička ČSSD.

Přesné důvody nechtěl komentovat s tím, že jsou to interní záležitosti teplárny. Nicméně jedním z nich mohou být právě dohady o to, o kolik měla společnost zvýšit odběratelům ceny tepla, aby tržby a výnosy dostatečně pokryly náklady. Ty kvůli velkému zdražení emisních povolenek před nedávnem razantně vzrostly.

Zatímco na začátku září 2017 stála povolenka na vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší pět eur, loni na podzim už byla na úrovni dvaceti eur. Přidává se také inflace. Někteří analytici se proto obávali deseti až patnáctiprocentního zdražení cen tepla. Tolik se nakonec napříč Jihočeským krajem nezdražovalo, ale v podstatě všechny největší teplárny ceny zvedaly.

Podle opozice chybí odborné vedení

Pokud tedy ve Strakonicích zdražili jen o 2,5 procenta, může to znamenat, že tržby nebudou zdaleka tak vysoké jako náklady. Pro běžnou rodinu to znamená, že měsíčně zaplatí o pár desítek korun více než doposud.

Hodně lidí ve městě mluvilo o tom, že k nižšímu zdražení došlo nakonec i proto, že se mohou ve Strakonicích na jaře opakovat volby. Vysoký nárůst ceny by se pak mohl odrazit v přízni voličů u vládnoucí Strakonické Veřejnosti. Teplárna totiž vytápí na osm tisíc domácností a také průmyslové areály a firmy.

„Zdražení dodávky tepla a teplé vody bylo vyvoláno velkým růstem cen hnědého uhlí a hlavně emisních povolenek. Oproti ceně z roku 2014, kdy začalo v teplárně působit nové vedení, cena za jeden gigajoule vzrostla za poslední čtyři roky pouze o osm korun,“ oznámil mimo jiné v lednovém zpravodaji města starosta a předseda představenstva teplárny Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost), který je nyní na dovolené.

Dále obyvatele ujistil, že v této chvíli pracuje ve firmě celý tým odborníků a profesionálů na tom, aby byl podnik v zisku a zároveň byly ceny pro odběratele přijatelné.

Právě odborné vedení ale podle bývalého starosty a opozičního zastupitele Pavla Vondryse (Jihočeši 2012) chybí.

„Generální ředitel skončil, post ředitele pro obchod a finance je neobsazený a bude končit i ředitel pro techniku a výrobu,“ upozornil Vondrys, který byl v minulosti také v představenstvu společnosti.

Podle něj by bylo příliš zjednodušené říct, že se něco děje až nyní. „Z hlediska ekonomiky jsme na neuvážené kroky upozorňovali v uplynulých čtyřech letech, kdy se dokonce dvakrát cena tepla snižovala. Vedení města i představenstva tvrdilo, že si to společnost může dovolit. O teplárnu mám obavy,“ uvedl Vondrys.

Personální záležitosti hodlá představenstvo řešit hned v pondělí na jednání. „Situaci rozhodně nebereme na lehkou váhu, obsazení vedení společnosti musíme řešit komplexně,“ reagoval člen představenstva Pavel Hřídel, který je v této funkci zhruba měsíc.

Doplnil, že případný výpadek v oblasti výnosů s ohledem na nízké zdražení bude muset společnost řešit z vlastních zdrojů a i touto věcí se představenstvo zabývá.

Nyní již bývalý ředitel Josef Eigner vedl společnost přibližně půl roku a od dubna 2018 byl také členem představenstva. V teplárně však pracoval 13 let, když se postupně vypracoval z dělníka, přes technické pozice, až k vedoucím funkcím.

Na čas pak odešel jinam, aby se loni na jaře vrátil do vedení.
Teplárna Strakonice vyrábí teplo, ale i elektřinu především spalováním hnědého uhlí, využívá také kotle na mazut a spalovat může i biomasu.

Autor:

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Lidé se těší, že Severní spojka zklidní dopravu, firmy proti ní bojují

Severní spojka se napojí u kruhového objezdu u Globusu.

Obyvatelé Kněžských Dvorů vyhlížejí Severní spojku, protože podle nich odvede nákladní auta z jejich ulic. Ale firmy z...

U Třeboně se rozmnožil pár vlků, fotopast zachytila až pět mláďat

Fotopast zachytila u Třeboně pár vlků s několika mláďaty.

V oblasti na jih od Třeboně na Jindřichohradecku se rozmnožil pár vlků. Podle snímků z fotopastí má čtyři až pět...

Najdete na iDNES.cz