Na Temelíně testovali evakuační rukáv, ze 32 metrů jím sjedete za půl minuty

  14:48
Studenti z českých vysokých technických škol přijeli do Jaderné elektrárny Temelín na letní univerzitu. Program si zpestřili jízdou speciálním rukávem, který se používá k evakuaci lidí z výškových budov. Otestoval ho i redaktor MF DNES.

Redaktor MF DNES si vyzkoušel evakuaci speciálním rukávem na akci, kterou pořádala jaderná elektrárna Temelín. „Je to záchranný prostředek, takže se není čeho bát. Pohyb je v něm opravdu pomalý. V podstatě se to nedá pokazit tak, aby se vám něco stalo. Jediné riziko je, že pokud máte tričko s krátkým rukávem nebo kraťasy, můžete se kvůli tření o látku spálit,“ popsal jeden z podnikových hasičů elektrárny Vojtěch Dvořák.

Redaktor v akci

Požární plošina mě s trojicí studentů vyveze až do výšky 32 metrů. Dostanu instrukce ohledně bezpečnosti. Sundávám si jištění, přilbu i boty. Sednu si na ústí evakuačního rukávu. Posledních pár sekund. Nádech a skok.

Záhy se ocitnu v pevném sevření bílé látky, která se celým modrým evakuačním rukávem vine jako tobogán. Pomalým a trhaným pohybem se sunu dolů. Když chci zrychlit, narovnám nohy a upažím. Když toužím zpomalit, zapřu se do látky lokty a koleny. Po necelé půl minutě už opět cítím pod nohama pevnou zem. S lehkým motáním hlavy rukáv opouštím.

Jeho slova potvrzovali i někteří ze studentů a zaměstnanců elektrárny, kteří na zkoušku záchranného vybavení vyrazili v letním oblečení. Po opuštění tubusu si řada z nich mnula začervenalé a rozedřené kolena, lokty i dlaně. Přesto si účastníci záchranu nanečisto užili.

„Je to neuvěřitelný zážitek. Při jízdě občas vidíte průzorem ven, jindy zase nevidíte nic jiného než tu bílou látku, po které se vezete. Člověk je zmatený a zároveň zažívá pocit strachu a totální euforie,“ přiblížila Sandra Bačková, která studuje chemické inženýrství na pražské univerzitě VŠCHT.

Techniku ještě nevyužili

Obsluhu nevšední záchranné techniky si podnikoví hasiči v Temelíně zkoušejí dvakrát ročně. Jaderná elektrárna akci využila jako zajímavé zpestření programu pro studenty letní univerzity, kterou Temelín každoročně pořádá.

„Akcí zahájíme naši letní univerzitu, na kterou dorazili studenti z českých vysokých technických škol. Připravili jsme si pro ně pestrý program, který kromě řady přednášek a návštěv reaktorového sálu, strojovny nebo simulátoru zahrnuje i několik adrenalinových akcí. Právě ukázka evakuačního zařízení je jednou z nich,“ dodal za společnost ČEZ Petr Šuleř. Dále studenti zavítají například na ferratu v Hluboké nad Vltavou.

Šuleř také doplnil, že hasiči sice rukáv zatím nemuseli použít v akci, ale mohl by jim jednou velice usnadnit evakuaci lidí z některých výškových objektů, které se v areálu elektrárny nacházejí.

„Zařízení je určené pro případ, kdy se osoby shromáždí ve vyšších patrech či na střeše a pro jejich evakuaci není možné využít výtahy nebo schodiště. Použili bychom jej třeba u kontejnmentu (ochranné schránce - pozn. red.) reaktorových budov či těch administrativních,“ uvedl Šuleř.

  • Nejčtenější

V domě pro tři rodiny žije 40 Romů. Je to vřed v obci, zlobí se starosta

Obec Boršov u Českých Budějovic řeší nedůstojné byty pro Romy. V domě žije místo tří rodin až 40 lidí. Na hlučné obyvatele si stěžují místní, majitel nemovitosti ale takový stav nájemníků popírá....

18. července 2024  15:34

Hotovo. Fotbalové Budějovice přebírá Jirka, předseda dozorčí rady akademie

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradil na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice 66letý podnikatel Dalibor Jirka, který působí v tamní akademii jako předseda dozorčí rady. Úterní...

16. července 2024  21:33,  aktualizováno  17.7 12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tábor prodal zámek za korunu, teď radnice uvažuje o jeho koupi za 35 milionů

Soukromý majitel se chystá prodat barokní zámek v táborské části Měšice. Objekt s parkem nabízí přes realitní kancelář za 35 milionů korun. Předkupní právo má město Tábor, které mu ho ve druhé...

17. července 2024  9:45

Třeboň letos láká méně turistů. Ceny jsou až moc vysoké, upozornil starosta

Podnikatelé z lázeňského města pociťují úbytek turistů. Někteří mají za to, že vedení Třeboně podcenilo letošní kulturní program. Starosta Jan Váňa si to nemyslí, ale také upozorňuje na vysoké ceny.

18. července 2024  9:13

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami. Zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Fotbalové Dynamo povede Jirka se Skálou a Kristkem. Ten skončil v Jihlavě

Českobudějovický fotbalový klub už zná nové složení svého vedení. Kromě nového majitele Dalibora Jirky v něm budou dva jeho bývalí ředitelé Lubomír Skála a Emil Kristek. Ten už oficiálně ukončil své...

23. července 2024  14:01,  aktualizováno  14:55

Dělník uvázl ve výkopu, když zdil základy. Se zraněnou nohou ho vyprostili hasiči

Profesionální i dobrovolní hasiči a také jihočeští záchranáři vyráželi v pondělí na pomoc dělníkovi, který uvázl ve výkopu při stavbě základů ve Starém Sedle u Orlíka nad Vltavou na Písecku. I díky...

23. července 2024  10:29

Soud zamítl referendum o obchvatu Nové Bystřice, starostu Zimolu to překvapilo

Obyvatelé města na Jindřichohradecku v červnu odsouhlasili stavbu silnice, která odvede dopravu z centra. Stěžovatelka veřejné hlasování napadla u krajského soudu a uspěla. Přípravy projektu ale dál...

23. července 2024  8:35

Budějovický manažer Novotný o přípravě, dalším doplnění týmu i Harrisovi

Hokejisté Motoru v pondělí poprvé společně vyjeli na led. Zahájili tím poslední fázi letní přípravy. V českobudějovické Budvar aréně se potkal téměř kompletní kádr. Sportovní manažer Jiří Novotný by...

23. července 2024  7:44

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...