Táborská setkání nabídnou průvody, Quennie i ponožkovou bitvu

  8:24aktualizováno  8:24
Mezinárodní festival Táborská setkání obsadí od pátečního večera do neděle historické centrum města. Jeho součástí budou koncerty známých kapel a zpěváků i tradiční průvody. Letošní 28. ročník nabídne více novinek. Tou největší je, že se bude vybírat vstupné jen na Žižkově náměstí. Program na ostatních místech bude volně přístupný.

Jan Žižka nesmí na táborských slavnostech chybět. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Chceme pozvat lidi i mimo Pražskou ulici a Žižkovo náměstí, které jsou vždy velmi exponované. Hlavní trasy by se tak mohly uvolnit a lidé mohou objevovat i další krásné uličky a zákoutí,“ vysvětluje starosta města Štěpán Pavlík.

Na druhou stranu vstup k hlavnímu pódiu podraží. Návštěvníci do 65 let zaplatí 200 korun v předprodeji nebo 300 na místě. Ti nad 65 let, držitelé průkazu ZTP zaplatí 100 korun v předprodeji, 150 na místě. 

Loni stálo vstupné v předprodeji 180 a na místě 250 korun. Stále platí, že děti do 12 let mají vstup zdarma. Předprodej vstupenek pokračuje v městském infocentru či na vlakovém nádraží a skončí ve čtvrtek.

Vratné kelímky s potiskem

Na velkém pódiu se v pátek večer odehraje slavnostní ceremoniál. Setkají se při něm čtyři hejtmani Tábora: Mikuláš z Husi, Jan Žižka, Chval Řepický z Machovic a Zbyněk z Buchova.

Návštěvníci se mohou těšit i na koncerty Richarda Müllera, Gypsy. cz, Tata Bojs, Adama Mišíka, Quennie či minus123minut. Na programu se budou podílet i zahraniční soubory nejen z partnerských měst, tedy Kostnice, Nových Zámků, slovinské Škofji Loky nebo polského města Grodzisk Wielkopolski.

Součástí slavností budou také tradiční průvody. V pátek ve 20.45 hodin vyrazí pochodňový průvod z náměstí T. G. M., v sobotu půjde kostýmový průvod ve 13 hodin z Erbenovy ulice.

Druhou novinkou je, že se táborská radnice rozhodla omezit používání plastových nádob. Na návštěvníky tak čekají vratné kelímky, které na sobě budou mít tři varianty potisku. Když si divák koupí nápoj, zaplatí i zálohu 50 korun za kelímek, který může vrátit u stánkařů nebo v centrálním výkupu v Křížkově ulici číslo 30 za radnicí.

„Je to dnes ekologický trend, na který už jsou návštěvníci i pořadatelé zvyklí. Inspirovali jsme se v ostatních městech a rozhodli se připojit,“ říká starosta Pavlík.

Program letos přinese nové historické aktivity, jako například vojenské ležení na Velkém šanci, kde diváci uvidí ukázky, jak válčili husité, seznámí se s jejich zbraněmi, aktivně se zúčastní verbování či výcviku středověké sebeobrany. Nová bude i sobotní ponožková bitva v Tismenickém údolí.

Letošní ročník přinese i tradiční akce, jako je dětský ráj v Holečkových sadech, staročeský jarmark na náměstí Mikuláše z Husi s hudebním programem, středověký špitál na Špitálském náměstí, žebrácká ulička v Děkanské ulici, páteční ohňová show na Velkém šanci a sobotní ohňostroj nad Jordánem.

Kompletní program je na www.taborskasetkani.eu.

Autor:
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Neřešme brčka, začněme nejdříve u sebe, říká autor soběstačných domů

Ještě před pár lety byl frontmanem populární budějovické kapely Pub Animals, dnes třiatřicetiletý Pavel Podruh navrhuje...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Řidička nacouvala do policejního auta, nadýchala přes dvě promile

Zaparkované policejní vozidlo nabourala opilá řidička na Jindřichohradecku. Při zkoušce na alkohol nadýchala 2,3...

Dívka se sklony ke lhaní obvinila mladíka ze znásilnění, soud jí neuvěřil

Po více než ročním vyšetřování zprostil českobudějovický krajský soud dvacetiletého Milana D. obžaloby ze znásilnění...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz