Táborská setkání se letos uskuteční od 11. do 13. září.

Táborská setkání se letos uskuteční od 11. do 13. září. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Táboru je 600 let, slavit bude bitvou i koncertem na Sokolské plovárně

  • 0
Jihočeským městem číslo jedna je pro letošní rok Tábor, kde si připomínají 600 let od založení. Na obyvatele i turisty čekají desítky kulturních a společenských akcí.

Na stěnách už některým obyvatelům visí speciální kalendář k výročí, další dost možná pijí kávu z hrnku, který také připomíná kulaté jubileum druhého největšího města na jihu Čech.

Zástupci radnice se na výročí začali chystat už loni, a tak mají program, ve kterém je několik desítek akcí, rozprostřených do celého roku.

Některé jsou tradiční, jiné jsou extra naplánované právě pro výročí. Jedním z vrcholů bude 27. června rekonstrukce bitvy Obrana před Rožmberky.

„Bude to velká akce s celodenním programem, trhem, řemesly, hudbou, šermíři a kejklíři. Bitva by se měla odehrát dvakrát, aby ji mohli vidět všichni,“ sdělil starosta Tábora Štěpán Pavlík. Místo a přesné časy ještě město upřesní.

„Slavit se chystáme po celý rok. Aktuálně je třeba v budově krajského úřadu v Budějovicích k vidění výstava o Táboru. Jsou tam fotografie dvouformátové i v 3D verzi, jsou tam i různé předměty, které se k městu vztahují. K vidění je do konce ledna,“ pozval mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.

Výběr z programu oslav 600 let města Tábora

15. února: Výroční ples města, vystoupí například Tomáš Savka, moderátorkou je Anna Polívková, od 19 hodin ve Střelnici.

26. března: Slavnostní představení knihy Tábor, o městě-pevnosti. Publikace popisuje dějiny a kulturu Tábora v období 1420–1945. Akce bude v gotickém sále Staré radnice.

2. května: Cyklistický výlet Ktož sú boží cyklisti! Aneb 600 kol pro Tábor. Zahájení turistické sezony ve městě. Start na Žižkově náměstí.

14. května: Koncert ke Dni rodin a výročí založení města. Vystoupí Ústřední hudba Armády ČR. Na Žižkově náměstí od 17 hodin.

27. června: Rekonstrukce historické bitvy. Připomenutí bitvy, která se odehrála 30. června 1420, kdy se Táborští ubránili útoku Rožmberků.

6. července: Má vlast 2020 – 600 let Tábora. Slavnostní koncert Epoque Symphony Orchestru na Sokolské plovárně.

Pozn.: Časy a místa některých akcí ještě město upřesní. Jedná se o výběr hlavních událostí, kterých budou desítky.

Radnice uvolnila na oslavy přes tři miliony korun a osu celoročního programu tvoří šest akcí, na které budou nabalené desítky menších.

Město vydalo například reprezentativní nástěnný kalendář většího formátu. „Jednotlivé fotografie jsou doplněné kresbou a průvodním textem,“ uvedl starosta.

K výročí vznikl také téměř hodinový dokument s názvem „Tábor - sen, symbol, město“, který bude v březnu vysílat i České televize. Slavnostní premiéra se uskuteční v kině Svět.

„Je to průřez šestisetletou historií Tábora. Premiéru 25. února jsme zvolili proto, že se historici přibližně shodují, že husitské klany roztroušené po lesích napadly tehdy opíjející se obyvatele Sezimova Ústí. Byl zrovna masopust. Pobily je a tím začalo hledání vlastního města, které pak našly na hoře Tábor,“ upozornil na historickou zajímavost Pavlík.

Velkou událostí bude i výroční ples města, který se koná 15. února ve Střelnici. Dále se chystá v létě na Sokolské plovárně koncert 55členného symfonického orchestru Epoque Orchestra.

„Mezníkem bude také křest publikace Tábor, o městě-pevnosti. Ve spolupráci s Husitským muzeem vznikala dva roky,“ podotkl starosta.

Dokončí opravu Staré radnice

Na programu je i 10. ročník Komediantů v ulicích, což je festival pouličního divadla. Odehraje se od 31. července do 2. srpna. A dalším z vrcholů bude 29. ročník Táborských setkání, na která zájemci vyrazí od 11. do 13. září.

Při nich chtějí Táborští představit také videoklip s písní Ktož sú boží bojovníci, který mají nazpívat lidé z nejrůznějších kultur z celého světa.

„Vyzvali jsme samozřejmě všechny větší instituce, jakými jsou právě Husitské muzeum či divadlo, aby se do oslav zapojily. Dále jsme vyhlásili i grantový program pro menší spolky. Zájemci si mohou vybírat z programu, který je k dispozici na webu města, ale už je také vytištěný v brožuře,“ doplnil Pavlík.

Přibližně v polovině roku bude rovněž hotová rekonstrukce staré táborské radnice na Žižkově náměstí, postavené v letech 1440 až 1516. Náročná obnova vyjde na celkem 45 milionů korun. Nemá už svou původní podobu, současná je z let 1876–1878 a nyní je v novogotickém slohu.

Radnice je v majetku města a v trvalé zápůjčce ji má Husitské muzeum. To se po skončení prací chystá zpřístupnit i místa, která návštěvníci dosud vidět nemohli.

Obyvatelé Tábora už také loni vybrali svých dvanáct osobností, které budou tvářemi oslav 600 let od založení města. Favoritem ankety o NEJ Táboráky byl vojevůdce Jan Žižka, který ale na rozdíl od svých tažení zůstal tentokrát poražen. Nejvíce hlasů získal vynálezce František Křižík. Jan Žižka skončil na druhém místě, třetí je hudební skladatel Oskar Nedbal.