Tábor postaví Centrum pro seniory, bude si ale muset půjčit peníze

  11:41aktualizováno  11:41
Tábor může po dlouhotrvajících sporech mezi politiky konečně vyhlásit soutěž na stavbu Centra pro seniory. Zařízení nabídne místa pro lidi s Alzheimerovou chorobou, ale také pokoje s pečovatelskou službou. Město si ale bude muset vzít půjčku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Každá společnost je tak kvalitní, jak se dokáže postarat o své nejslabší. Také toto zaznělo při emotivním květnovém jednání zastupitelů v Táboře. I přes taková slova se tam několik let nemohli dopracovat k tomu, jak by mělo vypadat plánované Centrum pro seniory.

Nakonec při zasedání došlo k zásadnímu posunu, zastupitelé rozhodli, že vedení města může vypsat soutěž. Z té vzejde firma, která pak centrum postaví.

Výběrové řízení vypíše rada v nejbližších dnech. Odhadované náklady na stavbu jsou kolem čtvrt miliardy korun bez daně. Zařízení má fungovat má od 1. ledna 2022.

Už teď je zřejmé, že více než polovinu částky si bude muset Tábor půjčit a pak pravděpodobně 20 let splácet. Prozatím není ani jisté, že se na akci podaří získat dotaci, ale o ni je možné zažádat i v průběhu výstavby. Radnice počítala se 60 miliony korun.

Centrum má mít 45 lůžek a počítá s péčí o klienty trpící například Alzheimerovou chorobou. „Druhá část bude fungovat jako dům s pečovatelskou službou s pětadvaceti bytovými jednotkami,“ připomněla místostarostka Olga Bastlová (ČSSD).

Právě rozložení centra se některým politikům nezdálo. Upozornili, že by bylo lepší vybudovat další místa v režimu klasického domova důchodců na úkor jednotek s pečovatelskou službou.

Tábor nemá lůžka pro nevyléčitelně nemocné

„Je potřeba si říct, že za 300 milionů očekává táborská veřejnost něco jako G-centrum číslo dva. Bude zklamaná, až zjistí, že to bude 45 lůžek se zvláštním určením a 25 s pečovatelskou službou. V Táboře je přitom trend tam dávat lidi zdravé, kteří péči nepotřebují, jen se jich chtějí rodiny zbavit a mít jejich byty pro děti,“ tvrdil opoziční zastupitel František Dědič (ODS).

Místostarostka Bastlová ihned oponovala, že ona naopak od obyvatel slyší, že lidé nemají kam umístit své vážně nemocné členy rodiny. A také předkládala čísla, která podle ní svědčí o tom, že zájem bude dostatečný i o byty s pečovatelskou službou. Celkově město aktuálně eviduje kolem 90 žadatelů.

„Navíc nyní nemůžeme v Táboře nabídnout lůžka pro lidi s nevyléčitelnou chorobou. Jen v nedalekém Chýnově jich mají s tímto určením 36, ale poptávka je větší,“ pokračovala Bastlová.

Projekt počítá s parkovištěm

Starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) pak upozornil, že kapacity centra se nijak nemění už od roku 2016, kdy jeho podoba vzešla z architektonické soutěže.

„Dále také platí, že třeba vývařovna bude mít kapacitu 450 jídel, prádelna pro 190 lůžek, a nadále platí, že uvnitř budou prostory i pro neziskové organizace,“ uvedl Pavlík.

Reagoval tak mimo jiné na kritiku Dědiče, že veřejnost nemá kde zjistit informace o tom, co se chystá město postavit.

Objekt má stát poblíž nemocnice, čímž má v Táboře vzniknout jakýsi zdravotně-sociální kampus, protože pak budou na jednom místě ještě i ordinace zubařů a G-centrum. Projekt počítá také s vybudováním nového parkoviště pro návštěvníky.

Jak šel čas s plány na Centrum pro seniory

11/2013: Starosta má za úkol jednat o koupi pozemku pro centrum

6/2015: Zastupitelstvo předkládá materiál, kterým zdůvodňuje potřebnost centra. Mezitím probíhala od roku 2014 do roku 2016 architektonická soutěž, ze které vzešla současná podoba objektu.

4/2017: Centrum získalo územní rozhodnutí. Město hodlá žádat o dotaci, ale není úspěšné pro velký počet žádostí.

2/2019: Centrum má stavební povolení.

5/2019: Zastupitelstvo pověřuje radu, aby vypsala výběrové řízení. Odhadovaná cena stavby je 250 milionů korun.

Pokud se akci podaří vysoutěžit, bude to pro rozpočet města značná zátěž. „Proto je dobře, že se o tom hodně bavíme. Nezdálo se nám rozložení funkcí objektu, tak jsme si zadali posouzení u prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. Chtěli jsme i další posudky, zda projekt vůbec dává smysl. Naše představa byla, že více než byty s pečovatelskou službou by byl lepší klasický seniorský dům. I přes některé výhrady odborníků ale není důvod tento projekt pohřbít,“ uvedl koaliční zastupitel Miloš Tuháček za Piráty, kteří nakonec akci také podpořili. „Ale musíme se dál bavit, jak naplnit poptávku o lůžka v domě pro seniory,“ doplnil.

Po čem je v celém Jihočeském kraji velká poptávka, jsou také místa v domech pro lidi s nějakým druhem stařecké demence včetně Alzheimera. Krajský plán rozvoje sociálních služeb pro roky 2019 až 2021 počítá na Táborsku s navýšením o 46 lůžek, což se tak zřejmě podaří splnit.

Ale třeba pro České Budějovice a okolí by se měla kapacita zvýšit o 124 lůžek, pro Soběslav a Veselí nad Lužnicí jich má přibýt 20, stejně tak v Týně nad Vltavou. V krajském městě také chybí další klasický dům pro seniory s desítkami míst. Ten je však zatím v nedohlednu.

Autor:

Nejčtenější

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Velbloudí mládě v zoo napadl pes. Jeho majitelé pak ze zahrady utekli

Velbloudí mládě v zoo napadl pes.

Pes návštěvníků napadl a poranil mladou velbloudici Sisi ze Zooparku Na Hrádečku na Jindřichohradecku. Sami majitelé...

Vandalové zničili nápis Budějce. Město je zkouší odhalit přes Facebook

Nápis Budějce vytvořil robot formou 3D tisku. Lidé si ho rychle oblíbili....

Tradiční venkovní výstava Umění ve městě v Českých Budějovicích opět neodolala nájezdu vandalů. Tentokrát to odnesla...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Veterináři našli v autě čtvrt tuny nechlazeného masa pro dětský tábor

Veterinární inspektoři z Jihočeského kraje zajistili u Tábora čtvrt tuny masa v...

Přes 250 kilogramů masa a masných výrobků nalezli veterinární inspektoři v nevyhovujících podmínkách v dodávce na...

Další z rubriky

Pod skupinou dětí se propadla hotelová terasa, padaly z třímetrové výšky

ilustrační snímek

Na Strakonicku se v úterý navečer zranilo patnáct dětí z Prahy, které tam tráví prázdniny. Prolomila se pod nimi terasa...

Z chaty Mládí na Šumavě chce Jihočeský kraj udělat luxusní penzion

Vlastníkem chaty Mládí v šumavském Zadově je Jihočeský kraj.

Krajská chata Mládí na Šumavě potřebuje zmodernizovat. Opozici se ale nelíbí, že rada schválila záměr na její obnovu za...

Stará sportovní hala půjde k zemi. Tábor postaví novou, pokud nebude drahá

Sportovní hala v areálu atletického stadionu Míru v Táboře. (červenec 2019)

Dlouhých 90 let slouží sportovcům v Táboře hala u atletického stadionu Míru. Zatímco tak na stadionu, který je v dobré...

Najdete na iDNES.cz